Morska farma Baltic Power pozyskała finansowanie, Bank Pekao wśród finansujących, Pekao IB było doradcą finansowym

Bank Pekao S.A. znalazł się w gronie 25 polskich i międzynarodowych instytucji, które sfinansują łączną kwotą do 4,4 mld euro Baltic Power, farmę wiatrową o mocy 1,14 GW, która powstanie na wodach Bałtyku. Doradcą finansowym przy inwestycji i organizatorem finansowania było Pekao Investment Banking, wraz z Green Giraffe. To największe finansowanie project finance jakie dotychczas miało miejsce w Polsce.

Do 2026 roku na Bałtyku, ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby, na terenie liczącym ponad 130 km2 powstanie infrastruktura składająca się z 76 turbin wiatrowych. Elektrownia o mocy 1,14 GW docelowo zasili w czystą energię elektryczną nawet milion gospodarstw domowych w Polsce.

– Jesteśmy dumni, że Grupa Banku Pekao odegrała ważną rolę w finansowaniu tak spektakularnego projektu, jakim jest budowa nowego, wielkiego i co ważne ekologicznego źródła energii, które z pewnością wzmocni krajowy system energetyczny i bezpieczeństwo energetyczne kraju – komentuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Projekt Baltic Power to joint-venture polskiej Grupy ORLEN oraz kanadyjskiego inwestora Northland Power. Spółka Baltic Power Sp. z o.o. zawarła umowy finansowania dłużnego z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Dostarczy ono spółce Baltic Power finansowanie dłużne bez regresu do sponsorów o łącznej wartości 4,4 mld euro, w tym kredyt inwestycyjny w wysokości 3,6 mld euro na okres 23 lat.

Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce, który pozyskał wszystkie niezbędne zgody środowiskowe, pozwolenia na budowę oraz 25-letnią umowę CfD. Rozpoczęcie budowy farmy planowane jest na rok 2023, prace budowlane na morzu rozpoczną się w 2024 roku. Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy ORLEN, dążącej do osiągnięcia strategicznego celu zainstalowania 9 GW mocy w energetyce odnawialnej do 2030 roku.

­– Ten sukces cementuje wiodącą pozycję praktyki doradztwa dłużnego Pekao Investment Banking, jak również pokazuje, że nasz bank ma istotną rolę do odegrania w procesie transformacji energetycznej polskiej gospodarki – powiedział Marek Niedużak, wiceprezes Pekao Investment Banking.

– Otworzyliśmy nowy rozdział w doradztwie dłużnym na polskim rynku. Pozyskaliśmy finansowanie projektowe w konsorcjum 25 instytucji polskich, międzynarodowych i 3 agencji eksportowych o wartości ponad 20 mld zł, we współpracy z Green Giraffe. To największe project finance w historii polskiego rynku finansowego – dodała Monika Karolak, dyrektor zarządzająca w Pekao Investment Banking

ŹRÓDŁOBank Pekao S.A.