Revolut Money Report: czy Polaków stać na świąteczne wydatki?

  • 20% zapytanych Polaków nie zamierza zbytnio celebrować Świąt, bo w tym roku ich na to nie stać
  • 54% planuje wydać łącznie, na związane ze Świętami prezenty, jedzenie i podróże, poniżej 1200 zł
  • 39% badanych preferuje prezenty praktyczne, a nie zbytki, 10% ucieszy się z vouchera lub gotówki

Warszawa, 29 listopada 2022 – Revolut, globalna aplikacja finansowa, z której korzysta ponad 25 milionów klientów, zapytał 10 tysięcy osób w 10 krajach, o świąteczne plany i wydatki. Na pytania w Polsce odpowiedziało 1007 osób. Czy w tym roku Święta Bożego Narodzenia obchodzimy “na bogato” czy raczej skromnie? Jak zmieścimy się w budżecie? Czy świąteczne podróże są aktualne? Na jakie prezenty liczymy? Czy gotowi jesteśmy dzielić się z ubogimi?

Tryb oszczędzania
Ceny w Polsce rosną, inflacja jest najwyższa od 25 lat. Co na to Polacy? Wyniki badania Revolut Money Report wskazują, że wiele osób sobie odmawia. Tną wydatki na rozrywkę (59%), oszczędzają wodę i prąd (57%), gotują samemu i nie stołują się poza domem (48%), próbują zaoszczędzić na jedzeniu (37%) i na paliwie (28%), stosują recykling, by obniżyć koszty (23%). Mimo to, niektórym zaczyna brakować. 10% zapytanych przyznaje, że jest im trudniej spłacać należności, np. kredyt, a 5% pożycza, by pokryć wydatki. Są też Polacy (10%), którzy wskazują, że inflacja nie ma wpływu na ich zwyczaje zakupowe. Tak stabilnie czuje się 12% Europejczyków (8 krajów).

Co ze Świętami?
Skoro większość z nas odczuwa wpływ inflacji, to jak planujemy tegoroczne Święta? Co czwarty badany (25%) przyznał, że odkłada pieniądze, by mieć pewność, że nie zabraknie ich na Święta. 54% respondentów, by zmieścić się w budżecie, poszuka produktów w obniżonej cenie. 8% prezenty dla bliskich wykona własnoręcznie. By zadbać o właściwą oprawę Świąt, 10% badanych użyje karty kredytowej, lub skorzysta z odroczonych płatności “kup teraz, zapłać później”, a 4% weźmie kredyt lub pożyczy pieniądze od rodziny i znajomych. Co piąty pytany (20%) nie zamierza zbytnio celebrować Świąt, bo w tym roku go na to nie stać. 4% respondentów nie obchodzi Świąt.

Co z prezentami?
Ciekawym pomysłem jest wykonanie prezentów własnoręcznie. Co jednak gdy bliscy liczą na “coś więcej”? 19% badanych uważa, że prezent powinien być czymś wyjątkowym, czego co dzień sobie odmawiamy (kobiety 23%, mężczyźni 15%). Z kolei 39% respondentów preferuje prezent, który jest praktyczny, a nie jakiś zbytek. 10% wskazuje, że najlepiej gdyby był to voucher lub gotówka, którą wydadzą na to co jest im potrzebne (kobiety 14%, mężczyźni 7%). Dla 16% pytanych nie ma to znaczenia, o ile tylko dostaną jakiś prezent – to postawa bardziej męska (kobiety 12%, mężczyźni 20%). 4% badanych od Świętego Mikołaja chciałoby dostać jakąś atrakcję lub wycieczkę.

Cenne kilometry
Prócz kosztów zakupu składników dań wigilijnych, choinki i prezentów, istotną pozycją w świątecznym budżecie mogą być podróże. Niezależnie czy wyjeżdżamy na wigilię do rodziny, czy zabieramy bliskich na narty, transport będzie nas kosztował. Być może dlatego, 67% zapytanych Polaków nie planuje w związku ze Świętami żadnych podróży. 6% planuje wyjazd na Święta, ale nie ma pewności czy znajdzie na to budżet. 20% badanych planuje podróż na Święta do rodziny lub przyjaciół. Chyba, że to wyjazd będzie prezentem i innych prezentów nie trzeba już kupować! 7% badanych chce sprezentować sobie pod choinkę świąteczną wycieczkę.

Ile za to wszystko?
Czy i ile zapłacimy za obchody Świąt, zależy tak naprawdę wyłącznie od nas. Osoby, które nie planują ponosić kosztów Świąt, nie wydadzą na ten cel ani jednej złotówki (17%). W tej grupie jest więcej panów (kobiety 14%, mężczyźni 19%). Większość zapytanych Polaków planuje jednak wydatki świąteczne. 54% badanych zamierza zamknąć świąteczny budżet w 1200 zł (kobiety 58%, mężczyźni 50%). 23% liczy się z wydatkami w przedziale 1200 zł – 2400 zł. Nieliczne osoby wskazały, że planują świąteczny budżet na poziomie 2400 zł – 4800 zł (5%), a nawet pomiędzy 4800 zł – 7020 zł (1% wskazań respondentów).

