6 powodów, dla których warto ubezpieczyć dziecko

Ferie zimowe to czas wyjazdów dzieci i jednocześnie troski rodziców o ich bezpieczeństwo. To też dobry moment, by zakupić odpowiednie ubezpieczenie dla dziecka i zapewnić sobie spokój podczas wypoczynku.

Na rynku dostępnych jest wiele ofert, od krótkoterminowych, podstawowych ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków, po bardziej kompleksowe ubezpieczenia o szerokim zakresie ochrony i dodatkowych świadczeń. Często w cenie wycieczki, oferowane są również polisy NNW.

Warto zawsze dokładnie przeanalizować ofertę, zwracając szczególną uwagę na sumy ubezpieczenia oraz zakres ochrony. Im wyższe sumy, tym większe świadczenia zostaną nam wypłacone w razie wypadku czy też choroby. Lekturą obowiązkową są tabele inwalidztwa czy też złamań i oparzeń dołączane do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. To tu znajdziemy informację, w jakich przypadkach przysługiwać nam będą świadczenia, a w jakiej sytuacji ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Oczywiście, warto, by takie tabele obejmowały jak najwięcej możliwych przypadków, gdyż wtedy jesteśmy chronieni w szerszym zakresie. – dodaje Bożena Trzaska, Dyrektor ds. Rozwoju Produktów w MetLife.

Wybierając ofertę ubezpieczenia warto wziąć pod uwagę kilka korzyści.

  1. Ochrona nie tylko w razie NW

Nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się zawsze, nie tylko w ferie. Dlatego dobrze jest rozważyć zakup długoterminowego ubezpieczenia. Zakres takiej polisy dla dziecka jest znacznie szerszy niż zakres krótkoterminowej oferty. Obejmuje zarówno zdarzenia poważne i rzadziej występujące jak np. groźne choroby czy trwałe inwalidztwo, jak również te bardziej powszechne i mniej dotkliwe w skutkach, jak złamania i oparzenia wskutek nieszczęśliwego wypadku, czy pobyt w szpitalu z powodu np. zapalenia płuc.

Co więcej, te długoterminowe ubezpieczenia obejmują również swoją ochroną wypadki na nartach, podczas gdy wiele ofert na rynku traktuje ten sport jako ekstremalny. Wymagane jest wówczas dokupienie opcji objęcia ochroną również wypadków na stoku.

  1. Całodobowa pomoc konsultanta

Decydując się na bardziej rozbudowaną polisę, zyskać można bezpłatny dostęp do całodobowo dostępnych usług konsultanta assistance. W ramach tych świadczeń zatroskani rodzice mogą telefonicznie uzyskać informacje o dostępnych placówkach medycznych, dyżurujących lekarzach, dawkowaniu leków, dyżurujących aptekach, a nawet skorzystać z transportu do placówki medycznej czy umówić wizytę u lekarza specjalisty. Usługi assistance realizowane są przez współpracującą z towarzystwem firmę zewnętrzną, specjalizującą się w szybkim dostępie do takich serwisów.

  1. Sumy ubezpieczenia i wartości świadczeń

W dobrych ubezpieczeniach z wysokimi sumami ubezpieczenia, wypłacone świadczenie stanowi realną pomoc finansową w razie nieszczęśliwego wypadku czy też choroby dziecka. Szczególnie, gdy rodzice przejmują opiekę nad dzieckiem i tym samym nie mają możliwości pełnego zarobkowania. W niektórych polisach ochronnych suma ubezpieczenia rośnie wraz z czasem trwania ochrony, co oznacza, że im dłużej klient jest ubezpieczony, tym większe świadczenie będzie mu przysługiwało. Inne polisy podwajają sumy ubezpieczenia w okresie wakacyjnym, kiedy to zdarza się najwięcej wypadków wśród dzieci.

  1. Możliwość gromadzenia kapitału na przyszłość dziecka

Dostępne na rynku polisy ochronne dla dzieci dają również  rodzicom możliwość gromadzenia kapitału na przyszłość swojego dziecka. Cel może być dowolny: edukacja, zakup mieszkania, organizacja wesela itp. Jeśli w trakcie obowiązywania polisy, rodzic na skutek wypadku lub choroby będzie niezdolny do pracy, towarzystwo po spełnieniu przez ubezpieczającego określonych warunków przejmie obowiązek opłacania składek i tym samym zapewni ciągłość ochrony dla ubezpieczonych.

  1. Ochrona na całym świecie

To, co wyróżnia długoterminowe ubezpieczenia od krótkoterminowych podstawowych polis, to zakres terytorialny. Wybierając polisę warto sprawdzić, czy nie wyklucza ona zdarzeń, które miały miejsce poza granicami kraju. Długoterminowe polisy ochronne przeważnie nie mają tego typu ograniczeń, dzięki czemu rodzice ubezpieczonego dziecka nie muszą dokupywać dodatkowego ubezpieczenia w razie zagranicznych wyjazdów  na ferie.

  1. Ochrona dla rodzica

Decydując się na ubezpieczenie dla dziecka, warto sprawdzić, czy oferta ta obejmuje ochroną również rodzica. Na rynku dostępne są bowiem rozwiązania, które przewidują ochronę dla osoby opłacającej składkę na wypadek jej śmierci, trwałego inwalidztwa, czy nieszczęśliwego wypadku. Dzięki temu rozwiązaniu, zapewniona jest ciągłość ochrony dla dziecka, a także wsparcie finansowe w razie nieprzewidzianych zdarzeń dotykających rodzica.

Cena polisy

Oferty polis od następstw nieszczęśliwych wypadków dostępnych na rynku są zróżnicowane a ich ceny różnią się w zależności od sumy ubezpieczenia, zakresu świadczeń czy liczby osób objętych ubezpieczeniem. Najbardziej podstawowe ubezpieczenie można kupić już za 40 zł na okres 2 tygodni, jednak po tym okresie ochrona jest wyłączona. Zatem warto rozważyć zakup długoterminowej polisy, chroniącej dzieci nawet do 21 roku ich życia.

– Koszt kompleksowej polisy dla dziecka, to w przykładowym pakiecie około 40 złotych miesięcznie. Taka inwestycja to zdecydowanie niewiele, szczególnie, kiedy mówimy o poczuciu bezpieczeństwa rodziców i spokoju o zdrowie własnych dzieci.- informuje Bożena Trzaska.

źródło: MetLife