Microsoft przedstawia zarys wizji dotyczącej inteligentnych usług i zapowiada innowacje w Windows 10

W środę, podczas konferencji Build 2016, Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoft oraz Terry Myerson, wiceprezes Microsoft i dyrektor pionu Windows and Devices, rozmawiali z tysiącami programistów o pracy, którą wykonuje Microsoft po to, by lepiej przystosować się do nowej ery inteligencji konwersacyjnej oraz tworzyć bardziej osobiste doświadczenie komputerowe, dostępne dla każdego klienta, branży oraz firmy.

Satya Nadella przedstawił ulepszenia w Cortanie i zapowiedział przedpremierowe wersje nowych usług dostępnych w chmurze oraz zestawów narzędzi zaprojektowanych po to, by pomóc lepiej zrozumieć otaczający nas świat oraz tworzyć inteligentne roboty. Z kolei Myerson ogłosił nową aktualizację do Windows 10, która pojawi się rok po publicznym udostępnieniu tego systemu operacyjnego. Zapowiedziano także znaczące usprawnienia dla konsumentów oraz programistów pracujących na Uniwersalnej Platformie Windows.

Jako branża jesteśmy na granicy nowej rzeczywistości, która łączy moc naturalnego ludzkiego języka z zawansowaną technologią komputerową – mówi Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoft – W Microsoft określamy to zjawisko jako „Konwersacja jako Platforma”. Zwiększa ono potencjał Microsoft Azure, Office 365 i platform Windows, co daje większe możliwości programistom na całym świecie – dodaje CEO Microsoft.

Windows 10 jest już zainstalowany na 270 milionach urządzeń. Ta znacząca aktualizacja pomoże wchodzić w bardziej naturalną interakcje z urządzeniami pracującymi na Windows 10, podczas interakcji z otaczającym nas światem: przy pomocy naszego długopisu, tożsamości oraz głosu – mówi Terry Myerson – Jesteśmy w pełni oddani idei, aby system Windows stał się  najbardziej produktywnym środowiskiem dla wszystkich programistów, dającym dostęp do nowych  możliwości w ramach Uniwersalnej Platformy Windows oraz zupełnie nowych narzędzi, które umożliwią stworzenie aplikacji na Windows 10 za pośrednictwem każdej platformy – dodaje Myerson.

Wprowadzenie inteligentnych usług w chmurze, interaktywnych robotów i pakietu Cortana Intelligence Suite

Pakiet Cortana Inteligence, dawniej znany pod nazwą Cortana Analytics, jest napędzany dzięki nowatorskim badaniom w dziedzinach Big Data, machine learning, percepcji, analizy oraz inteligencji robotów. Pakiet stworzony na platformie Azure programiści oraz firmy mogą wykorzystać do tworzenia całościowych rozwiązań, w tym aplikacji, które będą w stanie uczyć się naszego świata oraz robotów i agentów, potrafiących wchodzić w interakcje z ludźmi w spersonalizowany i inteligentny sposób.

W środę Microsoft ogłosił wprowadzenie dodatkowych funkcji do pakietu Cortana Intelligence Suite, w wersji przedpremierowej. Pierwsza to Microsoft Cognitive Services, stanowiąca zbiór inteligentnych interfejsów programistycznych aplikacji, które pozwalają  systemom widzieć, słyszeć, mówić, rozumieć oraz interpretować nasze potrzeby za pośrednictwem naturalnych metod komunikacji. Drugą jest Microsoft Bot Framework, która może być użyta przez programistów wykorzystujących dowolny język programowania do konstruowania inteligentnych robotów, zdolnych do rozmowy z klientami w naturalnym języku, za pośrednictwem szeregu platform, m.in.: SMS, Slack, Twitter, Telegram, przeglądarek internetowych oraz innych.

