Języków polskich jest wiele

Wychodzisz na dwór czy na pole? Laufrujesz czy biegasz? Wszystkie te formy pochodzą z naszego ojczystego języka. Teoretycznie jest jeden wspólny dla wszystkich Polaków, ale dialekty potrafią się skrajnie różnić i wprowadzać zamęt w codziennej komunikacji. Inżynierowie Samsung Electronics Polska opracowali rozwiązanie ułatwiające życie osobom posługującym się mową śląską.

Język współczesnych Polaków na pierwszy rzut oka wydaje się jednolity, a tak naprawdę wyróżnić można aż cztery główne dialekty, nowe dialekty mieszane i jeden język. Zaskoczenie? Na północy mamy do czynienia z językiem kaszubskim, w centrum kraju z dialektami wielkopolskim i mazowieckim, a na południu śląskim i małopolskim. Mieszanina gwar przeniesionych z Kresów i innych części kraju na ziemie odzyskane to nowe dialekty mieszane. Język polski ogólny jest dla nich podstawą i, żeby było ciekawiej, jedyną wspólną cechą. Różnic między każdym z nich jest więcej niż podobieństw. Trudno Polakowi to wszystko zrozumieć, a dla obcokrajowców to już mistyczna zagadka. W tym kontekście nie dziwi znana opinia, że język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie.

Językowe zawiłości śląskiego

Śląski od dawna stanowi przedmiot badań wśród językoznawców. Co prawda fleksja zbliżona jest do polszczyzny ogólnej, jednak licznie występujące germanizmy stanowią o wyjątkowości dialektu i sprawiają, że śląski zupełnie nie brzmi jak polski język ogólny. Te interesujące zjawiska zainspirowały inżynierów firmy Samsung do stworzenia innowacyjnych rozwiązań, ułatwiających Ślązakom codzienną komunikację.

Ślōnskŏ gŏdka w smartfonie

Polski oddział R&D Samsung postanowił wyjść naprzeciw potrzebom Ślązaków i umieścił mowę śląską jako jeden z języków dostępnych w telefonie. O wyborze śląskiego przeważyła nie tylko liczebność Ślązaków, ale przede wszystkim wyjątkowość tego dialektu. Dlaczego to właśnie w telefonach komórkowych wprowadzono innowację? Smartfony są najpopularniejszymi i najczęściej używanymi urządzeniami mobilnymi, służącymi do codziennej komunikacji. Wystarczy zmienić ustawienia językowe, a wszystkie aplikacje systemowe będą wyświetlane pod nazwami w dialekcie śląskim i w tym dialekcie będą obsługiwane.

Przygotowanie interfejsu w dialekcie śląskim jest pierwszym tego typu projektem na polskim rynku. Na świecie podobne pakiety językowe zostały opracowane przez Samsung dla klientów pochodzących m.in. ze Szkocji czy Katalonii.

źródło: Samsung Electronics