Włochy to kluczowy partner handlowy Małopolski. Poznaj je od biznesowej strony

Włochy to nie tylko świetna kuchnia, piękne miasta pełne wspaniałych zabytków i muzeów, czy pociągająca kultura. To także kluczowy partner gospodarczy Małopolski i rynek pełen okazji inwestycyjnych. BNP Paribas Bank Polska zaprasza duże firmy i MŚP 11 czerwca na spotkanie na krakowskim Kazimierzu, na którym przybliży biznesową charakterystykę tego kraju i przykłady możliwości inwestycji w różnych branżach. bnp

Włochy są trzecią największą gospodarką strefy euro, to ogromny, ponad 60 milionowy rynek i unijny lider produkcji w sektorach takich jak maszynowy, transportowy i farmaceutyczny. Świetny design, moda i znana na całym świecie motoryzacja to tylko niektóre z znaków rozpoznawczych włoskiej gospodarki, i nie zmieniają tego doniesienia o stagnacji gospodarczej na Półwyspie Apenińskim. Italia to również jeden z kluczowych partnerów handlowych Małopolski.

– Włochy są szóstym największym odbiorcą małopolskiego eksportu, a jednocześnie drugim najważniejszym kierunek importu do województwa. O ile Polska w handlu z Włochami notuje niewielki deficyt, tak w przypadku Małopolski jest on wyraźny. Wzrost eksportu małopolskich firm na Półwysep Apeniński może tę nierównowagę zmniejszyć. W ramach Programu Handlu Zagranicznego dzielimy się ekspercką wiedzą, by wspierać polskie firmy w ekspansji na zagraniczne rynki, a już 11 czerwca zapraszamy wszystkich zainteresowanych realiami włoskiego biznesu na spotkanie w Krakowie. Eksperci i przedsiębiorcy obecni na włoskim rynku podzielą się praktyczną wiedzą o tym jak korzystać z szans i unikać zagrożeń czekających na debiutantów – mówi Giorgio Mazzarella, dyrektor Italian Desk w BNP Paribas i szef doradców klientów Banku na rynku włoskim.

Z raportu Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego wynika, ze w 2017 r. eksport Małopolski do Włoch wyniósł 448,9 mln euro, a import 731,5 mln euro. W skali kraju, główne towary eksportowane do Włoch to, zgodnie z danymi Obsevatory of Economic Complexity, produkty branży motoryzacyjnej, a także maszyny, żywność oraz metale i artykuły metalowe.

Jednak stosunki gospodarcze z Włochami to nie tylko handel, ale i inwestycje. Z danych Centro Studi wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest 2410 aktywnych spółek z kapitałem włoskim, a niemal co dziesiąta z nich (195, czyli 8%) działa w Małopolsce.

– Jeśli chodzi o polskie inwestycje we Włoszech, to liczby nie są tak imponujące. We Włoszech działa 112 spółek, w których  dominuje kapitał polski. Znane małopolskie marki, które posiadają spółki we Włoszech to np. Comarch, Fakro, Oknoplast czy Kęty, jednak jest przestrzeń, by tych firm i inwestycji było więcej. Okazje inwestycyjne są w wielu sektorach, nie tylko w przemyśle, budownictwie czy logistyce, ale także na rynku nieruchomości w turystyce i hotelarstwie, a także, ze względu na profil demograficzny, opiece zdrowotnej i domach opieki – mówi Giorgio Mazzarella z BNP Paribas.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 czerwca, o godz. 17.30 w Hotelu PURO przy ul. Halickiej 14A w Krakowie. Więcej informacji, zarówno o spotkaniu, jak i o prowadzonym przez BNP Paribas wraz z KUKE i Bisnode Programie Handlu Zagranicznego, można znaleźć pod adresem https://www.bnpparibas.pl/phz

Exit mobile version