Lemury i gerezy oglądają telewizję w rozdzielczości 4K — naturalny obraz ma je przygotować do życia na wolności

EMBARGOED until 00:01 07/12/15 GMTConservation charity, The Aspinall Foundation, installed a Sony BRAVIA 4K TV in its langur enclosure at Port Lympne Reserve in Kent, UK, as part of its world famous ‘Back to the Wild’ project, to give the animals a life-like and detailed look at the areas in the wild that could become their new homes. The charity will trial TV watching on Sony’s 4K TVs as part of this programme in a bid to make langurs more familiar with the new environment.This picture: Langurs are shown imagery of their future home in Java on a Sony BRAVIA 4K TVFor more information or a full release please call the Sony press office on 020 7566 9747 or email: Rochelle Collison@hopeandglorypr.com // Phoebe.Mellor@hopeandglorypr.comPR Handout - editorial usage onlyCopyright: © Mikael Buck / Sony +44 (0) 782 820 1042 http://www.mikaelbuck.com

Niezwykle realistyczny obraz wyświetlany przez telewizory BRAVIA pozwala zwierzętom lepiej poznać środowisko, w którym będą żyły po reintrodukcji.

  • Znana na całym świecie fundacja Aspinall specjalizuje się w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt. Ostatnio w pomieszczeniach dla naczelnych pracownicy fundacji zainstalowali telewizory 4K Sony BRAVIA. Na ich ekranach zwierzęta oglądają realistyczny obraz miejsc, w których już niedługo będą żyć na wolności.
  • Eksperyment jest częścią wieloetapowego programu, mającego przygotować lemury i gerezy do „przeprowadzki”. Telewizory pozwolą lemurom i gerezom poznać nowe środowisko i występujące w nim obiekty.

W tym tygodniu w rezerwacie Port Lympne (Wielka Brytania) zainstalowano najnowocześniejsze telewizory 4K Ultra HD Sony BRAVIA X90C. Urządzenia znalazły się w pomieszczeniach dla lemurów i gerez. Eksperyment jest częścią prowadzonego przez fundację głośnego programu reintrodukcji „Back to the Wild”. Na ekranach telewizorów zwierzęta oglądają niezwykle szczegółowe i naturalne obrazy w rozdzielczości 4K, przedstawiające naturalne środowisko Jawy i Madagaskaru. Dzięki temu te zagrożone naczelne mogą jeszcze przed „przeprowadzką” bliżej przyjrzeć się środowisku, w którym będą żyć.

Simon Jeffery, dyrektor ds. zwierząt w Port Lympne, komentuje: „Zawsze szukamy nowych sposobów stymulacji i zainteresowania naszych zwierząt. Stosujemy wszelkie możliwe techniki, dzięki którym zwierzęta mogą być aktywne i zdrowe. Czasami zapewniamy im nowe zapachy, smaki, nowe liny i drabinki do wspinaczki albo zabawki — tym razem postanowiliśmy spróbować czegoś zupełnie innego i sprawdzić, czy zainteresuje je widok ich naturalnego środowiska.

Staramy się, aby nasze duże pomieszczenia i wybiegi możliwie najlepiej przypominały naturalne środowiska poszczególnych gatunków. Teraz, kiedy zbliża się czas »przeprowadzki«, chcieliśmy jednak pokazać lemurom i gerezom, jak naprawdę wygląda miejsce, w którym zamieszkają. Obraz na ekranach telewizorów 4K Sony BRAVIA jest tak ostry i szczegółowy, jakby widziało się las deszczowy na własne oczy”.

Telewizory BRAVIA z nowej serii X90C zapewniają obraz najwyższej jakości, niezależnie od tego, co oglądamy na ich ekranie. Dzięki wydajnemu procesorowi 4K X1 udało się uzyskać naturalne kolory oraz doskonałą ostrość i kontrast obrazu. Z kolei innowacyjna technologia Trilumions oferowana wyłącznie przez Sony, zapewnia głębie, szczegółowość i paletę barw nigdy wcześniej nieoglądaną na ekranie telewizora. Wspaniale radzi sobie z reprodukcją trudnych odcieni czerwieni czy szmaragdowych zieleni, przez co wszelkie krajobrazy wydają się bardziej realistyczne.

