PKO Bank Polski zaprasza na 9. Bieg Tropem Wilczym

15 sierpnia w wielu miejscach w Polsce i na świecie odbędzie się 9. edycja Biegu Tropem Wilczym. Partnerem wydarzenia jest PKO Bank Polski. 

Wydarzenie uznawane jest za jeden z największych biegów pamięci w kraju. Trasa głównego biegu liczy 1963 metry i ma upamiętniać rok, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Bieg odbywa się w wielu miejscach w kraju i zagranicą, gdzie organizowane są także zawody dodatkowe na różnych dystansach oraz wydarzenia towarzyszące, np. akcje charytatywne, spotkania ze świadkami historii i grupami rekonstrukcyjnymi, koncerty, konkursy rodzinne czy akcje honorowego oddawania krwi.

– PKO Bank Polski od lat angażuje się w działania upamiętniające ważne wydarzenia, których celem jest upamiętnianie bohaterów i wydarzeń historycznych. Jednym z nich jest Bieg Tropem Wilczym. Zachęcamy do udziału w tym niezwykłym biegu na cześć Żołnierzy Wyklętych – mówi Piotr Podstawek, dyrektor Biura Strategii i Segmentacji Marketingowej w PKO Banku Polskim.

W tym roku, ze względu na pandemię, termin biegu był trzykrotnie przekładany – z 28 lutego na 16 maja i ostatecznie na 15 sierpnia 2021 r. Podczas zawodów obowiązywać będzie rygor sanitarny oraz ograniczona liczba zawodników – w każdej konkurencji będzie mogło wystartować maksymalnie 400 uczestników. W niektórych miejscowościach limity są jeszcze mniejsze i wynoszą 100 osób.
W ubiegłym roku w Bieg Tropem Wilczym odbył się w 370 miastach w Polsce i na świecie, m.in. w Wiedniu, Herdorf (Niemcy), Londynie, Christchurch (Nowa Zelandia), Keysborough (Australia), Nowym Jorku czy Chicago. Rozegrał się też w lokalizacjach misji wojskowych, m.in. w Kosowie, Afganistanie czy Bośni i Hercegowinie – tam, gdzie sytuacja pozwoliła na przeprowadzenie imprezy. W sumie uczestniczyło w nim aż 77 tys. osób.
W organizację biegu, co roku angażuje się kilka tysięcy podmiotów lokalnych, firm i wolontariuszy, w tym młodzież szkolna. Od lat partnerami wydarzenia są PKO Bank Polski oraz Fundacja PKO Banku Polskiego.
Głównym celem zawodów jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej, czyli tzw. Żołnierzom Wyklętym. Potrzebę popularyzowania wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych dostrzega i rozumie jeden z ambasadorów poprzedniej edycji Biegu Tropem Wilczym Jakub Krzewina – halowy mistrz świata w sztafecie 4 x 400 m z Birmingham, a zarazem żołnierz Wojska Polskiego.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają pamiątkowe koszulki z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych, a także medal za ukończenie biegu.
ŹRÓDŁOPKO Bank Polski