Rynek pożyczek pozabankowych będzie wart 5,1 mld zł

Związek Firm Pożyczkowych szacuje, że na koniec tego roku rynek pożyczek pozabankowych osiągnie wartość 5,1 mld zł. Do dziś zaciągnęło je już ponad 1,3 mln Polaków. Banki nie udzielają jak na razie szybkich pożyczek, ale wdrażają po woli do swoich ofert propozycji o podobnym charakterze. Nie jest to jednak istotne zagrożenie dla sektora pozabankowego, bo  technologia, którą dysponuje daje firmom pożyczkowym istotną przewagę ofertową.

Mowa o Big Data. Dzięki niej kreuje się dziś na świecie, a za pośrednictwem takich firm jak np. Kreditech także i w Polsce, nowy typ usług na styku finansów i nowych technologii. Big Data to fenomen, którego rynek rośnie w tempie dwucyfrowym, zaś dynamika wzrostu przekracza 40% w skali roku. Wikibon prognozuje, że do 2017 roku wartość globalna tego sektora osiągnie poziom 47 mld USD. W Polsce jak na razie z zalet Big Data korzysta niewiele firm i nie chcą o tym mówić. Wyjątkiem jest Kreditech, udzielający pożyczek online pod markami: Kredito24, Pandamoney i Zaimo.

Nasza branża to coś więcej, niż tylko bankowość internetowa i rachunki online. Przede wszystkim to nowe metody na dobre zarządzanie pieniędzmi. Funkcjonujemy w oparciu  o najnowocześniejsze technologie gwarantujące szybki, bezpieczny i maksymalny dostęp do produktów finansowych – mówi Katarzyna Davies, dyrektor zarządzający Kreditech Polska. Od początku istnienia wykorzystujemy Big Data do oceny aplikujących o pożyczki oraz do pozyskania wiedzy na temat ich zdolności kredytowej –dodaje Davies.

Dzięki Big Data Kreditech rozwinął zupełnie nową technologię scoringu. W przeciwieństwie do istniejących metod, osoby starające się o kredyt mogą zostać ocenione w przeciągu kilku minut przy wykorzystaniu ponad 20 000 źródeł informacji. Wykorzystywanie technik analizy Big Data w zachodnich firmach to standard, a w Polsce wciąż trwa oswajanie się z nowym trendem. Znaczenie tej technologii docenili już kilka lat temu założyciele Kreditechu tworząc nowoczesne marki pożyczkowe. Niemieccy twórcy holdingu zwrócili się z propozycją wykorzystania autorskiego algorytmu analizującego Big Data do kilku banków, ale zostali odprawieni z kwitkiem. Założyli więc własną firmę udzielającą pożyczek i wykorzystali – z licznymi sukcesami – opracowaną przez siebie technologię.

źródło: Kreditech