Już 10 września w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się 21. Bieg po Nowe Życie. Tradycyjnie wezmą w nim udział osoby po przeszczepieniu, znani artyści i sportowcy, przedstawiciele mediów oraz autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej. Celem inicjatywy jest popularyzacja świadomego dawstwa organów do przeszczepienia. Jest to niezwykle potrzebne, ponieważ w Polsce na ten zabieg ratujący życie wciąż czeka blisko 1800 osób.
Wrocław, 8 września 2022 r. Bieg po Nowe Życie to inicjatywa społeczna, której celem jest edukacja w zakresie przeszczepień. Według danych „Poltransplant”, w 2021 r. udało się przeprowadzić prawie 1 300 przeszczepień. To jednak wciąż za mało w porównaniu do liczby osób czekających na nowe organy, dlatego zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym temacie jest tak istotne.
Inicjatywę Biegu po Nowe Życie jak zawsze wspierają znane osobistości m.in. Przemysław Saleta, który jest ambasadorem i współtwórcą wydarzenia, ale również inni sportowcy, artyści, dziennikarze oraz lekarze powiązani z transplantologią. 10 września o 12:00 wspólnie, maszerując w trzyosobowych sztafetach, z pomocą kijów do nordic walking pokonają symboliczny kilometr. W marszu weźmie udział również ponad 80 osób po przeszczepieniu, które mogły odzyskać zdrowie dzięki transplantacji. Nie zabraknie także wsparcia ze strony partnerów wydarzenia, w tym Santander Consumer Banku.
– Bieg po Nowe Życie jest dla nas ważnym połączeniem biznesu i szeroko pojętej działalności społecznej. To szczególna inicjatywa, w której kwestie związane z promowaniem zdrowia – w tym przypadku transplantacji i świadomego dawstwa narządów oraz aktywności fizycznej są na pierwszym miejscu. Takie działanie mieści się w filozofii naszej firmy i bardzo chętnie znów wspólnie staniemy na starcie biegu, aby promować ten szczytny cel – mówi Mariusz Klepacz, Członek Zarządu Santander Consumer Banku – Generalnego Partnera wydarzenia.
W warszawskiej edycji Biegu na starcie pojawi się ponad 80 sztafet, czyli około 240 osób. Celem marszu jest zachęcenie do świadomego dawstwa narządów i upowszechnienia świadectw woli, które mogą dać drugie życie chorym czekającym na transplantację.