Tajemnice kropek kwantowych odkryte. Strefa „Samsung i kropka” w Centrum Nauki Kopernik

Dzieci często pytają, w jaki sposób na ekranie pojawiają się ich ulubione bajki. Również dorośli zastanawiają się, jak działają telewizory. Na te pytania odpowiada nowo otwarta ekspozycja edukacyjna w Centrum Nauki Kopernik, która odkrywa przed zwiedzającymi tajemnice najnowocześniejszych telewizorów.

Nowa strefa edukacyjna „Samsung i kropka” w Centrum Nauki Kopernik została przygotowana we współpracy z Partnerem Strategicznym – firmą Samsung, która od wielu lat wspiera Centrum odpowiadając za dostarczanie rozwiązań technologicznych na potrzeby ekspozycji.

Nowoczesne technologie to nasza pasja. Tym chętniej więc angażujemy się w podobne inicjatywy, które pozwalają zarówno dzieciom, jak i dorosłym poznać fascynujący świat nauki. Mamy nadzieję, że ta nowa strefa, podobnie jak wcześniejsze projekty realizowane przez nas we współpracy z Centrum Nauki Kopernik, również spotka się z zainteresowaniem zwiedzających – powiedział podczas otwarcia Olaf Krynicki, rzecznik prasowy firmy Samsung.

Co to jest kropka kwantowa?

Kropki kwantowe, choć są tak małymi kryształami, że ich średnicę liczy się w nanometrach, odpowiednio oświetlone emitują światło o niezwykle czystej barwie. Kolor światła zależy od rozmiaru kropki. Ta szczególna cecha wykorzystywana jest dzięki współczesnej technice w medycynie i optyce, a przez firmę Samsung – do produkcji nowoczesnych telewizorów SUHD z technologią Quantum Dot. W nowej strefie edukacyjnej w Centrum Nauki Kopernik można z bliska przyjrzeć się fiolkom wypełnionym zawiesinami kropek kwantowych sprowadzonych z laboratoriów Samsung w Korei Płd. i sprawdzić co się stanie, gdy oświetlimy je ultrafioletem. Można także zajrzeć do wnętrza jednego z najnowocześniejszych telewizorów z serii Samsung SUHD i dowiedzieć się, w jaki sposób działa to urządzenie.

Strefa „Samsung i kropka” jest wynikiem strategicznego partnerstwa Centrum Nauki Kopernik z firmą Samsung. To kolejna ekspozycja, pozwalająca gościom Centrum zapoznać się z nowymi technologiami, które wkraczają do naszych domów lub już są w nich obecne.

 – Doceniamy działanie Centrum, ich nowatorskie pomysły i kreatywne projekty. Jestem przekonany, że strefa „Samsung i kropka” to kolejne, ale na pewno nie ostatnie przedsięwzięcie, które wspólnie zrealizujemy – zapewnił Olaf Krynicki.

Strefę “Samsung i kropka” można zwiedzać w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w ramach biletu na wystawy.

Exit mobile version