Orange uruchamia bezpieczne strefy, by chronić dzieci i młodzież doświadczające cyberprzemocy w wirtualnym świecie

Przemoc i hejt to zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć dzieci i nastolatki w sieci. Teraz, grając w grę online, ofiary lub świadkowie cyberprzemocy uzyskają pomoc bezpośrednio w tym wirtualnym świecie. Bezpieczne strefy wbudowane są w wybrane mapy w grze Fortnite. Dzięki współpracy Orange z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, dostępne są dla młodych graczy nad Wisłą.  

Ponad 20% graczy online doświadczyło cyberprzemocy. Najczęściej dotyka ona dzieci lub nastolatków. To poważny problem społeczny. Orange stworzył bezpieczne strefy w grze online, by użytkownicy czuli się bezpiecznie. Powstały one na platformie, która cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży na całym świecie: Fortnite. Strefy znajdują się na sześciu mapach stworzonych przez społeczność graczy m.in. na Desert Dune, El Cartel czy El Cartel Primitive. Ma do nich dostęp kilka milionów użytkowników  z całego świata.

Bezpieczne strefy dla graczy online

Bezpieczne strefy edukują i zwiększają świadomość młodych ludzi na temat cyberprzemocy i sposobów reagowania w takich sytuacjach. Prawidłowe odpowiedzi na kilka pytań zadawanych przez przewodnika po strefie, bota – Orange Droida, odblokowują nagrody w grze.

Ważne jest to, że bezpieczne strefy umożliwiają ofiarom cyberprzemocy lub świadkom takich sytuacji znaleźć schronienie i profesjonalną pomoc. Korzystając z przycisku „jump to talk” dzieci mogą przez cały czas gry pozostawać w kontakcie z Orange Droidem i komunikować się z nim w trudnych dla nich sytuacjach związanych z cyberprzemocą. Kiedy osoba schowa się w bezpiecznej strefie Droid zapyta, czy była ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy. Zapyta także w jakim kraju mieszka.

W polskiej wersji językowej Fortnite młodzi gracze znajdą całodobowy telefon zaufania 116 111  dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Od 30 lat działa ona na rzecz ochrony dzieci przed przemocą. Kontaktując się z tym numerem, gracze mogą zgłosić przejawy agresji, porozmawiać i uzyskać pomoc. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Fundacja Orange edukuje o cyberprzemocy od lat

Bardzo ważna w zapobieganiu cyberprzemocy jest profilaktyka. Od 2015 roku Fundacja Orange prowadzi program MegaMisja. Skupia się on edukowaniu dzieci w zakresie komunikacji, netykiety, uczy szacunku do siebie nawzajem oraz starszych. Zajęcia w ramach programu nie są jednorazową aktywnością a systematycznymi działaniami, cyklem. Przygotowuje on najmłodszych do tego, aby byli nie tylko świadomymi użytkownikami nowych mediów, znali zagrożenia, potrafili je rozpoznać i nazwać, ale również mądrze z nich korzystali. „Duży nacisk kładziemy przygotowując nasze działania na współpracy i budowanie relacji między uczniami, to kolejny ważny element zapobiegający konfliktom i ich eskalacji. Do tej pory w programie uczestniczyło ponad 30 000 dzieci”  – mówi Krzysztof Kosiński, koordynator programu MegaMisja, Fundacja Orange

ŹRÓDŁOOrange Polska