Wiarygodność to lepszy start na rynku pracy i kredytów – nowa usługa BIK dla obywateli Ukrainy – UA Access BIK

Ponad 3,72 mln uchodźców z Ukrainy przekroczyło polska granicę, 31% chce zamieszkać w Polsce na stałe, w tym zadomowić się tu przynajmniej na kilka lat po wojnie. Dlatego tak ważne jest stworzenie tej grupie osób dobrych warunków pobytu, pracy i życia. Z rozwiązaniem, które wspiera obywateli Ukrainy w budowaniu zaufania u przyszłego pracodawcy, w banku czy instytucji finansowej, wychodzi Biuro Informacji Kredytowej. Dzięki doświadczeniom w zakresie transgranicznej wymiany informacji, przy współpracy z największym światowym stowarzyszeniem biur kredytowych ACCIS oraz pod patronatem Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) należącej do Banku Światowego, BIK uruchamia wsparcie dla obywateli Ukrainy.

„Know Your Customer”, czyli poznać klienta, to zgodnie z praktyką banków oraz instytucji finansowych pierwszy krok przed udzieleniem kredytowania. Taką podstawową formą zbierania danych może być fizyczne pozyskanie informacji od klienta. Osoba dzieli się wówczas swoimi danymi personalnymi, wypełniając formularze, okazując swój dowód tożsamości. W ten sposób legitymuje się swoją wiarygodność.

Poznaj swojego klienta – usługa wspierająca wiarygodność obywateli Ukrainy

Dzięki rozwojowi technologii i rosnącemu wachlarzowi dostępnych rozwiązań informatycznych, weryfikacja klienta, zwłaszcza w sektorze bankowym, dokonywana jest systemowo.

Dobre praktyki w tym zakresie ma BIK zarówno na rynku rodzimym, jak i zagranicznym. W Polsce BIK pełni rolę międzybankowego systemu wymiany informacji o kredytobiorcach – klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, dbając równocześnie o bezpieczeństwo banków i ich klientów.

Równocześnie, od kilku lat BIK rozwija mechanizm międzynarodowej wymiany danych poprzez współpracę transgraniczną z zagranicznymi biurami kredytowymi, swoimi odpowiednikami, m.in z niemieckim biurem SCHUFA Holding AG.

– Serwis świadczony przez BIK w wyniku wymiany informacji transgranicznej z zagranicznymi biurami kredytowymi pomagał do tej pory w uzyskiwaniu kredytów w bankach brytyjskich, włoskich lub niemieckich, pracującym i mieszkającym za granicą Polakom. Dzięki temu Polak starający się o kredyt za granicą mógł wylegitymować się swoją pozytywną historią kredytową, zbudowaną na rodzimym rynku. Współpraca transgraniczna z trzema ukraińskimi biurami: rozpoczęta z Ukrainian Bureau of Credit Histories (UBCH), a następnie z International Bureau of Credit Histories (IBCH) oraz The First Credit Bureau of Ukraine (FCBU), ukierunkowana jest przede wszystkim na wsparcie Ukraińców pracujących i mieszkających w Polsce – mówi prezes Zarządu BIK, dr Mariusz Cholewa.

– BIK podjął inicjatywę pilnego wdrożenia usługi, poświadczającej tożsamość obywateli Ukrainy, którą uruchamiamy od dziś – 1 czerwca 2022 r., a w najbliższych tygodniach poszerzymy ją także o raporty kredytowe w wersji online. Dzięki usłudze UA Access obywatele Ukrainy zyskają „przepustkę” zaufania u przyszłych pracodawców, w bankach i instytucjach. Na zdobycie zaufania potrzebny jest czas, a my w BIK, chcemy ten czas możliwie skrócić, by ukraińskie rodziny, będące w sytuacji tak wielu potrzeb, jak najszybciej mogły układać swoje życie w nowym miejscu. Nasza usługa UA Access to także duże ułatwienie dla przedsiębiorstw, banków oraz instytucji finansowych w Polsce, by mogły zatrudniać bezpiecznie a finansowania udzielać odpowiedzialnie. W kolejnych tygodniach planujemy szersze udostępnienie tej usługi wszystkim podmiotom, a także wprowadzenie kolejnych produktów w tym obszarze – dodaje prezes Cholewa.

Wsparcie Grupy BIK w potwierdzaniu danych tożsamości uchodźców z Ukrainy (UA Access)

Od 24 lutego br., w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, wyjechało ponad 1,72 mln osób, by bronić swojego kraju. Zaś do Polski, od początku wojny, przybyło 3,726 mln osób uciekających przed wojną – podała Straż Graniczna w poniedziałek 30 maja br.

Obywatele Ukrainy, którzy od lat wspierali polską gospodarkę w wyniku migracji ekonomicznej, dziś potrzebują wsparcia o innym charakterze. Szukają teraz w Polsce bezpiecznego schronienia, w perspektywie dłuższego pobytu będą potrzebować zatrudnienia, zwłaszcza że plany pozostania tu na dłużej deklaruje 1/3 uchodźców z Ukrainy.*

Gwarancja pracy i usamodzielnienie pozwolą zapewnić poczucie stabilności i bezpieczeństwo. Kluczowe zatem staje się tworzenie usług, które ułatwią ten proces.