Microsoft zademonstrował również, w jaki sposób programiści mogą wykorzystać powyższe usługi w celu zmiany nie tylko rzeczywistości biznesowej, lecz także codziennego życia ludzi. „Seeing AI” – to aplikacja, która obecnie znajduje się w fazie testów. Jej celem jest pokazanie, w jaki sposób te nowe możliwości w dziedzinie IT pomogą ludziom mającym problemy ze wzrokiem oraz osobom niewidomym lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Microsoft wprowadził dziś również Skype Bot Platform, zawierający pakiet rozwoju oprogramowania (SKD), inteligentne interfejsy programistyczne aplikacji (API), oraz systemy usprawniające przepływ pracy (Workflow). Wszystko w ramach zupełnie nowego Skype Bot Portal. Dzięki tej platformie programiści mogą konstruować roboty, które wykorzystują  wszystkie formy komunikacji dostępne w ramach Skype, w tym: wiadomości tekstowe, głosowe, wideo oraz wiadomości zawierające interaktywne znaki 3D. Klienci mogą rozpocząć korzystanie z platformy Skype Bots pobierając najnowszą wersję aplikacji Skype dla Windows, Android lub iOS. Za pośrednictwem Skype Bot Platform programiści mogą rozpocząć budowę Skype Botów już dziś, dzięki czemu dotrą do milionów użytkowników programu Skype. Osoby zainteresowane tematem mogą dowiedzieć się więcej na temat pakietu Cortana Intelligence Suite tutaj, uzyskać więcej informacji o Seeing AI  tutaj oraz ściągnąć nową wersję programu Skype i zapisać się na Skype Bot Platform tutaj.

Innowacje w Windows: nowe sposoby na korzystanie z komputera w bardziej spersonalizowany sposób oraz szanse dla programistów

System operacyjny Windows 10 został zaprojektowany tak, aby umożliwić korzystanie z komputera w bardziej spersonalizowany sposób, dostarczając użytkownikom bardziej naturalne i wzbudzające większe zaufanie doświadczenia na wszystkich urządzeniach, których używają. Dzięki takim funkcjom jak Cortana czy Windows Hello, Windows 10 zaczął dostarczać doświadczenia  zgodne z tą wizją. Już dziś ponad 270 milionów aktywnych urządzeń korzysta z Windows 10. To najlepszy „początek” w historii Windows. Wyniki, osiągnięto 145 proc. szybciej  niż w przypadku Windows 7. Dodatkowo, konsumenci spędzają więcej czasu korzystając z Windows 10 niż kiedykolwiek wcześniej: to już ponad 75 miliardów godzin od dnia publicznego udostępnienia tego sytemu. Ta szybko rozwijająca się baza powoduje duże zainteresowanie programistów, którzy dostarczają całkowicie nowych, uniwersalnych aplikacji, takich jak Facebook, Twitter, Instagram, Uber, King, Disney, Starbucks oraz wielu innych. Sklep Windows doczekał się już ponad 5 miliardów odwiedzin, gdzie użytkownicy Windows odkrywają całkowicie nowe aplikacje na Windows 10, w tym ponad 1 000 obsługujących Cortanę.

Podczas środowej konferencji Build Microsoft podzielił się następnym rozdziałem swojej wizji dotyczącej komputerów osobistych. W ramach całkowicie nowej, „rocznicowej” aktualizacji Windows 10, dostępne będą nowe funkcje dla: Windows Ink, Cortany, Windows Hello oraz dedykowane branży gamingowej. Windows Ink to zupełnie nowe doświadczenie, mieszczące się na czubku cyfrowego długopisu: umożliwia pisanie na urządzeniu w dokładnie ten sam sposób, w jaki piszemy na papierze, tworząc  karteczki samoprzylepne, rysując na tablicy i swobodnie dzieląc się swoim analogowymi myślami w cyfrowym świecie. Całkowicie nowe funkcje dostępne w ramach platformy Cortana dostarczają zaś proaktywnych porad od Cortany w trakcie dnia oraz umożliwiają rozmowę z Cortaną nawet bez potrzeby logowania, gdy urządzenie pozostaje zablokowane. Z kolei nowe funkcje Windows Hello pozwalają korzystać z bezpieczeństwa oferowanego przez Windows 10 na wielu urządzeniach oraz w ramach Microsoft Edge, dzięki czemu użytkownik może logować się do swoich urządzeń tylko przy pomocy swojej tożsamości. To tylko kilka spośród wielu funkcji, które pojawią się latem tego roku, kiedy to „rocznicowa” aktualizacja Windows stanie się szeroko dostępna.

