Samsung eksploruje przyszłość badań nad sztuczną inteligencją (AI)

Podczas nadchodzącego Samsung AI Forum naukowcy i eksperci podzielą się najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją (AI).

W dniach 8-9 listopada 2022 r. odbędzie się szósta edycja konferencji Samsung AI Forum. Tegoroczne Samsung AI Forum będzie okazją do spotkania światowej sławy naukowców i ekspertów w dziedzinie AI oraz przestrzenią do wymiany najnowszych osiągnięć technologicznych i wyznaczania przyszłych kierunków badań nad sztuczną inteligencją.

Samsung AI Forum po raz pierwszy od trzech lat odbędzie się w formule stacjonarnej. Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na żywo na kanale YouTube Samsung Electronics.

Zainteresowani udziałem w wydarzeniu mogą rejestrować się na stronie AI Forum. Zarejestrowani uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań online podczas wydarzenia.

Dzień pierwszy: Kształtowanie przyszłości z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz półprzewodników

Gospodarzem pierwszego dnia Samsung AI Forum będzie Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), a temat przewodni to „Kształtowanie przyszłości z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz półprzewodników”. Tego dnia omówiony zostanie status i kierunek badań nad AI, które napędzą rozwój innowacji m.in w obszarze półprzewodników.

Pierwszy dzień rozpocznie się wystąpieniem Jong-Hee (JH) Han, wiceprezesa, CEO i dyrektora pionu Device eXperience (DX) w Samsung Electronics. Przemówienie programowe wygłosi profesor Yoshua Bengio z Uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie. Na uczestników czekają inspirujące technologiczne sesje: „AI w Innowacjach R&D”, „Aktualne postępy w algorytmach AI” oraz „Przetwarzanie na dużą skalę na potrzeby AI oraz HPC”.

Swoimi odkryciami podzielą się znani eksperci i liderzy bada nad AI z SAIT. Profesor KAIST Minjoon Seo i profesor Narodowego Uniwersytetu Seulskiego Hyunoh Song przedstawią najnowsze osiągnięcia badawcze w zakresie algorytmów AI, a były pracownik IBM oraz Intel Alan Gara, który jest jednym z czołowych badaczy superkomputerów, przedstawi prezentację na temat ewolucji przetwarzania i przyszłości AI. Liderzy badań nad AI z SAIT, w tym Changkyu Choi, wicedyrektor generalny i dyrektor AI Research Center w SAIT, podzielą się statusem i wizją badań firmy Samsung nad AI.

„Tegoroczne forum AI jest miejscem do dyskusji na temat kierunku badań nad AI, aby stworzyć lepszą przyszłość poprzez zastosowanie technologii AI w różnych dziedzinach, zwłaszcza w półprzewodnikach” – powiedział Gyo-Young Jin, prezes i dyrektor SAIT, a także współprzewodniczący Samsung AI Forum.

Podczas forum zostaną również wręczone nagrody Samsung AI Researcher of the Year, które mają na celu wyłonienie wybitnych, wschodzących badaczy w dziedzinie AI. Ponadto na uczestników czeka m.in. prezentacja plakatów doskonałych prac badawczych, wprowadzenie SAIT, wystawa projektów badawczych i wydarzenie sieciowe dla naukowców oraz studentów w dziedzinie AI.

Dzień drugi: Skalowanie sztucznej inteligencji do poziomu otaczającej rzeczywistości

Gospodarzem drugiego dnia będzie Samsung Research, a temat przewodni to „Skalowanie sztucznej inteligencji do poziomu otaczającej rzeczywistości”. Tego dnia uczestnicy pochylą się nad popularnymi zagadnieniami w kontekście AI, które będą miały istotny wpływ na naszą codzienność: hiperskalowa AI, cyfrowy człowiek i technologia robotyki.

Spotkanie rozpocznie Sebastian Seung, prezes i dyrektor Samsung Research z przemówieniem na temat „Ewolucyjnego podejścia do algorytmów uczenia się, inspirowanych mózgiem”.

Daniel Lee, wicedyrektor generalny i dyrektor Global AI Center w Samsung Research opowie o aktualnym stanie badań nad AI w Samsung Research. Swoje prelekcje wygłoszą również eksperci AI, w tym dyrektorzy Globalnych Instytutów Badawczych.

Terrence Sejnowski, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i założyciel NeurIPS – jednej z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konferencji poświęconych AI, będzie mówił o tym, czy duże modele językowe wykazują inteligencję. Z kolei dr Johannes Gehrke, dyrektor Microsoft Research Lab, przybliży podstawową technologię hiperskalowej AI oraz kierunki badań Microsoftu nad AI następnej generacji.

Następnie Dieter Fox, starszy dyrektor ds. badań nad robotyką w firmie NVIDIA, przybliży temat technologii robotów, która pozwala kontrolować obiekty bez wyraźnego modelu. Z kolei Seungwon Hwang, profesor z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego, podzieli się wiedzą na temat solidnej technologii przetwarzania języka naturalnego.

Ponadto Daniel Lee wraz z innymi prelegentami będzie moderował panel dyskusyjny w zakresie najnowszych trendów AI oraz perspektyw na przyszłość. Przewidziano również czas na prezentację i demonstrację najnowszego stanu badań przez naukowców z AI Research Center w Samsung Research.

„Tegoroczne Samsung AI Forum będzie miejscem, w którym uczestnicy będą mogli lepiej zrozumieć różne prowadzone obecnie badania nad AI pod kątem „skalowania AI do poziomu otaczającej rzeczywistości, aby zwiększyć wartość naszego życia” – powiedział dr Sebastian Seung, prezes i dyrektor Samsung Research. „Mamy nadzieję, że wiele osób zainteresowanych dziedziną AI weźmie udział w tegorocznym forum, które odbędzie się zarówno online, jak i na żywo”.

 Samsung AI Forum 2022 odbędzie się w dniach 8 – 9 listopada 2022 r.

ŹRÓDŁOSamsung