„Od 2012 r. udało nam się przywrócić do środowiska naturalnego kilka grup różnych gatunków gerez i gibonów wychowanych w Port Lympne i w drugim naszym rezerwacie, Howletts Wild Animal Park”, dodaje Simon. „Wszystkie one zamieszkały na chronionych terenach lasów deszczowych na Jawie. Tę grupę gerez chcemy tam wysłać w 2016 r.

Od pewnego czasu współpracujmy z lokalnymi społecznościami na Madagaskarze, dotąd jednak nie przeprowadziliśmy reintrodukcji wyhodowanych w niewoli lemurów do lasów tej niezwykłej wyspy. Wyniki badań i efekty pracy na miejscu są bardzo obiecujące. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli wysłać nasze lemury tam, gdzie znajduje się ich naturalne środowisko życia”.

Prowadzony przez fundację Aspinall rezerwat Port Lympne to placówka, której celem jest ochrona rzadkich i zagrożonych gatunków oraz — jeśli to możliwe — ich reintrodukcja do naturalnych środowisk na terenach chronionych. Port Lympne bierze udział w programach wymiany i hodowli prowadzonych na całym świecie, odnosząc znaczące sukcesy.

Program reintrodukcji obejmuje także tworzenie na miejscu odpowiedniej infrastruktury i pracę zespołów terenowych, które obserwują zwierzęta także po ich wypuszczeniu na wolność. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest zbudowanie odpowiednich pomieszczeń i wybiegów, na terenie których zwierzęta mogą się aklimatyzować, przyzwyczajać do nowego miejsca i stopniowo zmieniać pożywienie. Cały proces „przeprowadzki” nadzorują specjaliści — lekarze weterynarii i opiekunowie zwierząt.

Informacje dodatkowe:

Telewizory z serii X90C

Modele z nowej serii X90C mają zaledwie 4,9 mm grubości i znakomicie łączą funkcję z formą. Oglądany na ekranie obraz 4K zaskakuje czystością, ma bardziej naturalną kolorystykę i większy kontrast.

Dzięki inteligentnej analizie i interpolacji wydajny procesor 4K X1 generuje znakomity obraz o rozdzielczości bliskiej 4K z każdego źródła — telewizji, płyt Blu-ray i DVD czy materiałów wideo 4K z Internetu.

Żywe, bogate odcienie czerwieni, błękitu, zieleni… Telewizor BRAVIA nadaje barwom jeszcze bardziej naturalny wygląd. Dzięki przetwarzaniu obrazu 4K przez wydajny procesor X1 z technologią precyzyjnego odwzorowania kolorów każda scena na ekranie wygląda dokładnie tak jak we wspomnieniach. W uzyskaniu niespotykanej dotąd przestrzeni barw pomaga unikatowy wyświetlacz Sony TRILUMINOS Display.

Seria X90C jest zgodna z materiałami o dużym zakresie dynamicznym (High Dynamic Range — HDR). Technologia HDR rozszerza dostępny zakres poziomów jasności i nadaje wyświetlanemu obrazowi większy kontrast. W rezultacie ujawniają się szczegóły ukryte w głębokich cieniach oraz niuanse kolorystyczne w najjaśniejszych fragmentach.

Rezerwat Port Lympne

Rezerwat Port Lympne mieści się w okolicy Ashford w hrabstwie Kent. To jeden z największych parków dla dzikich zwierząt w Wielkiej Brytanii (ponad 240 hektarów powierzchni). Turyści mogą tu przeżyć prawdziwe safari. Specjalne samochody obwożą zwiedzających po liczącym 40 hektarów terenie „afrykańskiej sawanny”, pełnym dzikich zwierząt.

Rozległy, pełen wspaniałych krajobrazów park jest miejscem ochrony i hodowli wielu zagrożonych gatunków. Zwierzęta znajdują tu doskonałe warunki do rozwoju i rozmnażania.

Na terenie parku można także zatrzymać się na kilka dni — są tu tereny kempingowe o różnym standardzie, hotel butikowy, wygodne domki do wynajęcia, a nawet luksusowe chatki na drzewach, oferujące niepowtarzalną atmosferę.

Port Lympne prowadzony jest przez znaną i cenioną fundację Aspinall. Pieniądze zostawiane tu przez odwiedzających wspierają działania fundacji i ochronę zagrożonych gatunków zwierząt na czterech kontynentach. www.aspinallfoundation.org/portlympne

źródło: Sony Corporation

Exit mobile version