mBank wspiera żeglarzy w drodze po złoty medal w Rio

By sfinansować przygotowania do wyjazdu na Igrzyska w Rio, dwójka polskich żeglarzy postawiła na crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Kibice mogą pomóc im w zdobyciu medalu olimpijskiego, przyłączając się do akcji „Płyniemy po złoto!” na portalu polakpotrafi.pl. mBank zadeklarował, że podwoi zebraną w ten sposób kwotę.

Dwójka Polaków – Tomasz Januszewski i Jacek Nowak – od lat odnosi sukcesy w żeglarskiej Formule 1, czyli klasie bardzo szybkich łodzi – 49er. W ubiegłym roku zajęli pierwsze miejsce w Finale Pucharu Świata w Abu Dhabi. Teraz liczą na złoty medal olimpijski w Rio. Jednak, żeby przygotować się do olimpiady, muszą ponieść niemałe nakłady finansowe na sprzęt i podróże. Sam kadłub łodzi, na której pływają, kosztuje około 110 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszt żagli (20 tys. zł komplet) czy zawodów, będących częścią eliminacji do igrzysk (około 150 tys. zł).

Poszukując źródła finansowania, sportowców zainspirowała akcja „X dni do Soczi”. Postawili na crowdfunding, który umożliwia zebranie środków dzięki społeczności zgromadzonej wokół projektu. Entuzjaści projektu przelewają – często drobne – kwoty, które łącznie pozwalają zrealizować cel pomysłodawców. Motywem przewodnim akcji  polskich żeglarzy jest hasło „Płyniemy po złoty medal dla Polski w Rio”. Fundusze zbierają na portalu polakpotrafi.pl.

– Crowdfunding, zwłaszcza sportowy, w Polsce ciągle raczkuje. Takie publiczne zbiórki są bardzo popularne np. w Stanach Zjednoczonych – mówi Tomasz Januszewski. – Przygotowania do olimpiady łączą się z nadludzkim wysiłkiem i ogromnymi wydatkami. Determinacji do ciężkiej pracy i poświęceń nam nie brakuje. Wierzymy też, że dzięki wsparciu kibiców, uda nam się zebrać 150 tys. zł. Dodatkowo mBank obiecał, że podwoi zebraną przez nas kwotę, żebyśmy mogli zawalczyć o podium w Rio – dodaje.

– mBank wpierał już zmagania żeglarzy. Wcześniej m.in. drużynę, która kilkukrotnie startowała do walki o tytuł Mistrza Świata klasy Micro w dywizji Cruiser – mówi Izabela Kwiatkowska, specjalista ds. social media w mBanku. – Zdecydowaliśmy się na pomoc Tomkowi i Jackowi w ten niekonwencjonalny sposób, ponieważ crowdfunding zakłada nie tylko zbieranie funduszy, ale także określoną formę rewanżu za wsparcie. Nasi klienci mogą więc liczyć na niezwykłe emocje oraz wyjątkowe podziękowania takie jak dedykowanie wyścigu, gadżety z autografami czy trening ze zdobywcami Pucharu Świata – dodaje Iza Kwiatkowska.

Aby wesprzeć akcję polskich żeglarzy, wystarczy na stronie projektu wybrać nagrodę, a następnie kliknąć przycisk “Wesprzyj projekt”. Po zarejestrowaniu się na portalu, przelewu można dokonać korzystając z mTransferu. Akcja trwa do 29 września.

źródło: mBank