Zaplanuj przelewy przed majówką

Zbliża się wiosenny długi weekend – już za kilka dni zacznie się majówka. Warto pamiętać, że wtorek 3 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. System rozliczeniowy Elixir ma zatem standardową przerwę w funkcjonowaniu. Terminowe płatności można zaplanować i zlecić z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków w dowolnym momencie, także w dni świąteczne.

Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy i weekendy. W najbliższym czasie system Elixir będzie standardowo pracował do piątku 29  kwietnia. Po przerwie weekendowej rozliczenia będą realizowane w poniedziałek 2 maja, który jest dniem roboczym. Wtorek, 3 maja, jest dniem wolnym od pracy i wtedy nie odbywają się sesje rozliczeniowe. W kolejne dni tygodnia, począwszy od 4 maja, system będzie działał w zwykłym trybie.

W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro) – zmian w organizacji pracy nie będzie. 3 maja, tak jak w dniu roboczym, zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych – ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro.

Niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych – Express Elixir. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, umożliwiając przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie, a ta może być ograniczona, np. ze względu na przerwy konserwacyjne. Informacje o dostępności poszczególnych banków są na bieżąco aktualizowane na stronie: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

ŹRÓDŁOKIR