VeloAnaliza: najatrakcyjniejsze regiony Europy na wakacje. Gdzie warto pojechać?

Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wynika, że w tym roku niemal 3 na 4 Polaków planuje letni wyjazd. Co trzeci spędzi urlop za granicą. Gdzie się wybrać, by dobrze wypocząć, nie przepłacić i mieć dostęp do odpowiednio rozwiniętej infrastruktury turystycznej? Ekonomiści VeloBanku przygotowali ranking atrakcyjności turystycznej regionów Unii Europejskiej, analizując relację jakości do ceny, bezpieczeństwa oraz dostępność usług dla turystów. Dane wskazują na Grecję, Wyspy Kanaryjskie, region Burgas w Bułgarii i Chorwację.

W zestawieniu stworzonym przez ekonomistów VeloBanku wzięto pod uwagę m.in. przeciętne koszty usług i produktów w danym kraju, popularność noclegów rezerwowanych bezpośrednio w hotelach oraz przez platformy, takie jak Airbnb, liczbę restauracji i hoteli w przeliczeniu na liczbę mieszkańców oraz poziom przestępczości. Korzystano m.in. z danych Eurostatu. Na podstawie zagregowanych wyników wyróżniono TOP20 najbardziej przyjaznych regionów dla turystów. Coś dla siebie znajdą zarówno poszukujący wypoczynku nad morzem, jak i preferujący aktywną turystykę w górach czy nad jeziorami.

Najbardziej i najmniej atrakcyjne regiony turystyczne Unii Europejskiej

W wakacyjnym rankingu VeloBanku na 2025 rok bezkonkurencyjne okazały się regiony Grecji i Hiszpanii, a na podium stanęły Cyklady, Lefkada i region Attyki. Cyklady – z Mykonos, Santorini, Naxos i Paros – to turystyczna perfekcja: wysoka jakość usług, niska przestępczość i bogata oferta Airbnb.

Mykonos przyciąga gości dynamiczną ofertą kulturalną i gastronomiczną. Wyspa zajmuje pierwsze miejsce w Grecji pod względem liczby nocy spędzanych w Airbnb na tysiąc mieszkańców.

Lefkada, połączona z lądem, zachwyca autentycznością i plażami jak z katalogów, przy zachowaniu korzystnych cen. Na dziesięć tysięcy mieszkańców przypada aż 372 hoteli i restauracji, a liczba przestępstw nie przekracza pięciu na tysiąc osób, co świadczy o wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Ateny, choć bardziej miejskie i mniej spokojne, przyciągają klimatem i ogromnym zapleczem hotelowo-gastronomicznym.

W TOP20 znalazły się również kanaryjskie wyspy El Hierro i La Gomera – raj dla ceniących naturę i ciszę, a także Chania na Krecie i chorwacki Dubrownik. Te kierunki wyróżniają się niskim poziomem przestępczości oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, co czyni je idealnym wyborem na spokojny i komfortowy wypoczynek. W El Hierro nie ma nawet oficjalnej policji, a dane dotyczące przestępczości są najniższe w całej UE.

Wszystkie te kierunki są świetne i znajdują się również na mojej liście miejsc do odwiedzenia. Bez względu jednak na to, gdzie jedziemy i czy wolimy aktywny, czy błogi wypoczynek, warto mieć przy sobie aplikację. Ja nie wyobrażam sobie wakacji bez możliwości płacenia zbliżeniowo, dostępu do wirtualnego kantoru czy oferty ubezpieczenia dostępnej na kilka klików. Aplikacja VeloBanku to doskonały kompan podróży, bo dostępne funkcje ułatwiają życie – wskazuje Marta Dałkiewicz, Dyrektorka Departamentu Bankowości Elektronicznej w VeloBanku.

Polska wypadła w rankingu przyzwoicie, choć nie spektakularnie. Najwyżej uplasował się powiat nowotarski (43. miejsce), oferując niską przestępczość i czyste górskie powietrze. Koszalin i Kraków, mimo że trafiły do TOP100, znalazły się niżej – odpowiednio na 83. i 99. pozycji. Koszaliński region kusi spokojem nad Bałtykiem, natomiast Kraków, mimo ciekawej oferty kulturalnej, boryka się z umiarkowanym poziomem przestępczości i relatywnie wyższymi kosztami.