Celem usługi UA Access BIK jest wsparcie obywateli Ukrainy w budowaniu zaufania u przyszłego pracodawcy, w banku czy instytucji finansowej.

Biuro Informacji Kredytowej ma ugruntowane kompetencje w zakresie transgranicznej wymiany informacji. Teraz wdraża rozwiązanie o jeszcze większym znaczeniu na poziomie międzynarodowym, także jako aktywny członek zrzeszony w ACCIS, stowarzyszeniu reprezentującym europejską branżę informacji kredytowej.

– ACCIS odgrywa bardzo ważną rolę i aktywnie działa na rzecz ułatwiania transgranicznej sprawozdawczości kredytowej w Europie. Opracowaliśmy standardowe szablony i słowniki danych, aby poprawić transgraniczną sprawozdawczość kredytową wśród naszych członków. Usługa UA Access oparta na transgranicznej wymianie danych między ukraińskimi biurami kredytowymi a BIK dowodzi znaczenia ACCIS jako podmiotu wspierającego tego typu transakcje. Szczególnie cieszy nas, że wypracowaliśmy wspólnie rozwiązanie, tak potrzebne dla obywateli Ukrainy w tym trudnym czasie – mówi Enrique Velázquez, dyrektor generalny ACCIS.

Dzięki współpracy z biurami ukraińskimi, odpowiednikami BIK, usługa obejmie dostęp do informacji o 25 mln kredytobiorców ukraińskich, z 71 banków oraz z ponad 150 instytucji finansowych w Ukrainie.

To usługa, która pomoże w weryfikacji tożsamości obywateli Ukrainy, w celu uwiarygodnienia się w procesie rekrutacyjnym, u przyszłego pracodawcy. Informacja ta będzie miała znaczenie zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Dlatego na arenie międzynarodowej inicjatywę UA Access BIK wspiera Bank Światowy (IFC), biorąc aktywny udział w przygotowaniu i komunikacji projektu.

– Z radością i dumą mogę powiedzieć, że w IFC we współpracy z naszymi partnerami – BIK i ACCIS, opracowujemy odpowiedni model rozwiązań finansowych, aby wesprzeć jeden z największych i najszybciej narastających kryzysów uchodźczych w najnowszej historii. Transgraniczna wymiana danych między ukraińskimi biurami kredytowymi a BIK pomoże ukraińskim uchodźcom uzyskać dostęp do finansowania od momentu przybycia, w okresie relokacji i dłuższego pobytu. Ostatecznym celem inicjatywy byłoby stworzenie podstaw dla wspólnego obszaru wymiany informacji kredytowych w regionie Europy Wschodniej. Na większą skalę Grupa Banku Światowego zorganizowała wsparcie finansowe dla Ukrainy na ponad 925 mln USD, w tym uruchomiła szybkie wypłaty ze środków budżetowych, wypłacając 350 mln USD celem wsparcia ukraińskiego rządu na rzecz obywateli Ukrainy – wyjaśnia Fabrizio Fraboni, Credit Reporting & Risk management, IFC-Bank Światowy.

Idea usługi UA Access, świadczonej przez BIK, zyskała także silne poparcie wiodącego dostawcy usług informacji kredytowej i rozwiązań zarządzania ryzykiem na świecie, Grupy Creditinfo. Paul Randall, dyrektor generalny Creditinfo Group powiedział:

– Wspieranie ukraińskich uchodźców, którzy chcą budować dla siebie nowe życie w całej Europie, jest dla nas niezwykle ważne w Creditinfo i jesteśmy bardzo dumni, że możemy wspierać BIK w jego inicjatywie UA Access. Kiedy wybuchła wojna, wielu naszych kolegów z naszego kijowskiego biura – wraz z sześcioma milionami innych – zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, nie mając pewności, kiedy i czy kiedykolwiek wrócą. Wśród wielu wyzwań, z którymi mierzą się uchodźcy jest znalezienie sposobu na ich identyfikację. Bez pełnej dokumentacji niezwykle trudno jest otworzyć konto bankowe, wynająć nieruchomość, znaleźć pracę i wiele więcej. Dlatego tak ważne są praktyczne informacje kredytowe – dostarczają one danych potrzebnych instytucjom finansowym, pracodawcom i właścicielom mieszkań do świadczenia podstawowych usług uchodźcom. Instytucje wyposażone w usługę UA Access będą mogły z powodzeniem przyjąć uchodźców w Polsce starających się o pracę, chcących wynająć mieszkanie, założyć konto oszczędnościowe, by przelewać środki swoim bliskim w ojczyźnie, płacić podatki, a nawet przekazywać darowizny na rzecz rządu Ukrainy jako wsparcie wysiłku wojennego.

W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz do kontaktu, zapraszamy na stronę: https://www.bikhub.pl/pl/bik-dla-obywateli-ukrainy


* Źródło: Raport specjalny „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”, który powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego przeprowadzonego w dniach 23 marca – 3 kwietnia 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku.

ŹRÓDŁOBIK