mSzafir wspiera cyfrowy proces hipoteczny w PKO Banku Polskim

Do obszarów, w których PKO Bank Polski kreuje nowe standardy, dołączył w pełni cyfrowy proces udzielania kredytu hipotecznego. PKO Bank Polski, jako pierwszy w Polsce, udostępnił swoim klientom możliwość dopełnienia formalności związanych z kredytem na zakup nieruchomości bez konieczności wizyty w oddziale banku. Wdrożenie całkowicie zdalnego procesu – od złożenia wniosku, przez analizę i wydanie decyzji, aż do podpisania umowy – było możliwe dzięki wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego mSzafir od KIR. 

Współczesny klient oczekuje usług dopasowanych do cyfrowej rzeczywistości i nowoczesnego stylu życia – dostępnych łatwo i szybko, ale też całkowicie bezpiecznych. Tymczasem w latach 2013–2022 liczba przypadków naruszenia ochrony danych globalnie wzrosła trzykrotnie, a w ciągu ostatnich dwóch lat wyciekło 2,6 miliarda informacji[1]. Dlatego – szczególnie w bankowości – jedną z krytycznych kwestii, w przypadku uruchamiania i utrzymywania każdego cyfrowego procesu, jest zapewnienie bezpieczeństwa danych. Koncentrując swoją działalność na technologii, KIR wykorzystuje ponad 30-letnie doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa transakcji i identyfikacji elektronicznej, aby zagwarantować pełną ochronę danych i integralność dokumentów na każdym etapie ich procedowania.

Milowy krok w obsłudze kredytów hipotecznych

Od niedawna, dzięki wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego w obsłudze kredytów hipotecznych, część klientów PKO Banku Polskiego może składać wnioski, przechodzić analizę kredytową oraz podpisywać umowy kredytowe w pełni online. Takie podejście nie tylko zwiększa wygodę, ale także znacząco przyspiesza cały proces. Na początek z tej możliwości mogą skorzystać single planujący zakup nieruchomości z rynku wtórnego lub remont. W I kwartale 2025 r. bank planuje umożliwić całkowicie zdalny proces hipoteczny parom, a w II kwartale osobom, które chcą kupić nieruchomości na rynku pierwotnym. 

– Dzięki zintegrowaniu e-podpisu mSzafir z naszymi procesami, proponujemy klientom usługę innowacyjną, wygodną i w pełni bezpieczną. Cyfrowa hipoteka to pierwsze i jedyne rozwiązanie w Polsce, które zakłada, że od złożenia wniosku, przez analizę i wydanie decyzji, aż do podpisania umowy kredytowej cały proces może odbyć się zdalnie, bez konieczności osobistej wizyty klienta w oddziale. Pozwala nam to wyznaczać nowy kierunek rozwoju kredytów hipotecznych – mówi Jakub Marcinkiewicz, dyrektor Formacji Produktów Hipotecznych w PKO Banku Polskim – Fakt, że już w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowej usługi większość umów w procesie pozyskiwania kredytu hipotecznego, zawieranych jest z wykorzystaniem e-podpisu mSzafir świadczy o tym, że trafnie odpowiadamy na potrzeby naszych klientów – dodaje Jakub Marcinkiewicz.

Zaufanie w cyfrowym świecie

KIR, jako spółka infrastruktury sektora finansowego, od ponad trzech dekad dostarcza sprawdzone rozwiązania w zakresie rozliczeń międzybankowych oraz usług cyfrowych. Jest także kwalifikowanym dostawcą usług zaufania, w tym podpisu elektronicznego.

– Kwalifikowany podpis elektroniczny jest rozwiązaniem, które w każdym biznesie warto rozważyć pod kątem uzyskiwanych korzyści, zwłaszcza jako element składowy większej całości: procesu cyfrowej transformacji. Model, w którym formalne dokumenty były zwyczajowo drukowane, z reguły w dwóch kopiach – po jednej dla każdej ze stron – odchodzi w przeszłość – podkreśla Elżbieta Włodarczyk, Dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR. – Wykorzystując mSzafir można w sposób odpowiedzialny eliminować papier i zapewniać bezpieczeństwo danych klientów, z zachowaniem wygody użytkownika. Wykorzystanie e-podpisu w procesie obsługi kredytów hipotecznych przez PKO Bank Polski jest przełomowym wydarzeniem, które pokazuje, jak przyjazna dla klienta może być nowoczesna bankowość  – dodaje Elżbieta Włodarczyk.

Mobilny kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir można pozyskać całkowicie zdalnie, potwierdzając tożsamość za pomocą bankowości elektronicznej. Ze względów bezpieczeństwa, potwierdzenie tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej jest możliwe dla klientów, którzy choć raz wcześniej pojawili się w oddziale banku. Aby z niego skorzystać wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do internetu: komputer, smartfon lub tablet. Do złożenia podpisu nie jest potrzebna karta kryptograficzna ani czytnik. Ważność mobilnego kwalifikowanego e-podpisu zależy od wybranego wariantu i wynosi rok lub dwa lata. W ofercie KIR dostępna jest również wersja jednorazowa e-podpisu mSzafir, która służy do podpisania jednego dokumentu. W przypadku przedsiębiorstw i użytkowników instytucjonalnych, wartym uwagi wsparciem w cyfryzacji procesów, będzie pieczęć elektroniczna lub tradycyjny zestaw z certyfikatem na karcie Szafir.

Exit mobile version