PKO Bank Polski upamiętnia 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej uznawanej za jedną z najważniejszych bitew na świecie. PKO Bank Polski włącza się w uroczystości upamiętniające to wydarzenie, jako mecenas wystawy „Czas chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca bitwa w dziejach świata” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Bank zaprasza także na spektakl multimedialny „1920. Wdzięczni bohaterom” z udziałem wybitnych polskich artystów.

PKO Bank Polski jest partnerem wyjątkowej wystawy w Muzeum Wojska Polskiego „Czas chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca bitwa w dziejach świata”. To ważne wydarzenie w historii Polski, ale także Europy i świata. Przez Edgara Vincenta D’Abernona, brytyjskiego polityka, dyplomatę i pisarza została uznana za 18. z przełomowych bitew świata. Muzealna ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt unikalnych pamiątek z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
W przestrzeni muzealnej umieszczono m.in. replikę samolotu, którym latał Merian Cooper, pilot eskadry kościuszkowskiej czy mundury Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Marszałka. Niecodzienną atrakcją jest pełnowymiarowa sylwetka Józefa Piłsudskiego siedzącego na koniu – słynnej Kasztance. Postać została wykonana w oparciu o obraz Wojciecha Kossaka, z wykorzystaniem najnowszych technik rekonstrukcyjnych.

– Marszałek Piłsudski to wybitny Polak, któremu wszyscy wiele zawdzięczamy – jest ojcem naszej niepodległości. Od wydanego przez niego dekretu w 1919 r. zaczęła się historia PKO Banku Polskiego. W ubiegłym roku celebrowaliśmy 100-lecie naszej działalności. Dziś z dumą obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej –  spektakularnego zwycięstwa, które zaważyło na losach całej Europy. Zapraszamy na wyjątkową wystawę w Muzeum Wojska Polskiego a także na specjalne widowisko artystyczne „1920. Wdzięczni bohaterom”, które dostarczą wielu wrażeń a także przybliżą historyczne realia – mówi Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski angażuje się w ważne społecznie wydarzenia i projekty zarówno gospodarcze, jak i edukacyjne, kulturalne i historyczne. Do takich należały działania związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bank był, m.in. mecenasem wystaw „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie czy „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Stale wspiera instytucje kulturalno-historyczne, jak Muzeum Postania Warszawskiego, gdzie teraz patronuje specjalnej wystawie „Jaki znak twój? Wpływ Powstania Warszawskiego i Polski Walczącej na współczesną kulturę i sztukę” . Jest także fundatorem zakupu unikatowej kolekcji uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia używanego przez żołnierzy Wojska Polskiego w okresie 20-lecia międzywojennego i Wojny Obronnej 1939 r. Eksponaty te można oglądać na wystawie „Bronili Niepodległej” w Muzeum Wojska Polskiego do 30 września 2020 roku. Teraz PKO Bank Polski zaprasza na kolejną ekspozycję w tej placówce.

– Wystawą tą chcemy uczcić nie tylko zwycięstwo nad bolszewikami, ale również stulecie istnienia Muzeum Wojska Polskiego, powołanego do życia dekretem marszałka Józef Piłsudskiego 22 kwietnia 1920 r. – podkreśla Michał Pacut, kustosz ekspozycji.

Muzeum Wojska Polskiego gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo-historyczne. W zbiorach znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Wśród nich wiele bezcennych dla polskiej historii m.in.: relikwiarz gotycki, zdobyty w bitwie pod Grunwaldem złożony w katedrze w Gnieźnie przez króla Władysława Jagiełłę; szable króla Stefana Batorego, hetmana Jana Zamoyskiego, ks. Józefa Poniatowskiego; zbroje husarskie; mundury gen. Józefa Hallera czy gen. Kazimierza Sosnkowskiego.
Włączając się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej, PKO Bank Polski jest również partnerem widowiska „1920. Wdzięczni bohaterom” na PGE Narodowym w Warszawie. 15 sierpnia w multimedialnym spektaklu wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Mateusz Ziółko, Piotr Cugowski czy Kasia Cerekwicka. Spektakl będzie transmitowany w TVP 1.
ŹRÓDŁOPKO Bank Polski