8. PKO Półmaraton Solidarności – pamiętamy o „Lubelskim Lipcu”

W sobotę 5 czerwca, pod hasłem „Warto być Polakiem”, odbędzie się 8. PKO Półmaraton Solidarności. Jego celem jest upamiętnienie wydarzeń tzw. „Lubelskiego Lipca” z 1980 roku. Pół tysiąca zawodników będzie mogło zmierzyć się z wymagającą trasą między Świdnikiem a Lublinem, a także dołączyć do akcji charytatywnej „biegnę dla Niny” organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego. 

PKO Półmaraton Solidarności to bieg, którego celem jest upamiętnienie wydarzeń z 1980 roku – „Lubelskiego Lipca”. Wówczas, przez zakłady pracy w Lublinie i okolicach przeszła fala strajków, które były wyrazem sprzeciwu społeczeństwa wobec sytuacji w komunistycznej Polsce. Dały Polakom wiarę we własną siłę. Kilka tygodni później zaowocowały powstaniem w Gdańsku „Solidarności”. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, bieg został odwołany.

– Doczekaliśmy się! Imprezy biegowe wracają w tradycyjnej formule. A w najbliższą sobotę na trasie między Świdnikiem a Lublinem odbędzie się PKO Półmaraton Solidarności, którego sponsorem już od kilku lat jest PKO Bank Polski. To wyjątkowa impreza upamiętniająca ważne dla nas wszystkich wydarzenie, jakim jest „Lubelski Lipiec”. Kibicujemy mocno zawodnikom i zachęcamy ich do udziału w akcji charytatywnej. Aby pomóc 2-letniej Ninie chorej na rdzeniowy zanik mięśni, wystarczy pobiec z przypiętą do koszulki kartką z napisem „biegnę dla Niny” – mówi Jan Karwański, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Lublinie.

Kartki „biegnę dla Niny” będą do odbioru w Biurze Zawodów. Uczestnicy wystartują ze Świdnika o godz. 9.00 w okolicy bramy głównej WSK PZL Świdnik. Meta znajduje się na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Biegaczy obowiązuje limit czasu 3 godziny.
W zawodach wezmą udział ambasadorzy programu „PKO Bank Polski Biegajmy Razem”. Sebastian Chmara, halowy mistrz Świata, Europy i Polski w siedmioboju, przebiegnie półmaraton, a Paweł Januszewski, mistrz Europy i Polski w biegu na 400 m przez płotki, będzie wspierać biegaczy na trasie.
– To nie jest bieg dla słabeuszy. Zróżnicowanie terenu, pofalowana trasa i czerwcowe słońce pozwolą uczestnikom sprawdzić swoje możliwości. Dystans 21,097 km sam w sobie jest wymagający, do tego dochodzi suma podbiegów 1,4 km oraz zbiegów 2,55 km. Atutem zawodów jest atrakcyjność trasy i łącznik dwóch miast. W tym roku, już na tydzień przed zakończeniem zapisów, wyczerpał się limit miejsc – mówi Marek Wątorski, dyrektor PKO Półmaratonu Solidarności.
Zawodnicy otrzymają koszulki z napisem „Lubelski Lipiec 1980. Łączymy pokolenia” i historycznym znakiem „Solidarności”. Symbol „Solidarności” znajdzie się też na medalach, które otrzyma każdy uczestnik przekraczający linię mety. Na krążkach – podobnie jak na koszulce – umieszczona będzie grafika symbolizująca wizerunek pokoleń Polaków. Na rewersie medalu znajdą się nazwy miast Lubelszczyzny, wpisane w kontur Polski. Organizatorami imprezy są Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”.
ŹRÓDŁOPZU