O szkolnej wyprawce pomyślmy już w lipcu

Rok szkolny dopiero co się zakończył. Za dwa miesiące dzieci powrócą jednak z wakacyjnego wypoczynku, a rodzicom przyjdzie się zmierzyć z nowymi wydatkami. Te natomiast z roku na rok rosną. Jak wynika z badań CBOS-u, przeciętny koszt szkolnej wyprawki to ponad 1 200 zł. Taki budżet warto przygotować zawczasu. Ekspert Expandera podpowiada, jak zrobić to bez wyrzeczeń.

Przezorny rodzic planuje z wyprzedzeniem

Mimo że dzieci 26 czerwca przestały myśleć o szkole, ich rodzice doskonale zdają sobie sprawę z nadchodzących wydatków. Największym obciążeniem budżetu są co roku podręczniki, których przeciętny koszt to aż 360 zł. Tego wydatku, dzięki wprowadzeniu darmowych książek, unikną opiekunowie uczniów klasy I, II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum. Niemniej lista wrześniowych zakupów nadal jest długa. Mundurek szkolny, strój gimnastyczny, obuwie, tornister, zeszyty czy kredki to tylko część jej elementów. Z wyliczeń CBOS-u wynika, że w zeszłym roku przygotowanie jednego dziecka do szkoły pochłonęło ponad 1 200 złotych domowego budżetu. – To duży wydatek, z którym wiele gospodarstw nie może sobie łatwo poradzić. Jeśli nie chcemy przy tej okazji się zadłużać, warto pomyśleć o poszukaniu oszczędności, które pozwolą uporać się z nadchodzącymi opłatami
– zauważa Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. Możemy przeanalizować domowy budżet pod kątem lepszego gospodarowania. Istnieje wiele poradników dotyczących tego, jak ograniczać wydatki w czasie codziennych zakupów. Dla przykładu, latem możemy zacząć jeździć do pracy rowerem, co nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale jest również zdrowe.

 

Zajęcia pozaszkolne wybierajmy z głową

W zeszłym roku ponad połowa rodziców chciała posłać we wrześniu swoje pociechy na kursy dodatkowe. Najczęściej poza szkołą dzieci uczą się języków obcych i biorą udział w zajęciach sportowych. Raport Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2014/2015  wskazuje, że na tego typu aktywności rodzice przeznaczali w zeszłym roku ponad 350 zł każdego miesiąca. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty zakupu specjalistycznego sprzętu sportowego czy dodatkowych materiałów. – Niestety często poniesione wydatki nie przekładają się na pożądane efekty – mówi Jarosław Sadowski, Expander.
Maluchy szybko się nudzą i zniechęcają. Zwłaszcza jeśli o wyborze zajęć decydowali rodzice, a nie dzieci. Zanim więc zapiszemy pociechy na kolejny kurs, warto najpierw porozmawiać z nimi i wspólnie podjąć decyzje. W ten sposób rośnie szansa, że wydamy pieniądze efektywnie.

Wydatki związane z edukacją dzieci
1 257 zł – cena wyprawki szkolnej
363 zł – miesięczny koszt zajęć pozaszkolnych
360 zł – opłata za podręczniki
262 zł – cena za mundurek
Źródło: Raport CBOS Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2014/2015

 Zaplanujmy przyszłość

Przygotowując się do edukacyjnych wydatków, warto pomyśleć także o bardziej odległej przyszłości, a więc studiach i rozpoczęciu dorosłego życia. Nierzadko wiążą się one z dużymi kosztami, z którymi młodzi ludzie nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Na rynku finansowym dostępne są natomiast produkty, które pozwalają zgromadzić kapitał, dzięki któremu rodzice mogą pomóc swoim dorastającym dzieciom. Jednym z przykładów jest ubezpieczenie posagowe. Dzięki niemu już od najmłodszych lat dziecka możliwe jest zbieranie oszczędności, które zostaną wypłacone po osiągnieciu przez nie pełnoletności. Dodatkowo ubezpieczenie takie pozwala zapewnić dobry start w dorosłość nawet w przypadku śmierci opiekunów. W takiej sytuacji to ubezpieczyciel weźmie na siebie obowiązek opłacania składek.

źródło: Expander