Sony przedstawia na targach IFA 2017 swoje innowacje — w tym najnowsze produkty audio i mobilne

Na rozpoczynających się 1 września (piątek) targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie Sony Corporation pokaże cały wachlarz swoich najnowszych produktów.

Najważniejsze ogłoszenia i zaprezentowane produkty:

Przed oficjalnym otwarciem imprezy, w czwartek 31 sierpnia, odbyła się konferencja prasowa Sony, podczas której prezes Sony Europe Shigeru Kumekawa zaprezentował nowości firmy z segmentu audio. „Firma Sony stale proponuje produkty, które wywołują u użytkowników głęboki oddźwięk emocjonalny, i pozostaje dzięki temu możliwie najbliżej swoich klientów oraz poszukiwanych przez nich wrażeń. Koncentracja na rynku o dużej wartości dodanej zapewnia nam stabilny wzrost rentowności w segmencie elektroniki użytkowej w Europie. Mamy dobre perspektywy na końcówkę 2017 roku i dalszą przyszłość”, powiedział prezes Kumekawa. Jako drugi głos zabrał Hideyuki Furumi, wiceprezes wykonawczy Sony Mobile Communications Inc. Przedstawił on najnowsze produkty z serii smartfonów XperiaTM X.

Zapis wideo konferencji prasowej jest dostępny pod następującym adresem:

www.sony.pl/ifa2017

Najważniejsze z zaprezentowanych produktów

Produkty audio i telewizory / inteligentny dom

Wśród zaprezentowanych przez Sony nowości znalazły się bezprzewodowe, stereofoniczne słuchawki Hi-Res z systemem osłabiania zewnętrznych hałasów. Zastąpią one obecny model MDR-1000X, który zadebiutował na targach IFA 2016 i spotkał się ze znakomitym przyjęciem. Nowo wprowadzone słuchawki będą dostępne w trzech odmianach: z pałąkiem na głowę (WH-1000XM2), z pałąkiem na szyję (WI-1000X) i całkowicie bezprzewodowej (WF-1000X). Wszystkie trzy modele z serii 1000X są wyposażone w czołowy8 system osłabiania zewnętrznych hałasów w słuchawkach Bluetooth. Światową nowością9 jest funkcja adaptacyjnego sterowania dźwiękiem, której działanie polega na rozpoznawaniu działań użytkownika i automatycznym włączaniu lub wyłączaniu funkcji osłabiania hałasu, odpowiednio do warunków pracy. Każdy z trzech dostępnych stylów eliminuje niewygodę z ciągłym zdejmowaniem słuchawek w celu zmiany głośności — odtąd można się w pełni oddać słuchaniu dźwięku o wysokiej jakości. Na ekspozycji znajdą się również nowe słuchawki Sony h.ear. Będą one oferowane w różnych nowych kolorach, dostosowanych do trendów w modzie i stylu życia. Kolory te pasują także do najnowszych produktów Sony XperiaTM i Walkman, co pozwala na stworzenie wielu efektownych kombinacji kolorystycznych.

Firma Sony ogłosiła także wprowadzenie na rynek europejski nowego, 77-calowego telewizora OLED 4K BRAVIA z serii A1. Model ten jest źródłem nadzwyczajnych wrażeń. Zapewniają je układ przetwarzania obrazu 4K HDR Processor X1™ Extreme oraz technologia Acoustic Surface™, która wprowadza wyświetlacz w wibrację, umożliwiając emisję dźwięku bezpośrednio z ekranu telewizora.

Na ekspozycji firmy Sony znajdą się też inne produkty ze świata 4K HDR, między innymi telewizory LCD 4K BRAVIA XE94/XE93 z procesorem X1 Extreme oraz systemy PlayStation4 Pro (PS4Pro). Zwiedzający będą mogli doświadczyć wyrazistego, realistycznego obrazu 4K HDR oraz dźwięku w najnowszym systemie Dolby Atmos z odtwarzacza Blu-ray™ Ultra HD Sony UBP-X800 i głośnika w formie listwy HT-ST5000.