Microsoft udostępnił również Microsoft HoloLens Development Edition, po raz pierwszy przenosząc doświadczenie Windows na płaszczyznę hologramów i dając programistom szansę, żeby pomogli w tworzeniu przyszłości holograficznych komputerów. Microsoft przywołał klientów z licznych branż, którzy już dzisiaj korzystają z HoloLens, a wśród nich m.in. Case Western Reserve University oraz NASA. Za pośrednictwem Uniwersalnej Platformy Windows (UWP) programiści mogą tworzyć nową, rozszerzoną rzeczywistość, w której występują hologramy.

Od ponad trzydziestu lat, Windows jest otwartym środowiskiem, które z chęcią przyjmuje wkład od partnerów zajmujących się tworzeniem sprzętu i oprogramowania oraz programistów z całego świata. Uniwersalna Platforma Windows (UWP) jest przedłużeniem tej filozofii – łączy historycznie otwarte podejście Windows z najlepszą nowoczesną platformą aplikacyjną. W środę przedstawiono także zupełnie nowe możliwości Uniwersalnej Platformy Windows (UWP) m.in.: pełen dostęp do proaktywnej inteligencji Cortany oraz nowy SDK dla Windows 10, który zawiera zupełnie nowe Interfejsy Programowania Aplikacji (API) oraz narzędzia takie jak Windows Ink i Windows Hello, które umożliwią integrację najnowszych innowacji dostępnych w Windows 10 z aplikacjami. Dzięki zestawowi programistycznemu Xbox, każda konsola Xbox One może pełnić funkcję zestawu programistycznego. Dzięki temu każdy użytkownik siedzący w salonie może stać się programistą.

Microsoft również przedstawił zupełnie nowe narzędzia, które pozwolą tworzyć aplikacje na Windows 10 za pośrednictwem każdej platformy:

  • Programiści m.in. American Express, BBC Sport, Yahoo Mail, zully i wielu innych odnieśli wielkie sukcesy dzięki Aplikacjom Internetowym Hostowanym przez Windows 10. A teraz Windows 10 będzie w stanie obsługiwać natywnie Bash, dając użytkownikom dostęp do systemu plików Windows oraz narzędzi ze świata interfejsów z wierszem poleceń.
  • Microsoft podzielił się także swoim nowym konwertorem aplikacji na komputery stacjonarne w ramach projektu Centanial. Pozwala on programistom łatwo przenieść 16 milionów aplikacji Win32 oraz .Net na Uniwersalną Platformę Windows (UWP). Dzięki Uniwersalnej Platformie Windows programiści mogą zwiększyć możliwości swoich aplikacji oraz dystrybuować je za pośrednictwem Windows Store.
  • Xamarin ułatwi programistom w ramach platformy .NET dzielenie  się wspólnym kodem  z aplikacjami na Windows, iOS, czy Android i dostarczyć doświadczenia w pełni dedykowane każdej z tych platform.

Jeśli chcesz wypróbować innowacyjne funkcje, które będą dostępne w rocznicowej aktualizacji Windows 10, dołącz do programu Windows Insider i zainstaluj jego najnowszą wersje. Od dzisiaj, programiści, którzy biorą udział w Windows Insider, mają dostęp do przedpremierowej wersji pakiet rozwoju oprogramowania (SDK) Windows Anniversary  gdzie mogą poznać nowe funkcje.

źródło: Microsoft