Nowa wystawa w warszawskim Muzeum Narodowym: „Brescia. Renesans na północy Włoch: Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto” pod patronatem PKO Banku Polskiego.
Bank wspiera wiele ważnych dla polskiej kultury instytucji i przedsięwzięć.
PKO Bank Polski jest mecenasem nowej wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie: „Brescia. Renesans na północy Włoch: Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto”. Ekspozycję blisko 50 dzieł mistrzów północnowłoskiego renesansu można oglądać do 28 sierpnia br.
Malarstwo północnych Włoch uchodzi za jedno z najbardziej oryginalnych w sztuce europejskiej. Łączy różne formuły artystyczne i blask kolorystyczny. Obrazy prezentowane podczas wystawy są świadectwem wielkiej renesansowej tradycji włoskiego malarstwa dążącego do realizmu detalu.
– Jako instytucja odpowiedzialna społecznie od lat działamy na rzecz i z udziałem społeczeństwa. Jednym z tego przejawów jest mecenat sztuki, który widzimy, jako nasz obowiązek i przywilej. Konsekwentnie wpieramy działania Muzeum Narodowego angażując się w wiele wyjątkowych ekspozycji czasowych. Jedną z nich jest wystawa lombardzkiego malarstwa. Zapraszamy – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.
Widzowie Muzeum Narodowego w Warszawie będą mogli podziwiać rzadko opuszczające Włochy szesnastowieczne portrety, pełne prostoty i wyrazistości. Cała wystawa to doskonała okazja do szerszego spojrzenia na zjawisko malarstwa północnowłoskiego renesansu, z jego różnorodnością artystyczną, bogactwem stylistycznym i ideowym. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny, np. oprowadzanie kuratorskie, czwartkowe i niedzielne wykłady czytematyczne spotkania, z których część tłumaczona będzie na język migowy (PJM). Ponadto przygotowano warsztaty z wykorzystaniem audiodeskrypcji dla osób z dysfunkcją wzroku oraz możliwość zwiedzania z audioprzewodnikiem. Zorganizowane grupy mogą liczyć na zwiedzanie z przewodnikiem.
PKO Bank Polski regularnie wspiera ważne dla polskiej kultury i historii inicjatywy i instytucje. Od lat współpracuje z warszawskim Muzeum Narodowym, będąc mecenasem Galerii Sztuki Średniowiecznej – najbogatszej i najbardziej różnorodnej kolekcji sztuki tego okresu w Polsce.
Wcześniej Bank obejmował patronatem, m.in. ubiegłoroczną wystawę „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”. A także wystawy „Europa Jagiellonica 1386–1572” ukazującą kulturę dumnej epoki Jagiellonów – od koronacji Władysława Jagiełły do śmierci Zygmunta II Augusta, wystawę kolekcji dzieł sztuki braci Gierymskich w Warszawie i Krakowie. Ponadto Bank wspierał konserwację obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Bank, jako jeden z nielicznych w kraju ma swoją własną kolekcję sztuki, w której zgromadził ponad 70 prac wybitnych polskich twórców kilku pokoleń, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego, Jarosława Modzelewskiego.
źródło: PKO Bank Polski