Prezentowany będzie też LF-S50G: pierwszy bezprzewodowy głośnik Sony z wbudowanym asystentem Google. Trafi on na wybrane rynki, między innymi amerykański, brytyjski, niemiecki i francuski. Urządzenie emituje dźwięk we wszystkich kierunkach (360°), zapewniając wierną reprodukcję w każdym punkcie pokoju. Funkcja obsługi gestami umożliwia nastawianie głośności i zmienianie utworów bez dotykania głośnika: wystarczy skinąć ręką. Głośnik LF-S50G jest też odporny na zachlapanie wodą zgodnie z wymogami dla klasy ochrony IPX310, co pozwala na użycie go w kuchni — i potwierdza troskę firmy Sony o jakość dźwięku i łatwość użycia. Funkcja asystenta Google pojawi się też w telewizorach BRAVIA11: odpowiednia aktualizacja zostanie wydana przed końcem roku12. Mówiąc do asystenta w głośniku LF-S50G lub pilocie BRAVIA, będzie można włączyć odtwarzanie muzyki lub filmu, zapoznać się z wiadomościami, a nawet sterować urządzeniami audio, lampami i innymi urządzeniami IoT13 podłączonymi do sieci Wi-Fi i zgodnymi z funkcją asystenta Google.

Firma Sony zorganizuje też pokazy „inteligentnego domu”, koncentrujące się na linii współpracujących ze sobą produktów audiowizualnych Sony o wysokiej jakości. Pokazane zostaną różne sposoby użycia głośnika LF-S50G, telewizorów BRAVIA oraz innych produktów Sony i współpracujących urządzeń innych firm. Wśród prezentowanych zastosowań znajdzie się odtwarzanie tej samej muzyki w salonie i kuchni oraz użycie telewizora BRAVIA do wyszukiwania przepisów kulinarnych i informacji o restauracjach.

*8: Stan na 31 sierpnia 2017 r. Na podstawie badania Sony Corporation, pomiar zgodnie z wytycznymi JEITA.Na rynku bezprzewodowych słuchawek osłabiających zewnętrzne hałasy w odmianach z pałąkiem na głowę, pałąkiem na szyję oraz całkowicie bezprzewodowej.

*9: Stan na 31 sierpnia 2017 r., badanie przeprowadzone przez Sony Corporation.

*10: IPX3 oznacza, że rozpylona woda padająca pod kątem do 60 stopni od pionu nie będzie miała żadnego szkodliwego efektu.

*11: Telewizory BRAVIA z platformą Android TV™ z 2016 r. (częściowo) i 2017 r.

*12: Aktualizacja przewidywana jest w 2017 r.

*13: Możliwość sterowania bezprzewodowymi głośnikami, zestawami kina domowego i wzmacniaczami wielokanałowymi wyposażonymi we wbudowany Chromecast.

Smarfony XperiaTM

Sony Mobile Communications ogłosiło trzy nowe smartfony: Xperia XZ1 i Xperia XZ1 Compact z flagowej serii oraz należący do górnej klasy średniej Xperia XA1 Plus. Wszystkie modele trafią do sprzedaży jesienią 2017 r.14

Smartfon Xperia XZ1 ma szereg zaawansowanych funkcji, których działanie opiera się na zaawansowanych rozwiązaniach technicznych firmy Sony: najnowszej kamerze Motion Eye™, 5,2-calowym wyświetlaczu Full HD HDR oraz dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Przełomową nowością jest 3D Creator: unikatowe, firmowe rozwiązanie Sony Mobile służące do łatwego i szybkiego skanowania obiektów 3D. Funkcja 3D Creator ma wiele ciekawych i zabawnych zastosowań: pozwala stworzyć awatara do użytku z wbudowanymi w aparat funkcjami rozszerzonej rzeczywistości, zdefiniować „żywą” tapetę, udostępnić znajomym z serwisu społecznościowego nalepkę 3D lub wydrukować sobie pamiątkę na drukarce 3D.

Model Xperia XZ1 Compact łączy potencjał serii Xperia z kompaktowymi wymiarami, 4,6-calowym wyświetlaczem i zaawansowanymi funkcjami: kamerą Motion Eye, dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości, nowatorską funkcją 3D Creator, a do tego wszystkiego nowym, superszerokokątnym przednim aparatem, który rozszerza kąt widzenia do 120°.

