Sony prezentuje na targach IFA 2015 nowe produkty mobilne i sprzęt do słuchania dźwięku o wysokiej rozdzielczości

Na rozpoczynających się 4 września (piątek) targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie Sony Corporation („Sony”) zaprezentuje nową linię produktów stanowiących wizytówkę potencjału technologicznego Sony oraz kreatywności projektantów. Zgodnie z filozofią firmy nowe modele — i wiele innych urządzeń prezentowanych na IFA 2015 — mają „budzić i zaspokajać ciekawość oraz wywoływać emocje”.

Jeszcze przed otwarciem imprezy, 2 września, odbyła się konferencja prasowa Sony. W jej trakcie prezes i dyrektor generalny Sony Corporation Kazuo Hirai oficjalnie ogłosił najnowsze produkty mobilne i przeznaczone do słuchania dźwięku o wysokiej rozdzielczości („Hi-Res”). Opowiedział także o nowych wrażeniach, jakie zapewniają inne urządzenia z wyjątkowej oferty Sony, w tym telewizory i cyfrowy sprzęt fotograficzny.

Moim zdaniem w elektronice użytkowej ciągle jest mnóstwo miejsca na innowacje. Sony nadal będzie wprowadzać nowości, które będą źródłem nadzwyczajnych wrażeń i lepszej jakości życia — Kazuo Hirai, Prezes i dyrektor generalny Sony Corporation

Zapis wideo konferencji prasowej jest dostępny pod adresem www.sony.pl/ifa-press

Najważniejsze ogłoszenia i zaprezentowane produkty 

Stylowa linia przenośnego sprzętu audio, którą tworzą stylowe słuchawki „h.ear” oraz odtwarzacze Walkman®

Smartfony Sony Xperia™ Z5, Sony Xperia™ Z5 Compact oraz Sony Xperia™ Z5 Premium

Nowy, 75-cio calowy telewizor 4K Ultra HD Sony BRAVIA™ X91C

Sony powiększa ofertę tegorocznych telewizorów 4K Ultra HD obsługujących materiały HDR

Walkman® NW-ZX100HN, przeznaczony do odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości

Miniaturowy zestaw audio CAS-1 z dwoma wzmacniaczami do odtwarzania nagrań o wysokiej rozdzielczości

Nowa linia samochodowego sprzętu audio Hi-Res Audio

Trzy nowe projektory do kina domowego

Dźwięk o wysokiej rozdzielczości

Nowa seria słuchawek h.ear™ i nowe modele Walkman® wzbogacą świat przyszłych użytkowników nie tylko nadzwyczajną jakością dźwięku o wysokiej rozdzielczości, lecz również atrakcyjnymi kolorami. Wspólną cechą wszystkich tych słuchawek i odtwarzaczy jest połączenie prostego, stonowanego wzornictwa z żywymi, wzajemnie dopasowanymi kolorami. Oznacza to, że słuchanie doskonałego dźwięku o wysokiej rozdzielczości może obecnie iść w parze z modnym wyglądem.

Seria h.ear obejmuje słuchawki zakładane na głowę i douszne. Modele „h.ear on” (z pałąkiem na głowę) zwracają uwagę atrakcyjną formą zewnętrzną z praktycznie zatartą granicą między pałąkiem a przetwornikami akustycznymi. Choć ich wygląd jest o wiele prostszy niż typowych słuchawek, w żaden sposób nie pogarsza to dopasowania do uszu i wygody noszenia. Serię „h.ear in NC” tworzą z kolei pierwsze na świecie*1 słuchawki douszne do słuchania nagrań o wysokiej rozdzielczości*2, które wyposażono w system cyfrowego osłabiania zewnętrznych hałasów. Pozwalają one uzyskać w ruchu niezwykle bogate, nieosiągalne dotąd wrażenia muzyczne przy minimalnym poziomie odgłosów zewnętrznych. Nowy, kompaktowy Walkman® NW-A25HN — także wyposażony w technologię Hi-Res audio i system cyfrowego osłabiania hałasów — będzie dostarczany w komplecie z zaawansowanymi słuchawkami. Pozwoli to wykorzystać wszystkie jego możliwości natychmiast po otwarciu pudełka. Dzięki nowym, dopasowanym kolorystycznie produktom Hi-Res audio firmy Sony pierwszorzędne brzmienie zyskało obecnie stylową oprawę wizualną.