Puste miejsce przy stole
Inflacja i wysokie ceny mogą uderzyć nas w te Święta po kieszeni. Czy wobec tego, w świątecznym budżecie, jest jeszcze miejsce na wsparcie dla potrzebujących? Revolut zapytał Polaków czy w związku ze Świętami przekażą jakiś datek na cele dobroczynne. 18% badanych chciałoby to zrobić, ale w tym roku budżet im na to nie pozwoli. 34% się waha, ale jeśli zostaną im jakieś pieniądze, to być może złożą taki datek. 28% respondentów deklaruje determinację by to zrobić, bo przekazuje datki na cele charytatywne regularnie w ciągu roku i zrobi to też przy okazji Świąt (21%) lub nie robiło tego wcześniej w tym roku, ale zrobi przy okazji Świąt (7%). Co piąta zapytana osoba w Polsce nie jest zainteresowana wspieraniem celów charytatywnych (19%).

Święta Bożego Narodzenia można spędzać w różny sposób, być może w tym roku będą one w wielu domach skromniejsze, ale nie drogie prezenty stanowią o magii Świąt. Oby były to, mimo wszystko, Święta udane.


(1) Revolut Money Report to badanie opinii zrealizowane 20 października 2022 r. przez firmę badawczą Dynata na grupie 10 tys. respondentów w USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Rumunii, Litwie i Polsce – na grupie 1007 dorosłych Polaków.

* * *

Wyniki (Polska):

(1) Jak wzrost cen i inflacja wpływają na Twoje codzienne zwyczaje zakupowe? (wielokrotny wybór)

59% – Wydaję mniej na rozrywkę
57% – Oszczędzam wodę i prąd aby obniżyć rachunki
48% – Gotuję samemu, nie stołuję się poza domem
37% – Próbuję wydawać mniej na jedzenie
28% – Staram się wydawać mniej na paliwo
23% – Stosuję recykling aby obniżyć koszty
10% – Trudniej mi spłacać należności (kredyt, etc.)
5% – Pożyczam pieniądze, by pokryć moje wydatki
10% – Moje zwyczaje nie uległy zmianie. (jednokrotny wybór)

(2) Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną, zakup którego z poniższych produktów finansowych rozważasz w 2023 r.? (wybierz maksymalnie 3)

28% – Ubezpieczenie samochodu

24% – Ubezpieczenie domu
21% – Ubezpieczenie na życie
20% – Konto oszczędnościowo-depozytowe
12% – Ubezpieczenie zdrowotne

12% – Odroczone płatności “kup teraz, zapłać później”

11% – Kryptowaluty
8% – Inwestycja w towary np. metale szlachetne
7% – Karta kredytowa
5% – Kredyt/pożyczka
4% – Fundusz emerytalny
1% – Kredyt hipoteczny
25% – Nie rozważam/trzymam pieniądze pod materacem. (jednokrotny wybór)

(3) W tym roku obchody Świąt Bożego Narodzenia będą bardziej kosztowne, z uwagi na inflację i wysokie ceny. Co zrobisz? (wielokrotny wybór)

54% – Będę szukać produktów w obniżonej cenie, by zmieścić się w budżecie

25% – Odkładam pieniądze, by mieć pewność, że na wszystko mi starczy
20% – Nie będę zbytnio celebrować Świąt, w tym roku nie stać mnie na to (jednokrotny wybór)
10% – Skorzystam z karty kredytowej lub odroczonych płatności “kup teraz, zapłać później”
9% – Prezenty dla bliskich przygotuję własnoręcznie
8% – Bliskim ofiaruję voucher podarunkowy, w ustalonej kwocie
4% – Wezmę kredyt lub pożyczę pieniądze od rodziny i przyjaciół
4% – Nie obchodzę Świąt. (jednokrotny wybór)

(4) Czy w związku ze Świętami poniesiesz koszty podróży? (jednokrotny wybór)

20% – Tak, planuję podróż na Święta do rodziny/przyjaciół

7% – Tak, mam zamiar sprezentować sobie wyjazd na Święta
6% – Planuję wyjazd na Święta, ale jeszcze nie mam pewności czy znajdę na to budżet
67% – Nie, nie planuję podróży.

(5) Jaki prezent świąteczny preferujesz? (jednokrotny wybór)

39% – Wolałbym dostać prezent, który jest praktyczny, niż jakiś zbytek

19% – Prezenty powinny być czymś wyjątkowym, czego na co dzień sobie odmawiamy
16% – To bez znaczenia, o ile tylko dostanę jakiś prezent!
10% – Wolę dostać voucher na regularne wydatki, typu jedzenie lub gotówkę, którą wydam na to, co jest mi akurat potrzebne
4% – Ucieszyłaby mnie jakaś atrakcja, lub wycieczka
12% – Nie wiem.

(6) Jaką kwotę planujesz wydać na jedzenie, prezenty i podróże związane ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem? (jednokrotny wybór)

17% – Żadną, nie planuję

54% – Poniżej 250 EUR (1200 zł)
23% – 250-500 EUR (1200 -2400 zł)
5% – 500-1000 EUR (2400-4800 zł)
1% – 1000-1500 EUR (4800-7020 zł)
0% – Powyżej 1500 EUR (7200 zł).

(7) Czy mimo inflacji i wysokich cen przekażesz w tegoroczne Święta datek na cele dobroczynne? (jednokrotny wybór)

21% – Tak, w ciągu roku regularnie przekazują datki na cele charytatywne i zrobię to też przy okazji Świąt

7% – Nie przekazywałem datków na cele charytatywne w ciągu roku, ale zrobię to przy okazji Świąt
18% – Chciałbym to zrobić, ale w tym momencie mój budżet mi na to nie pozwala
35% – Jeżeli zostaną mi jakieś pieniądze, to być może złożę taki datek
19% – Nie interesuje mnie wspieranie celów charytatywnych.

ŹRÓDŁORevolut