Aplikacja DOWELL firmy Samsung pomaga w używaniu smartfonów osobom z niepełnosprawnością kończyn górnych

Dla większości użytkowników smartfon jest bardzo intuicyjnym urządzeniem, do którego obsługi wystarczy po prostu dotknięcie ekranu. Jednak dla osób z niesprawnością kończyn górnych mających trudności z używaniem rąk i palców wykonywanie operacji na smartfonie nie jest tak łatwe.

samsungtomorrow_1

Firma Samsung Electronics ogłosiła niedawno, że opracowała aplikację o nazwie DOWELL, która umożliwia użytkownikom z niepełnosprawnością kończyn górnych sterowanie smartfonami za pomocą dostępnych obecnie, wspomagających urządzeń komputerowych. Samsung planuje wprowadzenie tej usługi na rynek jeszcze w tym roku.

Obecnie osoby z niepełnosprawnością kończyn górnych do interakcji z komputerami używają myszy nagłownych, manipulatorów kulkowych i innych technologii wspomagających. Przy użyciu tych urządzeń są w stanie korzystać z komputerów za pomocą oprogramowania, które eliminuje potrzebę sterowania przez klikanie za pomocą przyciskania klawiszy.

Ponieważ jednak obsługa smartfonów wymaga różnych ruchów, takich jak stuknięcie w ekran, przesuwanie i szczypanie, użytkownicy ci mają zwykle problemy ze sterowaniem tymi urządzeniami. Pomimo tego, że smartfony wchodzą ostatnio do coraz powszechniejszego użytku, brakowało programu wspomagającego ich obsługę dla osób z niepełnosprawnością kończyn górnych. Teraz to się zmieni.

Po zainstalowaniu aplikacji DOWELL i podłączeniu smartfona do komputerowego urządzenia wspomagającego ze złączem USB, górna i dolna część ekranu smartfona stają się interfejsem użytkownika programu DOWELL. W górnej części ekranu można wybrać opcje i polecenia dotykowe. W części dolnej użytkownik może uzyskać dostęp do menu, ekranu głównego, funkcji wstecz i innych podstawowych klawiszy sprzętowych smartfonu Galaxy.

Podczas testowania produktu stwierdzono, że aplikacja umożliwia osobom z niepełnosprawnością kończyn górnych wygodne i sprawne użycie smartfonów przez podłączenie już posiadanych urządzeń wspomagających bez konieczności zakupu dodatkowego, drogiego sprzętu.

Osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności, do których i ja się zaliczam, największą trudność w używaniu smartfonów sprawia dotykowy aspekt sterowania. DOWELL w rzeczywistości eliminuje ten problem, otwierając wiele możliwości na przyszłość – powiedział profesor Lee Sang-Mook z Seoul National University, który pomagał w opracowaniu programu Dowell – Kiedy ludzie niepełnosprawni uzyskują dostęp do smartfonów, mogą nie tylko komunikować się, wyszukiwać i robić wiele innych rzeczy, ale są również w stanie sterować wszystkimi urządzeniami gospodarstwa domowego dzięki generacyjnej zmianie technologii IoT (Internet przedmiotów), która w znacznym stopniu zmienia życie wielu takich osób.

Aplikacja DOWELL została stworzona przez Samsung Software Membership – organizację, której celem jest niesienie pomocy studentom pierwszego i drugiego stopnia w zdobywaniu wiedzy w zakresie oprogramowania – oraz pracowników Samsung Electronics Software Center. Aplikacja DOWELL będzie dostępna na większość smartfonów firmy Samsung (począwszy od Galaxy S III do najnowszych modeli) i będzie w sprzedaży w trzecim kwartale tego roku.

Więcej informacji o DOWELL na http://do-well.github.io/

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WylFBH5CqJU

źródło: infoWire