Sony wprowadza ponadto Walkman® NW-ZX100HN: najnowszy produkt z serii ZX, który symbolizuje nieustanne dążenie firmy do zapewnienia najwyższej jakości dźwięku. Model ten odtwarza oczywiście nagrania o wysokiej rozdzielczości i jest wyposażony w system cyfrowe osłabiania hałasów — tak samo jak dostarczane z nim słuchawki. Maksymalny czas odtwarzania nagrań Hi-Res audio*3 wynosi 45 godzin; mimo to nowy Walkman® jest bardziej miniaturowy niż jego poprzednicy.

Wśród nowości Sony znalazły się też inne produkty do reprodukcji dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Jednym z nich jest zestaw muzyczny CAS-1 — tak miniaturowy, że aż trudno uwierzyć w jego mocne i pełne brzmienie, które uzyskuje się zarówno po podłączeniu głośników, jak i słuchawek. Poza pełnym dźwiękiem atutem tego modelu jest żywa, autentyczna przestrzeń akustyczna, która powstaje nawet po ustawieniu urządzenia w ograniczonej przestrzeni: na biurku itp. Listę zaprezentowanych na IFA produktów do słuchania dźwięku o wysokiej rozdzielczości zamyka nowy radioodtwarzacz samochodowy RSX-GS9.

*1: Według stanu w dniu publikacji. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Sony.

*2: Zgodnie z definicją Japan Audio Society (JAS).

*3: FLAC 192 kHz / 24 bity

Smartony i zestaw słuchawkowy Xperia™

Sony ogłasza wprowadzenie najnowszego, flagowego smartfona Xperia Z5 z ekranem 5,2″. Wraz z nim pojawi się model Xperia Z5 Compact w wyświetlaczem 4,6″, który będzie miał wszystkie cechy i funkcje większej wersji. Dzięki współpracy z konstruktorami aparatów Sony α™ oba modele są wyposażone w innowacyjny aparat. Wykorzystuje on atuty 23-megapikselowej, przeznaczonej do urządzeń mobilnych matrycy Exmor RS™ oraz innowacyjnego systemu AF. System ten, oparty na połączeniu detekcji fazy z detekcją kontrastu, zapewnia największą na świecie szybkość ustawiania ostrości w czołowym smartfonie*1: potrzeba na to zaledwie 0,03 sekundy*2. To błyskawiczne działanie praktycznie eliminuje ryzyko utraty niepowtarzalnego, ulotnego momentu.

Modele Xperia Z5 i Xperia Z5 dają niezwykłą możliwość regulacji zoomu: zapewniają żywy obraz o wysokiej jakości nawet przy fotografowaniu i filmowaniu w 5-krotnym zbliżeniu. Wprowadzone ulepszenia objęły też system stabilizacji. Teraz drgania filmowanego obrazu są ograniczone do minimum nawet przy jeździe na rowerze itp. Po raz pierwszy przycisk zasilania w smartfonie Xperia został zintegrowany ze skanerem odcisku palca. Rozwiązanie to znakomicie uprasza odblokowywanie urządzenia. Nowe smartfony firmy Sony są także wodoodporne i pyłoszczelne (IP65/68)*3. Ich prosty, elegancki wygląd oraz wygodę trzymania uzyskano poprzez połączenie ramki z tyłem obudowy wykonanym z mlecznego szkła.

