Wysokie koszty przewalutowania to zmartwienie wielu osób wyjeżdżających za granicę lub robiących zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Ciągle nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kosztów tych da się uniknąć. Umożliwia to karta wielowalutowa.
„Kartą wielowalutową można płacić w walutach obcych, np. euro, funtach, ale także w złotych, tak jak zwykłą kartą do konta. Można również wypłacać pieniądze z bankomatów. Opłaty za użytkowanie takiej karty, liczba dostępnych walut czy też sam sposób korzystania zależne są od oferty banku” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Agnieszka Gorzkowicz z biura prasowego Credit Agricole.
Aby w pełni korzystać z możliwości karty wielowalutowej, oprócz konta w złotych należy mieć rachunki walutowe. Pamiętajmy przy tym, że jeśli na rachunku obsługującym daną walutę będzie akurat brakowało pieniędzy, a będziemy chcieli w tej walucie zapłacić – w zależności od banku – albo operacja się nie powiedzie, albo zostaną nam pobrane środki z konta w złotych, ale wtedy poniesiemy oczywiście koszty przewalutowania. Warto wiedzieć, że na rynku są już dostępne karty automatycznie rozpoznające walutę transakcji.
Kiedy robimy zakupy w zagranicznych sklepach, powinniśmy uważać na usługę DCC (dynamic currency conversion). Umożliwia ona płacenie w walucie karty (czyli w przypadku polskich kart – w złotych), cena jest przeliczana automatycznie. Skorzystanie z tej opcji opłaci się nam jednak nie zawsze – czasami kurs przewalutowania nie będzie korzystny i lepszym pomysłem okaże się zapłacenie w zagranicznej walucie kartą wielowalutową.