PKO Off Camera – festiwal doskonałych filmów i scenariuszy

PKO Bank Polski jest partnerem tytularnym ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego PKO Off Camera trwającego od 1 do 10 maja br. Wybitne filmy, zaskakujące scenariusze i gwiazdy światowego formatu, wśród których lśnić m.in. będzie Claudia Cardinale to tylko część atrakcji festiwalu.

– Wielkie święto niezależnego filmu – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego PKO Off Camera po raz kolejny udowadnia, że termin „niezależne”, nie znaczy niszowe, przeciwnie – światowe, niepokorne, z charakterem, odważne i ambitne. Filmy, ich twórcy oraz zapraszani na festiwal goście pokazują to doskonale. Artystyczna wizja świata działa na wyobraźnię, intryguje, wzbogaca, dodaje sił, ale także niepokoi, tworzy nowe byty. PKO Bank Polski chętnie angażuje się w działania społeczne i sponsoringowe. Istotnym obszarem tej aktywności jest mecenat kultury i sztuki. Dlaczego? To inwestycja w przyszłość – naszą i kolejnych pokoleń, to wsparcie dla ponadczasowych wartości – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Podczas tegorocznego festiwalu PKO Off Camera zobaczymy ponad 100 filmów z całego świata. W programie także projekcje rodzimych produkcji m.in.: „Ciało/body”, „Disco Polo” czy filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego i według scenariusza Krzysztofa Raka, finalisty konkursu dla scenarzystów Script Pro z 2013 roku. Po raz kolejny partnerem głównym konkursu jest PKO Bank Polski. W ubiegłym roku nagrodę zdobył scenariusz pt. „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego i Stanisława Warwasa. – Nasz scenariusz to dla mnie swoista refleksja na temat zła we współczesnym świecie. Niewiele więcej mogę powiedzieć… – mówi Bartosz M. Kowalski. Wywiad z laureatami Script Pro z 2014 r.: http://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/wywiady/dobra-historia-na-scenariusz/. Podczas tegorocznego festiwalu PKO Off Camera będzie można zobaczyć więcej filmów zrealizowanych na podstawie nagrodzonych w konkursie skryptów, np. „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego  (finalistę Script Pro z 2012 r.) oraz „Mur” Dariusza Glazera (laureata nagrody głównej z 2012 r.).

Dużym wydarzeniem będzie premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego. Digitalizację zrealizowano w ramach objętego mecenatem PKO Banku Polskiego projektu KinoRP. Dzięki temu odnowiono już kilkadziesiąt polskich filmów, m.in.: dzieła Andrzeja Wajdy, np. „Człowiek z marmuru” i Stanisława Barei, jak „Poszukiwany, poszukiwana” czy „Brunet wieczorową porą”. Część z nich była inspiracją do stworzenia ilustracji wykorzystanych jako element kalendarza PKO Banku Polskiego, który w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Kalendarzy Zoom Art w 2015 r. zdobył trzy nagrody. Więcej: http://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/odpowiedzialnosc-spoleczna/grand-prix-i-trzy-nagrody-dla-kalendarzy-pko-banku-polskiego-na-rok-2015/.

Emocjonującą częścią festiwalu PKO Off Camera będzie konkurs filmowy. W tym roku o nagrodę główną – 100 tys. dolarów – ubiegać się będzie 10 filmów z całego świata. Więcej o festiwalu PKO Off Camera:http://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/kultura/pko-off-camera-1-10-maja-2015-festiwal-atrakcji/.

PKO Bank Polski od lat jest mecenasem kultury i sztuki oraz wspiera inicjatywy młodych artystów, także związane z X muzą. Oprócz zaangażowania w PKO Off Camera, konkurs dla scenarzystów Script Pro i projekt KinoRP, PKO Bank Polski współpracuje także z Fundacją Off Camera, z Muzeum Kinematografii w Łodzi czy wpiera jedno z największych wydarzeń kulturalnych w kraju Festiwal Filmowy w Gdyni.

Więcej: http://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/

źródło:PKO Bank Polski