Raiffeisen Polbank otworzył nowoczesne Centrum Operacyjne w Rudzie Śląskiej

Raiffeisen Polbank otworzył nowoczesne Centrum Operacyjne w Rudzie Śląskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele zarządu banku i reprezentanci władz lokalnych.

Maciej Bardan, Pierwszy Wiceprezes Zarządu Raiffeisen Polbank, zwrócił uwagę, że budowa zaawansowanego technologicznie Centrum Operacyjnego w Rudzie Śląskiej jest dla banku gwarantem dalszego dynamicznego wzrostu i realizacji celów biznesowych.

Cieszę się, że możemy otworzyć nasze Centrum w miejscu, gdzie nie tylko mamy dostęp do profesjonalnych i kompetentnych pracowników, ale gdzie miejscowe władze stwarzają doskonałe warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwój Centrum Operacyjnego w Rudzie Śląskiej jest dla nas priorytetowy, bo sprawna obsługa procesów to kluczowy czynnik sukcesu rynkowego. To również wyraz egzekwowania naszej strategii biznesowej, zakładającej optymalizację kosztów działalności poprzez centralizację funkcji o podobnym charakterze, modernizację zaplecza technologicznego i weryfikację procesów operacyjnych. Dzięki tym działaniom będziemy działać szybciej, sprawniej i z widoczną korzyścią dla klienta. Ale korzyści z naszej inwestycji powinny być odczuwalne również dla miasta i jego mieszkańców, m.in. dzięki wsparciu lokalnego rynku pracy. Zawsze dobrze mieć w okolicy innowacyjnego i potrafiącego efektywnie zarządzać ludźmi pracodawcę z dobrą renomą rynkową, nowoczesnym zapleczem technologicznym i bogatą ofertą produktową – podkreślił Maciej Bardan, Pierwszy Wiceprezes Zarządu Raiffeisen Polbank.

Grażyna Dziedzic, Prezydent Rudy Śląskiej, jest również zadowolona z tej inwestycji: – Okazuje się, że w górniczej gminie jest miejsce na tak nowoczesne Centrum Operacyjne jednego z największych banków w kraju. Co więcej są tu wykwalifikowani pracownicy. Przy okazji otwarcia nowej siedziby warto również podkreślić, że został zaadoptowany budynek byłej szkoły górniczej działającej przy kopalni „Śląsk”. Dzięki temu zyskał on nową funkcję i wygląd.

W Centrum Operacyjnym w Rudzie Śląskiej zarządza się blisko 800 kluczowymi dla banku procesami. Odbywa się tu obsługa posprzedażowa bankowych produktów detalicznych, w tym m.in. kredytów, kart kredytowych, kont osobistych oraz kredytów hipotecznych. Centrum zarządza obsługą produktów dla mikroprzedsiębiorstw i ubezpieczeń, monitoruje zabezpieczenia i – od jesieni tego roku – zajmie się zarządzaniem gotówką. Znajduje się tu również centrum zarządzania płatnościami krajowymi i zagranicznymi. Pracownicy Raiffeisen Polbank w Rudzie Śląskiej obsługują telefonicznie klientów detalicznych i – także od jesieni – klientów korporacyjnych banku z całej Polski. Tu znajduje się też centrum obsługujące reklamacje detalicznych klientów banku.

Centrum zajmuje powierzchnię 4200 metrów kwadratowych i zatrudnia ponad 300 osób. Planowana jest jego dalsza rozbudowa i wzrost zatrudnienia. Na terenie kompleksu zatrudnieni są mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy stanowią 20% załogi, oraz osoby z całego Śląska. Bank wciąż aktywnie poszukuje nowych pracowników, a ogłoszenia o pracę spotykają się z dużym zainteresowaniem – na jedno ze stanowisk wpłynęło rekordowe 500 zgłoszeń. Co ważne, niemal wszystkie zatrudnione na okres wprowadzający osoby, zostają po jego zakończeniu z bankiem na stałe. Dla wielu z nich może to być doskonałym początkiem kariery, bank odnotował już kilka znaczących awansów w swojej śląskiej załodze. Załoga Centrum Operacyjnego to w większości ludzie młodzi – średnia wieku pracowników nieznacznie przekracza 30 lat. To zarówno studenci i absolwenci, jak również osoby z doświadczeniem i wiedzą ekspercką.

Centrum jest bardzo nowoczesne nie tylko jeśli chodzi o budynki i ich wyposażenie, ale także zarządzanie procesowe. Jest tu wykorzystywana metodologia Lean – wszystkie procesy są zmierzone, a informacja o efektywności poszczególnych zespołów i pracowników jest dostępna w systemie informatycznym on-line. Dostęp do tych informacji mają wszyscy pracownicy – codziennie na tablicach poszczególnych zespołów można zobaczyć efekty prac i zaplanowane na kolejny dzień działania. Procesy są ciągle usprawniane we współpracy z jednostkami biznesowymi.

Budowa Centrum rozpoczęła się w październiku 2014 roku. Przeniesienie realizacji pierwszych zadań nastąpiło już po trzech miesiącach. 1 lipca 2015 roku Centrum Operacyjne Raiffeisen Polbank w Rudzie Śląskiej uzyskało pełną zdolność operacyjną.

źródło: Raiffeisen Polbank