PKO Bank Polski sponsorem głównym 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni

PKO Bank Polski po raz czwarty jest partnerem głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni. Bank od lat angażuje się w projekty kulturalne, także związane z X muzą, wspierając wiele przedsięwzięć, m.in. projekt rekonstrukcji cyfrowej klasyki polskiego kina, czy wydarzeń filmowych. Największym z nich jest gdyński festiwal, którego 40. jubileuszowa edycja odbywa się 14-19 września.

Tegoroczny festiwal będzie pełen atrakcji, wśród nich, m.in. przegląd filmów milicyjnych, czy sekcja skarbów kina przedwojennego. Wyjątkowe będą także nagrody. Oprócz prestiżowych Złotych Lwów przyznawane zostaną m.in. Diamentowe Lwy dla najlepszego filmu, muzyki oraz aktora i aktorki nagrodzonych na festiwalu w ciągu 40 lat jego istnienia. Zwycięzcę, którego wskazali internauci poznamy już na Gali Otwarcia 14 września. Historia festiwalu dowodzi, że cenimy rodzimą kinematografię i to nie tylko obraz ale też muzykę i dialogi. Do 20 września na portalu Bankomania, każdy może zgłosić swój ulubiony cytat z polskiego filmu . Do wygrania filmy z klasyki polskiego kina po cyfrowej rekonstrukcji.

Specjalną statuetkę Platynowych Lwów otrzyma Tadeusz Chmielewski, scenarzysta, producent i reżyser, powszechnie znany m.in. z realizacji filmów: „Nie lubię poniedziałku” czy „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali finałowej 19 września. Jej laureatami są także Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Jerzy Antczak, Jerzy Wójcik i Sylwester Chęciński.  PKO Bank Polski jest partnerem głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni, ale jako mecenas kultury działa od wielu lat. W tym roku został partnerem tytularnym Festiwalu PKO Off Camera, a ponadto współpracuje z Gdyńską Szkołą Filmową i wspiera młodych artystów, m.in. jako partner główny konkursu dla początkujących scenarzystów Script Pro. Na podstawie wyróżnionych tam prac powstało wiele wybitnych filmów, m.in. „Komornik”, „Lęk wysokości”, „Carte Blanche” czy „Bogowie” .  Ponadto, jest partnerem strategicznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

źródło: PKO Bank Polski