Ponad miliard transakcji zbliżeniowych kartami Visa w ciągu roku

  • 1,1 mld płatności zbliżeniowych kartami Visa w Europie w ciągu ostatnich 12 miesięcy o łącznej wartości ponad 12,6 mld euro

  • ponad 130 mln zbliżeniowych kart Visa w obiegu

  • europejska infrastruktura zbliżeniowa Visa gotowa na płatności mobilne

Nie ulega wątpliwości, że szybkie i wygodne płatności zbliżeniowe stają się powszechnym sposobem płacenia. Jak pokazują najnowsze dane Visa Europe ich popularność w Europie stale rośnie – liczba transakcji zbliżeniowych w ciągu minionych 12 miesięcy osiągnęła już 1,1 mld, a ich wartość ponad 12,6 mld euro. W marcu br. płatności zbliżeniowe dokonane przez użytkowników kart Visa osiągnęły wartość 1,6 mld euro, co oznacza aż trzykrotny wzrost w stosunku do marca 2014 r. Polska znajduje się w ścisłej czołówce europejskich krajów wprowadzających płatności zbliżeniowe Visa.

Wielka Brytania przoduje w Europie pod względem liczby wydanych kart zbliżeniowych Visa, zaś Hiszpania ma największą liczbę terminali płatniczych akceptujących takie płatności. Polska również znajduje się w ścisłej czołówce. Na rynku brytyjskim wydano dotąd 49,6 mln kart zbliżeniowych Visa, a liczba obsługujących je terminali wynosi 410 tys. Dalsze miejsca zajmują: Francja (20,3 mln kart i 405 tys. terminali), Polska (14,6 mln kart i 311 tys. terminali) oraz Hiszpania (11,5 mln kart i 593 tys. terminali).

Technologia zbliżeniowa cieszy się dużą i stale rosnącą popularnością wśród konsumentów, detalistów oraz banków. W marcu br. największą liczbę płatności zbliżeniowych Visa w Europie odnotowano w Wielkiej Brytanii (52,6 mln), za którą uplasowała się Polska (49,7 mln transakcji), a dalej Czechy (13,9 mln).

Na całym kontynencie konsumenci posługują się już 131 mln kart zbliżeniowych Visa, mając do dyspozycji 2,6 mln terminali POS. Do końca 2017 r. w Polsce i do końca 2019 r. w całej Europie we wszystkich terminalach przyjmujących płatności Visa, będzie można zapłacić zbliżeniowo  zarówno kartą, jak i smartfonem. Obecnie już 240 banków europejskich wydaje karty zbliżeniowe Visa i zgodnie z przewidywaniami Visa Europe do 2020 r. ogromna większość użytkowników kart tej organizacji będzie również w posiadaniu urządzeń elektronicznych umożliwiających płatności zbliżeniowe.

Europejscy konsumenci najczęściej płacą zbliżeniowo za codzienne zakupy w sklepie, kiosku czy za rachunek w restauracji lub kawiarni. Dane Visa Europe pokazują, że konsumenci korzystają z płatności zbliżeniowych również przy zakupach o większej wartości, m.in. w takich krajach jak Czechy, Polska, czy Hiszpania, gdzie w sposób zbliżeniowy można opłacać także większe kwoty, wprowadzając przy tym kod PIN na terminalu sklepowym.*

Możliwość płacenia zbliżeniowo za zakupy o większej wartości jest wprowadzana na kolejnych europejskich rynkach i u kolejnych detalistów, torując tym samym drogę dla mobilnych płatności zbliżeniowych Visa  – w miarę jak banki i czołowe firmy coraz szerzej wdrażają urządzenia i usługi umożliwiające płatności mobilne.

Polscy konsumenci to jedni z najaktywniejszych użytkowników technologii zbliżeniowej – w samym tylko marcu br. dokonali takich płatności o łącznej wartości ponad 340 mln euro. W marcu 2015 r. liczba kart zbliżeniowych  w Polsce wyniosła 14,6 mln. Znaczący wpływ na dynamiczne upowszechnienie płatności zbliżeniowych w Polsce miało – oprócz ich szybkości i wygody – szerokie udostępnienie kart zbliżeniowych przez banki członkowskie Visa Europe oraz finansowany przez te banki program Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który mocno wspierał instalację terminali zbliżeniowych u detalistów.

Sandra Alzetta, dyrektor zarządzająca ds. produktów podstawowych w Visa Europe, powiedziała: „Płatności zbliżeniowe rozwijają się w szybkim tempie i coraz więcej ludzi odkrywa płynące z nich korzyści, m.in. wygodę. Jest to trend ogólnoeuropejski – na całym kontynencie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, użytkownicy kart Visa wykonali ponad miliard transakcji zbliżeniowych. Popularność takich płatności będzie dalej rosnąć w przyszłości, wraz z upowszechnianiem się nowej generacji rozwiązań, gdzie prostota i wygoda płacenia staną się również istotną cechą urządzeń mobilnych i tzw. „technologii ubieralnych” (m.in. smartwatchy czy opasek zbliżeniowych) wykorzystujących technologię NFC. Jesteśmy dumni z tego, że przewodziliśmy procesowi wprowadzania płatności zbliżeniowych w Europie i że pozostajemy na czele, gdy są one coraz bardziej powszechne”.

*Możliwość dokonywania kartą Visa płatności zbliżeniowych na kwotę powyżej 50 zł zależy od oferty danego banku-wydawcy karty.

źródło: Visa Europe