Eksperci PZU na ćwiczeniach NATO z cyberbezpieczeństwa

Pracownicy PZU wzięli udział w największych na świecie cybermanewrach. Wraz z innymi cywilnymi i wojskowymi specjalistami od cyberbezpieczeństwa reprezentowali Polskę podczas ćwiczeń NATO.

W ciągu najbliższych 7 lat państwa UE zamierzają przeznaczyć 4,5 mld euro na inwestycje w obszarze cyberbezpieczeństwa w sektorach publicznym i prywatnym, jak wynika z opublikowanej niedawno Europejskiej Strategii Cyberbezpieczeństwa. W raporcie Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji sektor finansowy jest wymieniany jako jeden z bardziej zagrożonych atakami cyberprzestępców.

By zapewnić bezpieczeństwo informatyczne naszej działalności oraz zaoferować je naszym klientom, w PZU stawiamy nie tylko na najlepsze dostępne narzędzia technologiczne, ale przede wszystkim najlepszych specjalistów. Zespół PZU został doceniony i zaproszony przez podległe MON Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni do udziału w największych na świecie skoordynowanych ćwiczeniach z cyberbezpieczeństwa, które organizuje Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) – komórka powołana przez państwa członkowskie NATO do udoskonalania zdolności Paktu w tym zakresie. Scenariusz tegorocznych ćwiczeń, które odbyły się w dniach 14-16 kwietnia, zakładał konflikt pomiędzy fikcyjnymi nacjami – Berylią i Crimzonią, podczas którego zmasowane cyberataki zdestabilizowały infrastrukturę krytyczną, taką jak elektrownie, sieci komórkowe czy satelity.

W wirtualnych manewrach uczestniczyły 22 międzynarodowe zespoły, w tym polski, reprezentowany przez setkę specjalistów zarówno wojskowych, jak cywilnych. Wśród nich znaleźli się również pracownicy PZU: Tomasz Piętka – inżynier DevOps, Adam Zacheja – starszy specjalista ds. utrzymania systemów IT, Marek Chendoszko – starszy specjalista ds. platformy biurowej  Dawid Węgliński – ekspert systemów operacyjnych IT oraz Tomasz Szyluk – analityk 3 linii SOC – ekspert ds. bezpieczeństwa IT. Polski zespół zajął w końcowej klasyfikacji wysokie, czwarte miejsce, tuż za zespołami z Czech, Finlandii i zwycięskim zespołem szwedzkim.

– Wiele osób kojarzy historię słynnego słuchowiska radiowego Orsona Wellesa o ataku Marsjan, które w roku 1938 doprowadziło do powszechnej paniki wśród mieszkańców USA. Współcześnie taki efekt mógłby wywołać duży cyberatak na infrastrukturę krytyczną, tyle że skala strat finansowych i chaos tym wywołany byłyby nieporównanie większe. Przykładowo, koszty globalnego cyberataku w roku 2017, nazwanego NotPetya, tylko w przypadku dwóch wielkich operatorów transportowych i logistycznych Maersk i TNT wyniosły łącznie ok. 600 mln dolarów. Dlatego angażujemy się i uczestniczymy w wydarzeniach, które pomagają wypracować skoordynowaną obronę przed takimi zagrożeniami, a przez to zwiększać poziom bezpieczeństwa cybernetycznego także polskiej gospodarki i naszych klientów – mówi Sławomir Brzozowski – dyrektor ds. utrzymania usług IT PZU.

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa w PZU nie mogą narzekać na brak zajęcia. W samym w roku 2020 największy polski ubezpieczyciel powstrzymał w swojej sieci komputerowej ok. 23 tys. potencjalnych infekcji komputerów, ponad 305 mln prób połączenia w celu wysłania złośliwych wiadomości e-mail, ponad 900 tys. ataków wysokiego ryzyka oraz odwołań do ponad 6,1 mln niebezpiecznych zasobów.

Nasze doświadczenie i wysokie umiejętności oferujemy również klientom PZU. W swojej ofercie posiadamy m.in. rozwiązania dla największych firm oferowane przez spółkę celową PZU LAB. Zajmuje się ona kompleksowymi audytami bezpieczeństwa z uwzględnieniem ryzyk cybernetycznych. Dla małych i średnich przedsiębiorstw PZU oferuje specjalne ubezpieczenie obejmujące cyberzagrożenia i skutki ich wystąpienia.

Źródło zdjęć CCDCEO

ŹRÓDŁOGrupa PZU