Statystyki prowadzone przez Państwową Straż Pożarną wskazują, że praktycznie w każdym pożarze obiektu przemysłowego przynajmniej jeden system przeciwpożarowy zawodzi (w 20% przypadków zawodzą mechanizmy wykrywające zagrożenie, w 18% systemy automatycznego przekazania informacji, w 49% systemy gaśnicze, 40% urządzenia oddymiające oraz 54% hydranty wewnętrzne). Działające poprawnie instalacje mogłyby ochronić majątek przedsiębiorstw, zminimalizować straty finansowe oraz uchronić życie i zdrowie pracowników.
Inżynierowie PZU LAB stworzyli spójny system oceny poziomu bezpieczeństwa i sprawności urządzeń kluczowych, jeśli chodzi o zabezpieczanie przed sytuacjami awaryjnymi. System łączy wieloletnie doświadczenie inżynierów z najnowszymi badaniami i rozwiązaniami technologicznymi. Spełnienie kryteriów przez producentów i użytkowników instalacji będzie potwierdzone certyfikatem PZU LAB Approved. Logo „PZU LAB Approved”, jako znak jakości i bezpieczeństwa zastosowanych rozwiązań, będzie widoczne na czujkach, drzwiach przeciwpożarowych, gaśnicach i innych elementach systemów przeciwpożarowych, które były poddane certyfikacji.
Wiedza i doświadczenie inżynierów PZU LAB realnie poprawi bezpieczeństwo Polaków. Chcemy tego dokonać wprowadzając do powszechnego użycia najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej, rozpoznawalne dzięki certyfikatowi PZU LAB Approved. Certyfikacja PZU LAB to odpowiedź na potrzeby polskiego rynku, który boryka się z problemem skuteczności sprzętu przeciwpożarowego w obiektach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej czy mieszkaniach. Niestety, bardzo często okazuje się, że urządzenia, które powinny ratować nasze życie i majątek, są niesprawne – mówi Dariusz Gołębiewski, wiceprezes PZU LAB SA.
Jesteśmy przekonani, że inicjatywa PZU dla przedsiębiorstw oznacza zwiększenie bezpieczeństwa, chroniąc biznes przed pożarami i sytuacjami awaryjnymi. Niższa szkodowość jest także korzystna dla ubezpieczyciela. Dla nas – firm produkujących i dostarczających zabezpieczenia pożarowe – otwiera się rynek serwisowania naszych produktów. To potencjalna olbrzymia zmiana jakościowa poprawy bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Krempeć, prezes zarządu MERCOR S.A.
System PZU LAB SA wyróżnia się kompleksową procedurą certyfikacyjną. Certyfikatem objęty jest nie tylko pojedynczy przedmiot (np. gaśnica lub drzwi przeciwpożarowe), ale cała instalacja z pełnym cyklem życia tzn. produkcją, dystrybucją, projektem, montażem oraz konserwacją. Takie podejście ma kluczowe znaczenie, na rynku, na którym PZU obserwuje nieregularne, obowiązkowe serwisowanie systemów i urządzeń, agresywną konkurencję cenową i cięcie kosztów na różnych etapach, co niekorzystnie wpływa na jakość i skuteczność działania systemów bezpieczeństwa.
Jestem pewien, że dzięki całościowemu podejściu naszych inżynierów do zagadnień ryzyka przeciwpożarowego, w krótkim czasie znak PZU LAB Approved będzie utożsamiany z jakością i niezawodnością, która w przypadku bezpieczeństwa jest fundamentalna. Nasze doświadczenia pokazują, że nie tylko same urządzenia, lecz ich montaż i bieżący serwis decydują o skuteczności systemów wtedy gdy jest ona najbardziej potrzebna. Temu ma właśnie służyć idea certyfikacji PZU LAB – zarządzaniu bezpieczeństwem tam, gdzie jest to najefektywniejsze technicznie i biznesowo – dodaje Tomasz Huś, prezes zarządu PZU LAB SA.