W dolnej części zestawienia blisko tysiąca regionów UE znalazły się regiony, których lepiej unikać, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Prym wśród najmniej korzystnych destynacji wiedzie Dania – aż połowa z 20 najmniej atrakcyjnych regionów to właśnie duńskie lokalizacje, z Kopenhagą jako najmniej przyjaznym kierunkiem (wysokie ceny, ale też wysoka przestępczość).

Ranking 20 najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w 2025 roku:

  1. Cyklady (Santorini, Mykonos itp.), Grecja – 73,3 pkt.
  2. Lefkada (Zachodnia Grecja), Grecja – 68,7 pkt.
  3. Attyka (Ateny), Grecja – 62,6 pkt.
  4. Zakynthos (wyspy Jońskie), Grecja – 61,6 pkt.
  5. Korfu (wyspy Jońskie), Grecja – 56,4 pkt.
  6. Itaka, Kefalinia (wyspy Jońskie), Grecja – 56,3 pkt.
  7. Chalkidiki (Macedonia Środkowa), Grecja – 52,1 pkt.
  8. El Hierro (Wyspy Kanaryjskie), Hiszpania – 49,6 pkt.
  9. Dodekanez (Kalymnos, Rodos), Grecja – 48,8 pkt.
  10. Ikaria, Samos (Wyspy Egejskie Północne), Grecja – 48,3 pkt.
  11. Chania (Kreta – zachodnia część), Grecja – 46,2 pkt.
  12. Rethymno (Kreta – środkowa część), Grecja – 44,9 pkt.
  13. Dubrownik i Południowa Dalmacja, Chorwacja – 44,7 pkt.
  14. La Gomera (Wyspy Kanaryjskie), Hiszpania – 44,5 pkt.
  15. Burgas (południowe wybrzeże Morza Czarnego), Bułgaria – 44,2 pkt.
  16. Istria (północno-zachodnia Chorwacja), Chorwacja – 43,9 pkt.
  17. Lasiti (Kreta – wschodnia część), Grecja – 43,9 pkt.
  18. Region Epir (płn.-zach. Grecja nad Morzem Jońskim), Grecja – 43,9 pkt.
  19. Dalmacja Środkowa (Šibenik, Knin), Chorwacja – 43,5 pkt.
  20. Wyspa Tasos i miasto Kawala (Macedonia Wschodnia i Tracja), Grecja – 43,2 pkt.

Jakie kraje wybierają na urlop Polacy?

Wyniki rankingu stworzonego przez VeloBank są spójne ze zwyczajami wyjazdowymi Polaków, choć nie uwzględniają kilku kluczowych krajów spoza Unii Europejskiej, które upodobali sobie mieszkańcy naszego kraju.

W ubiegłym roku – jak pokazują badania Instytutu Pollster – najpopularniejszymi kierunkami zagranicznych wakacji Polaków były: Turcja (25 proc.), Egipt (22 proc.), Grecja (20 proc.), Chorwacja (17 proc.), Włochy (16 proc.), Hiszpania (16 proc.) oraz Wyspy Kanaryjskie (16 proc.). Jak wynika z danych POT, niezależnie od wybranej destynacji, aż 43 proc. planujących letni wyjazd wskazało morze jako główny cel podróży – w tym 37 proc. wybierających się na urlop krajowy i aż 56 proc. wybierających się na wyjazd zagraniczny.

Metodologia: Ranking powstał na podstawie przeliczenia liczby przestępstw, noclegów w hotelach, noclegów w Airbnb itp. oraz liczby restauracji i hoteli na tysiąc mieszkańców, a także różnicy z parytetem siły nabywczej danego kraju ze średnią unijną. Uwzględniono najnowsze dane z lat 2022-2024.

ŹRÓDŁOVeloBank