Oprócz tych dwóch modeli Sony wprowadza także najwyższej klasy model Xperia Z5 Premium, wyposażony w pierwszy na świecie*4 wyświetlacz 4K UHD w smartfonie*5. Model ten pozwoli nie tylko nagrywać filmy 4K, lecz również odtwarzać je w pełnej rozdzielczości na niezwykłym, 5,5-calowym ekranie. Jego możliwości obejmują ponadto reprodukcję materiału wideo bezpośrednio na duży ekran telewizora 4K, przez łącze MHL*6. Technologia interpolacji zapewni jakość 4K nawet przy oglądaniu fotografii i filmów o niższej rozdzielczości.

Produktem uzupełniającym te smartfony będą słuchawki MDR-NC750. Dzięki reprodukcji dźwięku o wysokiej rozdzielczości i systemowi osłabiania hałasów pozwolą one w pełni wykorzystać potencjał technologii audio, w jaką wyposażona jest rodzina Sony Xperia. Trzy modele Xperia Z5 oraz słuchawki Xperia pojawią się na wybranych rynkach jesienią*7 i stopniowo zostaną wprowadzone do sprzedaży na całym świecie.

*1: Na podstawie wyników testów technicznych porównujących szybkość systemu AF telefonów Sony Xperia™ Z5 Compact i Xperia™ Z5 ze smartfonami Apple iPhone 6, Apple iPhone 6 Plus, HTC One M9, LG G4, Samsung Galaxy Note 4 i Samsung Galaxy S6 (będących „czołowymi smartfonami”, zdefiniowanymi przez Strategy Analytics jako sześć flagowych urządzeń o największym w 2015 r. udziale półkowym). Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Strategy Analytics między 5 a 6 sierpnia 2015 r. Więcej informacji podano na: www.sonymobile.com/testresults/

*2: Zgodnie z wytycznymi Camera & Imaging Products Association (http://www.cipa.jp/index_e.html)

*3: Seria Xperia Z5 jest wodoodporna i chroniona przed pyłem pod warunkiem przestrzegania kilku prostych zaleceń: wszystkie porty i założone osłony muszą być dokładnie zamknięte; urządzenia nie można zanurzyć w wodzie na głębokość większą niż 1,5 m ani na czas dłuższy niż 30 minut; woda musi być słodka. Dopuszcza się okazjonalne użycie w chlorowanych basenach pod warunkiem późniejszego wypłukania w świeżej, słodkiej wodzie. Zabronione jest użycie w wodzie morskiej lub w basenach ze słoną wodą. Użytkowanie urządzenia w niewłaściwy sposób spowoduje utratę gwarancji. Urządzenie spełnia wymagania dla stopnia ochrony IP65 oraz IP68. Szczegółowe informacje ponadto pod adresem http://support.sonymobile.com/global-en/dm/waterproof.

*4: Według stanu w dniu publikacji. Źródło: Sony Mobile Communications Inc.

*5: 3840 pikseli poziomo x 2160 pionowo (na podstawie standardów SID). Określenie „smartfony 4K” oznacza wyświetlacz 4K Ultra HD w smartfonie Sony Xperia™ Z5 Premium w połączeniu z rejestracją, reprodukcją i udostępnianiem (przez MHL) materiału wideo 4K. Dane zweryfikowane przez serwis SpecTRAX firmy Strategy Analytics według stanu na według stanu na dzień 3 lipca 2015 r. Więcej informacji o rezultatach uzyskanych od Strategy Analytics można znaleźć na www.sonymobile.com/testresults/

*6: Mobile High-Definition Link

*7: Dodatkowe informacje podano w komunikacie prasowym dotyczącym modeli Xperia Z5, Xperia Z5 Compact, Xperia Z5 Premium oraz MDR-NC750: http://blogs.sonymobile.com/category/press-releases/

