Plus i ratownicy zachęcają do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku!

Już w najbliższą sobotę odbędzie się doroczna impreza „Dzień Dziecka z Sopockim WOPR i siecią PLUS”, inaugurująca letni sezon wypoczynkowy nad Morzem Bałtyckim. Uczestnicy dowiedzą się, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, jak udzielić pierwszej pomocy, jak najszybciej wezwać ratunek w razie potrzeby. Prócz tego – mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Do miejscowości wypoczynkowych każdego lata ściągają tysiące turystów szukających odpoczynku i urlopowych atrakcji. Lato to dla nich czas wypoczynku oraz zabawy, ale niestety, dla służb ratowniczych, lato to najbardziej pracowity czas w ciągu całego roku. Setki interwencji i akcji ratunkowych, których w wielu przypadkach można by uniknąć, gdyby nie brak wyobraźni i zdrowego rozsądku wypoczywających. Plus wraz z służbami ratowniczymi zachęcają, by obowiązkową pozycją podczas tegorocznych wakacji było BEZPIECZEŃSTWO.

„Dzień Dziecka z Sopockim WOPR”

Już od godziny 11.00 w sobotę 30 maja na plaży i terenie przy siedzibie Sopockiego WOPR czekają na wszystkich chętnych wyjątkowe atrakcje oraz eksperci ratownictwa wodnego i górskiego, którzy podzielą się swoim doświadczeniem, jak w aktywny i radosny, ale zarazem bezpieczny sposób, spędzić wakacje.

„Dzień Dziecka z Sopockim WOPR” to coroczna impreza, której celem jest nauka przez zabawę, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Współorganizatorami tegorocznej edycji są Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Fundacja Sport na Zdrowie i Sopocki Klub Żeglarski, a patronat nad nią objął Prezydent Miasta Sopotu.

Wśród atrakcji, które dla dzieci są całkowicie bezpłatne, przewidziane są między innymi przejazdy quadami oraz motorówkami ratowniczymi, ścianka wspinaczkowa, liczne konkursy i zabawy dla dzieci. Tradycyjnym punktem imprezy będą oczywiście pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu ratowników Sopockiego WOPR oraz prezentacja sprzętu ratowniczego wykorzystywanego w górach i nad morzem. Będzie też możliwość zwiedzenia siedziby Sopockiego WOPR i wejście na wieżę widokową. Chętni będą mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, wziąć udział w warsztatach dietetycznych „Slim Factory” oraz przejść się po „miasteczku żeglarskim”.

Sobotnia impreza to gwarancja świetnej zabawy, ale przede wszystkim doskonała okazja do promocji bezpiecznego zachowania nad wodą oraz w górach. Na miejscu do dyspozycji wszystkich uczestników cały czas będą ratownicy WOPR i GOPR, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz podpowiedzą, jak sprawić by zaplanowany wypoczynek dostarczył emocji, ale był też maksymalnie bezpieczny.

Serwis informacyjny www.601100100.pl

Plus we współpracy z ratownikami Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i WOPR uruchomił portal www.601100100.pl. To adresowany do wszystkich wypoczywających nad wodą serwis internetowy, w którym można znaleźć wszystko, co związane jest z bezpieczeństwem.

Serwis www.60100100.pl aktywnie współtworzą ratownicy. Dzielą się w nim swoją wiedzą i doświadczeniami, wyjaśniają, jakie są najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy oraz wzywania pomocy, radzą jakie środki ostrożności zachować nad wodą. Ciekawe informacje znajdą tu również osoby, które chcą poznać zasady pracy ratowników, sprzęt, a nawet same dołączyć do grona osób dbających o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.

W dziale eksperckim publikowane są wywiady z najbardziej doświadczonymi ratownikami oraz specjalistami z dziedzin pokrewnych.

Portal publikuje precyzyjną prognozę pogody dla głównych ośrodków letniego wypoczynku nad wodą (lokalizacje będą sukcesywnie dodawane).

Nazwa portalu pochodzi od numeru ratunkowego 601100100, czyli specjalnego numeru działającego na terenie każdego polskiego akwenu wodnego – w miejscach udostępnionych dla rekreacji i wypoczynku nad wodą. Numer ten jest częścią systemu ratownictwa wodnego obsługiwanego przez WOPR na terenie całej Polski i pozwala na maksymalnie szybkie dotarcie do osób poszkodowanych oraz sprawne udzielenie im pomocy.

Nadzór nad prowadzeniem serwisu www.601100100.pl pełni Agencja Kreatywna Pompidou.

Aplikacja „RATUNEK”

Innowacyjnym narzędziem wspierającym promocję bezpieczeństwa nad wodą jest aplikacja „RATUNEK”. Od blisko roku aplikacja ta działa w polskich górach i jest wykorzystywana w pracy ratowników GOPR i TOPR. Teraz została rozbudowana o połączenia z wodnymi służbami ratowniczymi WOPR i MOPR. W razie wypadku lub zagrożenia nad wodą aplikacja pozwala zlokalizować miejsce, z którego pochodzi zgłoszenie z dokładnością do trzech metrów.

Dzięki temu rozwiązaniu służby ratownicze będą mogły jeszcze szybciej i skuteczniej dotrzeć do poszkodowanych.

Zasada działania aplikacji jest bardzo prosta. Wystarczy, że osoba poszkodowana w sytuacji zagrożenia uruchomi ją na smartfonie, a następnie wykona polecenie, które pojawi się pod przyciskiem ratunkowym – trzy razy dotknie wirtualnego przycisku wezwania pomocy. Zostanie wówczas nawiązane połączenie z centrum dyspozytorskim WOPR lub MOPR (numer ratunkowy jest zintegrowany w aplikacji), a w trakcie rozmowy telefonicznej aplikacja wysyła SMS z lokalizacją osoby poszkodowanej.

Aplikacja działa na systemach Android (od wersji 4.0).

601100100 i 601100300 – numery na wagę życia nad wodą i w górach

Plus od niemal szesnastu lat współpracuje ze służbami ratowniczymi WOPR, GOPR i TOPR. Jednym z owoców tej współpracy jest Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalne numery ratunkowe. Nad wodą jest to numer 601100100, natomiast w górach jest to numer 601100300. System i numery ratunkowe zapewniają szybką i niezawodną łączność, a dyspozytor może koordynować wiele zdarzeń i wypadków jednocześnie.

Te dwa numery ratunkowe: 601100100 nad wodą i 601100300 w górach, każdy powinien mieć zapisane w swoim telefonie!

źródło: Plus