Smartfony Xperia XZ1 oraz Xperia XZ1 Compact są oparte na najnowszej platformie mobilnej Qualcomm Snapdragon 835, zapewniającej szybką łączność z Internetem15 i wydajne działanie.

Nowy model Xperia XA1 Plus jest wyposażony w zaawansowany tylny aparat o rozdzielczości 23 megapikseli, 5,5-calowy wyświetlacz Full HD oraz imponujące możliwości audio. Duża pojemność akumulatora — 3430 mAh — gwarantuje zapas energii na cały dzień.

*14: Dostępność będzie zależała od kraju i regionu.

*15: Model Xperia XZ1 umożliwia transmisję z prędkością do 1 Gb/s przez łącze LTE Cat16, a XZ1 Compact — do 800 Mb/s przez łącze Cat15, zależnie od dostępności łącza i współpracującej sieci.

Projektory 4K do kina domowego

Sony rozwija ofertę projektorów 4K HDR do kina domowego: wprowadza do niej trzy nowe modele, wyposażone w unikatowe, natywne panele Sony SXRD 4K16. Kompaktowy17 projektor VPL-VW760ES z laserowym źródłem światła wiernie reprodukuje obrazy o dużym kontraście i umożliwia oglądanie niesamowitych materiałów 4K HDR, łącznie z najciemniejszymi i najjaśniejszymi scenami.

Do sprzedaży trafi także projektor VPL-VW360ES, pozwalający dostosowywać jakość obrazu do różnych rodzajów wyświetlanych materiałów, i oferowany w bardzo przystępnej cenie model VPL-VW260ES, zapewniający doświadczenie autentycznego, urzekającego obrazu 4K HDR.

*16: Termin „natywne panele SXRD 4K” oznacza organiczne panele o rozdzielczości 8,85 megapiksela (4096 poziomo x 2160 pionowo).

*17: Projektor VPL-VW760ES ma wymiary 560 x 223 x 496 mm (szerokość x wysokość x głębokość, bez wystających elementów).

Program SAP (Seed Acceleration Program)

Firma Sony wprowadzi kilka produktów i usług powstałych w ramach programu SAP (Seed Acceleration Program), między innymi zabawki toioTM oraz przeznaczone do inteligentnego biura rozwiązanie o nazwie Nimway. Nimway to również pierwsza firma powstała w europejskiej edycji programu SAP18. System Nimway wykorzystuje unikatową technologię Sony, która służy do wyznaczania pozycji obiektów w pomieszczeniach. Dzięki niej zarejestrowani użytkownicy smartfonów z łączem Bluetooth mogą szybko sprawdzić miejsce następnego spotkania, podchodząc do monitora na odpowiednim piętrze. Aplikacja smartfonowa pozwala też znaleźć wolną salę i sprawdzić, gdzie znajduje się kolega z pracy. Usługa ta będzie stopniowo oferowana w kolejnych krajach europejskich, zwiększając efektywność przedsiębiorstw i personelu.

*18: SAP Europe to europejska edycja programu Seed Acceleration Program: utworzonego w 2014 r. inkubatora biznesu, którego celem jest przekuwanie obiecujących pomysłów biznesowych zgłaszanych przez pracowników grupy Sony w całkowicie samodzielne firmy. Program SAP Europe zapoczątkowano w kwietniu 2016 r. Jego ośrodek mieści się w Lund w Szwecji. Do sierpnia 2017 r. przeprowadzono dwie rundy kwalifikacyjne projektów do programu.

Gry i serwisy sieciowe

Atrakcją stoiska Sony będzie system wirtualnej rzeczywistości PlayStationVR (PS VR), dzięki któremu konsola PlayStation4 staje się źródłem jeszcze bardziej zniewalających wrażeń. Dla zwiedzających przygotowano możliwość wypróbowania wielu materiałów VR — między innymi gry Farpoint, w której gracze, próbujący powrócić do domu z obcej planety zamieszkałej przez wrogie istoty, mogą używać przypominającego karabin kontrolera ruchu o nazwie PS VR Aim Controller.

* Wszystkie wymienione nazwy produktów są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Sony Corporation lub odpowiednich właścicieli.

* Google, Google Assistant, Android TV i Chromecast built-in oraz inne odnośne znaki i logo są znakami towarowymi Google Inc.

ŹRÓDŁOSony