Obraz cyfrowy

Oferta najnowszego sprzętu fotograficznego firmy Sony obejmuje dwa niedawno ogłoszone cyfrowe aparaty fotograficzne Sony Cyber-shot™ RX100 IV i RX10 II. Pozwalają one fotoamatorom korzystać z funkcji, które wcześniej występowały wyłącznie w produktach profesjonalnych. Oba modele pozwalają nagrywać film do wyświetlenia w bardzo silnie zwolnionym tempie (do 40x)*1 — w tempie 1000, 500 lub 250 klatek na sekundę, w formacie 50p lub 25p*2. Dzięki temu jeszcze łatwiej jest uchwycić na filmie decydujący moment. Wspólną cechą tych aparatów jest także pierwszy na świecie*3 przetwornik obrazu Exmor RS typu „stacked CMOS”, wyposażony w zaawansowany system przetwarzania sygnału i układ pamięci DRAM. Przetwornik ten umożliwia użycie wyjątkowo szybkiej, zapobiegającej zniekształceniom migawki o minimalnym czasie 1/32 000 s, zapis filmu 4K o wysokiej rozdzielczości*4 itp.

Kolejnym ogłoszonym już aparatem Sony jest α7R II — najnowszy model z wymiennymi obiektywami z serii α7. Ten flagowy, bezlusterkowy korpus z pełnoklatkową matrycą obrazu imponuje niespotykaną dotąd rozdzielczością (efektywnie 42,4 megapiksela), czułością (rozszerzaną do ISO 102 400*5) oraz szybkością działania systemu AF. Uzyskanie tych parametrów umożliwia pierwszy na świecie*6 pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ wykonany w technologii BSI. Zawiera on 399-polowy, umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej czujnik AF oparty na detekcji fazy, który zapewnia największe na świecie pokrycie polami AF pełnoklatkowego przetwornika obrazu*6, a w efekcie niezwykłą szybkość systemu automatyki ostrości Fast Hybrid AF. Korpus α7R II jest także wyposażony w 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu oraz funkcję nagrywania w wewnętrznej pamięci materiału filmowego 4K z odczytem wszystkich pikseli*7 (bez ich łączenia w grupy). Mimo małych wymiarów wyróżnia się więc bogactwem funkcji zarówno przy fotografowaniu, jak i nagrywaniu materiałów wideo.

*1: Przy nagrywaniu obrazu do odtworzenia w zwolnionym tempie nie można nagrywać dźwięku. Wymagana jest karta pamięci SDXC klasy 10 lub wyższej.

*2: W systemie PAL. Przełączanie trybów PAL/NTSC umożliwia system menu.

*3: Wśród cyfrowych aparatów fotograficznych (badanie Sony, stan na 26 czerwca 2015 r.)

*4: Do nagrywania w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci SDXC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania przy 100 Mb/s wymagana jest klasa szybkości UHS 3. Długość pojedynczego ujęcia 4K nagrywanego aparatem RX100 IV wynosi maksymalnie 5 minut.

*5: Rozszerzony zakres ISO dostępny tylko przy fotografowaniu

*6: Wśród aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami i pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu (badanie Sony, stan na 26 czerwca 2015 r.)

*7: Przy nagrywaniu w formacie 4K w trybie Super 35 mm

4K BRAVIA®

Sony pokaże także ogłoszone już wcześniej, eleganckie telewizory 4K BRAVIA, w tym serię X90C z ekranami 65″/55″. Seria ta zasłynęła jako najsmuklejsze*1 telewizory LCD na świecie — w najcieńszym miejscu modele te mają zaledwie 4,9 mm grubości. Sony wprowadzi ponadto na rynek europejski serię X91C z ekranem 75″, której grubość wynosi zaledwie 15 mm. Oprócz tego na wystawie znajdą się telewizory LCD 4K z serii S85C i S80C. Wyróżnikiem tych modeli jest zakrzywiony ekran (65″/55″), który zapewnia widzom nieprzeciętne wrażenia wizualne. W porównaniu z poprzednimi modelami wszystkie serie zapewniają o wiele większą wyrazistość obrazu, bogactwo barw i kontrast, będące zasługą procesora 4K X1TM. Wbudowana w nie platforma Android TV oznacza niezrównany wybór treści, intuicyjną obsługę oraz niespotykany wcześniej poziom integracji ze smartfonami.

