W serwisie obligacji skarbowych można już korzystać z aplikacji eDO App

PKO Bank Polski udostępnił zdalną weryfikację tożsamości za pomocą aplikacji eDO App. Mogą już z niej skorzystać klienci, którzy chcą kupić obligacje skarbowe i posiadają dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Aplikacja eDO App, stworzona przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, umożliwia zdalne potwierdzanie tożsamości przy użyciu warstwy elektronicznej dowodu osobistego. Z takiej weryfikacji online mogą już korzystać klienci, którzy są zainteresowani kupnem obligacji skarbowych. Wystarczy, że w serwisie transakcyjnym odczytają QR kod, zbliżą e-dowód do telefonu i wyrażą zgodę na przekazanie danych.

– W PKO Banku Polskim nieustannie pracujemy nad wprowadzaniem innowacyjnych i bezpiecznych rozwiązań. Jesteśmy liderem technologicznym i mamy za sobą doświadczenie w cyfryzacji usług. Doceniają to nasi klienci bo możliwość zdalnego potwierdzania tożsamości pozwala im załatwiać swoje sprawy online bez wychodzenia z domu. Szukamy też takich rozwiązań u zewnętrznych dostawców. Aplikacja eDO App Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych jest narzędziem, które pozwoli bezpiecznie i wygodnie kupić obligacje skarbowe. Mam nadzieję, że klienci docenią jej zalety – mówi Artur Kurcweil, wiceprezes PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski od kilku lat inicjuje projekty, które skupiają się na ułatwianiu społeczeństwu dostępu do usług online nie tylko związanych z bankowością. Bank jako pierwszy umożliwił klientom zakładanie przez bankowość elektroniczną Profilu Zaufanego – elektronicznego podpisu potwierdzającego tożsamość. PZ jest przepustką do załatwiania urzędowych spraw przez internet. W 2019 roku bank został też pierwszym dostawcą e-Tożsamości i umożliwił klientom korzystanie z usługi mojeID, która pozwala na zdalne potwierdzanie tożsamości. Dzięki temu klienci PKO Banku Polskiego mogą zalogować się do systemu administracji korzystając ze swojego hasła, dokładnie tak samo jak w przypadku logowania do systemu bankowości elektronicznej. Klienci zyskali w ten sposób możliwość prostszego i wygodniejszego korzystania z systemów administracji, ale też zdalnego załatwiania spraw urzędowych. Teraz PKO Bank Polski wraz z PWPW wdrożyły kolejne udogodnienie, oparte na najnowocześniejszych rozwiązaniach kryptograficznych, dzięki któremu wszyscy właściciele dowodów z warstwą elektroniczną zyskali możliwość bezpiecznego, zdalnego zakupu obligacji skarbowych.

– Konsekwentnie rozwijamy nasze rozwiązanie, aby każdego dnia ułatwiać Polakom organizację codziennych spraw zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Współpraca z PKO BP to odpowiedź na oczekiwania użytkowników eDO App, którzy chcą w szybki, wygodny, ale przede wszystkim bezpieczny sposób korzystać z kolejnych usług dostępnych online. Potwierdzanie tożsamości przy zakupie obligacji skarbowych za pomocą e-dowodu i naszej aplikacji skutecznie wpisuje się w globalny trend digitalizacji usług publicznych i komercyjnych oraz pokazuje wysoką użyteczność tego rozwiązania w procesach branży finansowej, która musi sprostać wielu restrykcyjnym regulacjom. Mamy nadzieję, że klienci PKO BP docenią łatwość użytkowania oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa oferowanego przez nas rozwiązania – mówi Mariusz Kujawski, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Bezpłatna aplikacja eDO App to narzędzie dla  każdego posiadacza dowodu osobistego z warstwą elektroniczną oraz smartfona z technologią NFC, które umożliwia zdalne potwierdzanie tożsamości, weryfikację oryginalności e-dowodu, złożenie osobistego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Rozwiązanie to pozwala podmiotom z różnych branż skutecznie zaadresować potrzeby z zakresu KYC i AML. PWPW sukcesywnie rozszerza grono swoich partnerów, którzy korzystają z eDO App. Dzięki aplikacji możemy korzystać z niemal 400 e-portali państwowych, takich jak m.in.: Internetowe Konto Pacjenta, Profil Zaufany, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, eKRUS, praca.gov.pl czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. W 2020 r. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych została uhonorowana za aplikację eDO App statuetką „Innowatory WPROST” – prestiżową nagrodą dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce w kategorii „Telekomunikacja, technologia i  usługi dla biznesu”. We wrześniu tego roku firma została wyróżniona nagrodą „Złotego Herolda I stopnia” podczas XXVII Forum Teleinformatyki.
ŹRÓDŁOPKO Bank Polski