Konto bankowe dla studenta – jak mądrze wybrać spośród wielu ofert

Każdy młody człowiek, wcześniej czy później, staje przed koniecznością utworzenia konta bankowego. W większości instytucji z własnego rachunku i karty mogą korzystać już trzynastolatkowie pod kontrolą rodziców. Niektórzy decydują się jednak na ten krok znacznie później, po dostaniu się na studia, kiedy własny rachunek staje się rzeczą nie tylko przydatną, ale wręcz niezbędną. To właśnie za jego pomocą żak będzie mógł otrzymywać wsparcie finansowe od rodziców czy pensję, a przy dobrych wynikach w nauce – stypendium. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, na co zwrócić uwagę przy wyborze konta, tak by jak najlepiej odpowiadało studenckim potrzebom.

Konto dobrane do portfela

Studencki budżet zwykle jest bardzo ograniczony. Nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze są koszty związane z prowadzeniem konta.  Prawdopodobnie niejeden student miał okazję zetknąć się z reklamami zachwalającymi rachunki „za zero złotych”. Jednak czy faktycznie istnieje możliwość korzystania z ich najważniejszych funkcji, nie płacąc przy tym ani złotówki? Eksperci zwracają uwagę, że w obecnej ofercie rynkowej nie brak rachunków, za które tylko przy odpowiednim użytkowaniu można uniknąć zbędnych wydatków. – Wiele banków proponuje swoim klientom teoretycznie bezpłatne konta rozliczeniowe, jednak w praktyce oznacza to, że mogą być one  darmowe, ale nie muszą – wyjaśnia Leszek Zięba, ekspert ZFDF, Aspiro. – Cieszyć się rachunkami wolnymi od opłat mogą jedynie klienci, którzy spełnią określone warunki. Z kosztów związanych z prowadzeniem ROR-u mogą zostać zwolnieni m.in. ci, którzy zapewniają regularne, comiesięczne wpływy. Banki zwykle ustalają wysokość kwoty, którą należy zasilić konto, by było ono bezpłatne. Warto także pamiętać o innych opłatach, np. za przelewy tradycyjne czy internetowe. W tym celu należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji konkretnych instytucji finansowych.

Wygodniej z plastikiem

Rzadko kiedy studenci decydują się na otwarcie samego rachunku, zwykle są zainteresowani całym pakietem, obejmującym także kartę płatniczą. W tym punkcie również należy być ostrożnym, bowiem zwykle, by użytkowanie jej nie generowało kosztów, trzeba pamiętać o dokonywaniu transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę. Plastik wykorzystywany jest często do pobierania gotówki z bankomatu. W przypadku korzystania z automatów należących do innych banków powinniśmy się liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowej prowizji. – Niektóre banki proponują klientom możliwość wypłaty pieniędzy za darmo we wszystkich bankomatach, inne taką usługę udostępniają za dodatkową comiesięczną opłatą – mówi Piotr Stempiński, ekspert ZFDF, FinPack. – Co więcej, szybko rozwija się również sieć placówek, w których można skorzystać z usługi cashback. Dzięki niej w sklepie obsługującym płatności kartą, podczas zakupów możemy również wypłacić gotówkę. Wysokość ewentualnej prowizji uzależniona jest głównie od banku – dodaje ekspert.

Czy sam serwis internetowy wystarczy?

Płatności dokonywane przez internet znacznie upraszczają robienie zakupów czy regulowanie comiesięcznych rachunków. Warto zauważyć jednak, że obecnie wykorzystywane technologie pozwalają na znacznie więcej. Młodzi ludzie zwykle nie rozstają się z telefonami komórkowymi, a banki oferują im nie tylko mobilne serwisy transakcyjne, ale także specjalne aplikacje służące do obsługi konta. Na rynku pojawia się coraz więcej aparatów telefonicznych wyposażonych w technologie umożliwiające przeprowadzenie transakcji za ich pośrednictwem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kart zbliżeniowych.

Otwierając rachunek bankowy powinniśmy pamiętać, że jeśli nie będziemy zadowoleni z usług danej instytucji finansowej, zawsze możemy zamknąć jedno konto i otworzyć nowe. Stwarza to jednak konieczność załatwiania kolejnych formalności i zwykle wiąże się ze zmianą numeru rachunku. Dlatego warto dobrze dobrać ofertę już teraz, tak aby z satysfakcją korzystać z niej przez długi czas.

źródło: ZFDF