Firma Sony współpracuje z dostawcami materiałów wideo w transmisji strumieniowej, takimi jak Amazon Video. Celem tej współpracy jest zapewnienie klientom filmów i programów telewizyjnych wyprodukowanych przy użyciu zaawansowanej technologii HDR (High Dynamic Range — o dużym zakresie dynamiki), która zapewnia głębszą czerń, większą maksymalną jasność oraz bogatsze przejścia tonalne.

*1: Wśród telewizorów LCD z ekranem od 20 cali wzwyż, według stanu w dniu publikacji.

Gry i serwisy sieciowe

Opracowany przez Sony Computer Entertainment system wirtualnej rzeczywistości „Project Morpheus” nadaje nowy poziom realizmu grom na PlayStation®4 (PS4™)i daje pogląd na to, jak będą wyglądać gry przyszłości. Po założeniu zestawu gracz przenosi się w otaczający go ze wszystkich stron, wirtualny świat — zupełnie jakby wszedł do wnętrza gry. System dokładnie śledzi ustawienie i ruchy głowy gracza. Obrócenie głowy powoduje naturalne, pozbawione opóźnień przemieszczenie obrazu wirtualnego świata. Dzięki 5,7-calowemu wyświetlaczowi OLED o rozdzielczości 1920 x RGB x 1080 i możliwości wyświetlania obrazu w tempie do 120 kl./s Project Morpheus gwarantuje niezwykłą płynność wyświetlania, a zapewniany przez niego poziom realizmu jakościowo zmienia odbiór gry. Wprowadzenie systemu na rynek jest zaplanowane na pierwszą połowę 2016 r.

Life Space UX

Na stanowisku Sony znajdą się produkty z linii Life Space UX, których zadaniem jest ożywiać otaczającą przestrzeń i tworzyć nowe sposoby jej wykorzystania. Mający kształt 10-centymetrowego sześcianu projektor do wyświetlania z bardzo małej odległości wytwarza obraz o przekątnej od 20″ do 50″. Urządzenie to można ustawić praktycznie wszędzie: na stole, przy ścianie itp. Świecący głośnik Symphonic Light Speaker wypełni każdy kąt pomieszczenia kryształowo czystym dźwiękiem. Oba te produkty mają nowy, świeższy wygląd, a rozpoczęcie ich sprzedaży jest zaplanowane na wiosnę.

Linia Life Space UX — którą tworzą opisane tu nowe produkty oraz dostępny już na rynku projektor 4K do wyświetlania z bardzo małej odległości i głośnik w żarówce LED — ma na celu fundamentalną zmianę w sposobie użycia przestrzeni mieszkalnej. Dzięki produktom z tej linii użytkownicy mogą swobodniej wykorzystywać swoje otoczenie oraz odkrywać nowe, bogatsze sposoby życia w bardziej znaczącej, prawdziwie interaktywnej przestrzeni.

Program Seed Acceleration

Program Sony Seed Acceleration to wewnętrzny inkubator przedsiębiorczości. Jego celem jest szybki rozruch nowych firm, których obiecujące pomysły wykraczają poza obecne ramy organizacyjne. Program zaowocował już powstaniem takich start-upów, jak platforma „zrób to sam” o nazwie „MESH”, zegarek „FES Watch”, zamek „Qrio Smart Lock”, pilot „HUIS REMOTE CONTROLLER” czy „wena wrist”. Produkty te będą po raz pierwszy prezentowane na targach IFA 2015.

*Wszystkie wymienione tu nazwy produktów są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Sony Corporation i firm stowarzyszonych.

źródło: Sony