Według co czwartego respondenta badania serwisu Oferteo.pl, najważniejszym powodem budowy domu jest realizacja własnych marzeń[1]. Choć większość realizuje ten cel przed ukończeniem czterdziestego roku życia[2], nie zawsze przychodzi to łatwo – zwykle to kosztowne i pełne trudności przedsięwzięcie życia. Niestety, w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń w mgnieniu oka możemy stracić to, co przez wiele lat pieczołowicie budowaliśmy. Ekspertka Avivy podpowiada, co zrobić, by temu zapobiec i na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy, która odpowiednio zabezpieczy dom naszej rodziny.
Przede wszystkim zakres
Decydując o wyborze ubezpieczenia nieruchomości, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od polisy tego rodzaju. Co dom, to bowiem inne zagrożenia, a co za tym idzie, potrzebny zakres ochrony. I tak, domy wolnostojące, wyposażone we własną instalację ciepłowniczą, będą szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia pożaru oraz silnych wiatrów mogących uszkodzić dach, znacznie bardziej niż np. bloki wielorodzinne. Z kolei, gdy nasz dom znajduje się na terenach zalewowych, regularnie nękanych przez powodzie, będzie potrzebował innej ochrony niż np. nieruchomość znajdująca się na znacznym wzniesieniu.
Właściciele domów jednorodzinnych, którzy dysponują garażem czy budynkiem gospodarczym, wybierając zakres polisy, powinni również upewnić się, czy te pomieszczenia są objęte ochroną.
Niebezpieczna przyroda, a także „czynnik ludzki”
Zalanie będące efektem usterki czy nieumyślne zaprószenie ognia, nie wyczerpują zbioru wszystkich nieprzewidzianych sytuacji, które mogą okazać się dla nas bardzo kosztowne w skutkach. Dlatego wybierając ubezpieczenie domu, warto zdecydować się na takie rozwiązanie, które zabezpieczy nas także na wypadek kradzieży. Włączenie do polisy ubezpieczeniowej zapisów dotyczących włamania, daje nam bowiem możliwość uzyskania odszkodowania, które pozwoli odkupić np. utracony sprzęt elektroniczny. Jeśli chcemy objąć ubezpieczeniem dzieła sztuki czy cenną biżuterię, trzeba wybrać dodatkową opcję w umowie – ubezpieczenie ruchomości specjalnych. Jeśli ich wartość przekracza określony limit, konieczne jest sporządzenie dokładnej listy cennych przedmiotów objętych ubezpieczeniem. – Bywa i tak, że złodzieje podczas włamania nie tylko wyjdą z naszego domu z cennymi przedmiotami, ale także zdewastują lokum, które po takich nieplanowanych „odwiedzinach” będzie wymagać gruntownego remontu. Aby uniknąć tych kosztów, warto wybrać ubezpieczyciela, który oferuje ubezpieczenie od dewastacji lub stłuczenia, rekompensujące koszt związany np. ze wstawieniem nowych szyb – podpowiada Małgorzata Skibińska, dyrektor działu indywidualnych ubezpieczeń majątkowych w Avivie.
Kupując polisę, która będzie chronić przed następstwami włamania, nie zapominajmy jednak o właściwym zabezpieczeniu domu, np. atestowanymi zamkami. To może mieć kluczowe znaczenie przy ewentualnym staraniu się o wypłatę środków z ubezpieczenia.
Dobre ubezpieczenie daje więcej
Ubezpieczenie nieruchomości stanowi nie tylko wsparcie finansowe, dzięki któremu pokryjemy koszty związane z odbudową dobytku, który uległ zniszczeniu bądź został skradziony. Możemy bowiem znaleźć takie polisy, które zagwarantują zastępcze lokum na czas remontu – pozwolą na zatrzymanie się wtedy w hotelu, na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego. – Wybierając polisę, upewnijmy się więc, czy obejmuje ona zwrot kosztów najmu mieszkania zastępczego lub domu. Podczas remontu będziemy mogli mieszkać w komfortowych warunkach, skupić się na pracy i codziennych obowiązkach, nie uiszczając za to żadnych dodatkowych opłat – podpowiada Małgorzata Skibińska z Avivy.
Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?
Wybierając odpowiedni zakres ubezpieczenia, pamiętajmy, że razem z określoną sumą ubezpieczenia, wpływa on na koszt naszej polisy. Ważne jest więc, by był odpowiednio dopasowany, zarówno do naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych. Jeżeli będzie zbyt szeroki, może okazać się, że comiesięczna składka będzie dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Z kolei, jeżeli zdecydujemy się na polisę o zbyt małym zakresie i sumie, pieniądze otrzymane z tytułu ubezpieczenia mogą nie pokryć wszystkich kosztów związanych z usunięciem szkód. – Warto w tym przypadku trzymać się zasady złotego środka – mówi Małgorzata Skibińska z Avivy.– Z pomocą ubezpieczyciela ustalmy sumę, dzięki której będziemy mogli usunąć skutki nieprzewidzianych zdarzeń, a zarazem będziemy w stanie opłacić składkę.