„The Heart Warsaw”: europejskie centrum współpracy korporacji i startupów

W stolicy miało dziś miejsce uroczyste ogłoszenie powstania „The Heart Warsaw” – pierwszej zlokalizowanej w Polsce, działającej na europejską skalę kompleksowej platformy łączącej innowacyjne firmy technologiczne z największymi polskimi, regionalnymi i globalnymi korporacjami. Przestrzeń „The Heart Warsaw” znajdować się będzie w budynku Warsaw Spire. Merytorycznie zapełnią ją kompleksowe programy, wspierające korporacje we wdrażaniu innowacji tworzonych przez wyselekcjonowane firmy technologiczne z całej Europy. Dzięki temu, najlepsi przedsiębiorcy z Polski i całego regionu zyskają unikalne możliwości ekspansji zagranicznej i rozwoju biznesu.

Inicjatorami i twórcami „The Heart Warsaw” są firmy D-RAFT, MasterCard®  i Ghelamco.

Za zarządzanie przestrzenią i realizację programów odpowiedzialny będzie D-RAFT, który już od 2 lat łączy polskie i zagraniczne korporacje ze startupami, pracując m.in. dla takich firm jak Orbis, PZU czy PKO Bank Polski. W „The Heart Warsaw” korporacje znajdą miejsce dla swoich działów innowacji i zespołów projektowych, pracujących nad nowymi rozwiązaniami we współpracy ze startupami. We wspólnej przestrzeni pracować będą też przedstawiciele funduszy venture capital i wybranych startupów.


„The Heart Warsaw” to miejsce unikalne w tej części Europy, wspierające najlepsze, gotowe do międzynarodowej ekspansji startupy. Nasza oferta odpowiada na potrzeby dynamicznie rosnących innowacyjnych firm technologicznych, które widzą w dużych korporacjach swoich klientów i partnerów. My te kontakty umożliwiamy. Zapraszamy do “The Heart Warsaw” scale-up’y, korporacje i inwestorów, zarówno z Polski, jak i z Europy. Współpracujemy z podobnymi platformami, takimi jak angielski Level39 czy izraelski The Floor”
– mówi Tomasz Rudolf, prezes D-RAFT.

Twórcy inicjatywy stawiają przed sobą ambitne cele. Jeszcze w tym roku uruchomią w „The Heart Warsaw” trzy programy tematyczne, związane z obszarami FinTech, sprzedaży wielokanałowej oraz Internetu Rzeczy i Smart City. W projekt ma być zaangażowanych 20 korporacji, które zdecydują się wdrażać rozwiązania tworzone przez startupy. „The Heart Warsaw” chce wesprzeć ponad 100 obiecujących scale-up’ów w pozyskaniu kontraktów z dużymi firmami. Miejsce ma też stymulować współpracę międzynarodową – docelowo 50% działających tu korporacji, funduszy inwestycyjnych i startupów ma być z zagranicy.

„The Heart Warsaw” będzie współpracował ze Start Path, globalnym programem MasterCard wspierającym rozwój startupów. Wybrani przedsiębiorcy, którzy wygrają poszczególne edycje programów „The Heart Warsaw” będą miały szansę wziąć udział w inicjatywach MasterCard StartPath, takich jak warsztaty, sesje z ekspertami czy dostęp do mentorów. Ponadto w ramach „The Heart Warsaw” będą realizowane projekty wspólnego prototypowania nowych usług i produktów wraz z partnerami MasterCard we współpracy z placówkami badawczymi MasterCard Labs na całym świecie.

„Jako firma technologiczna, która sama rozwija innowacyjne rozwiązania we współpracy ze startupami, rozumiemy jak wiele korzyści rozwój młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw przynosi dużym korporacjom, jak i całej gospodarce. Polska stawia przed sobą ambitne, długofalowe cele dotyczące podwyższania innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej. Wierzę, że inicjatywy takie jak „The Heart Warsaw” będą wydatnie pomagać osiągać te cele, budując pozycję Polski jako regionalnego lidera w zakresie rozwoju przedsiębiorczości” – powiedział Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału MasterCard.

„The Heart Warsaw” ulokowany będzie w nowym, biznesowym sercu Warszawy, w biurowcu Warsaw Spire, należącym do trzeciego współtwórcy i inwestora inicjatywy, firmy Ghelamco. Firma przeznaczyła dla centrum całe piętro (ok. 1.700 m2). Otwarcie przestrzeni planowane jest wczesną  jesienią.

„Jesteśmy twórcą innowacyjnych projektów deweloperskich. Od lat wyznaczamy nowe trendy na polskim rynku nieruchomości i tworzymy nową wartość dla miasta. Teraz idziemy o krok dalej. Dajemy przestrzeń w naszej najnowszej inwestycji do tworzenia innowacyjnych rozwiązań na międzynarodową skalę. Jesteśmy przekonani, że „The Heart Warsaw” przyczyni się dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości w kraju” – powiedział Paul Gheysens, prezes Ghelamco Group.

Ambitne cele i najlepsi partnerzy mogą sprawić, że w krótkim czasie „The Heart Warsaw” przyczyni się do umocnienia pozycji Polski jako regionalnego centrum startupowego, a także Warszawy jako wiodącego ośrodka, w którym działa prawie 1/3 wszystkich startupów w kraju[1].

Wartość inwestycji „The Heart Warsaw” w ciągu najbliższych 3 lat wyniesie ok. 9 mln zł.

W uroczystym ogłoszeniu rozpoczęcia działalności platformy „The Heart Warsaw”, które odbyło się w Warsaw Spire, wzięli udział jej twórcy, kluczowi partnerzy oraz przedstawiciele władz: Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Ajay Banga, prezes MasterCard, Paul Gheysens, prezes Ghelamco Group, Tomasz Rudolf i Jędrzej Iwaszkiewicz, założyciele D-RAFT.

Więcej informacji na temat „The Heart Warsaw” można znaleźć na stronie internetowej www.theheart.tech.

[1] Raport „Polish startups report 2015”, fundacja Startup Poland.

źródło: informacja prasowa