Zespół polsko-francuski, w skład którego weszli specjaliści z PZU, zdobył drugie miejsce w prestiżowych ćwiczeniach cyberobrony Locked Shields 2025, organizowanych przez NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) w Tallinnie. Locked Shields to najbardziej złożone i realistyczne ćwiczenie w dziedzinie cyberobrony na świecie, które od 2010 roku zapewnia państwom sojuszniczym unikalną możliwość wspólnego testowania i udoskonalania zdolności reagowania na zróżnicowane cyberataki.
Tegoroczna, piętnasta edycja zgromadziła setki specjalistów z narodowych zespołów szybkiego reagowania. Partnerem Polski była Francja, a w drużynie znaleźli się eksperci z PZU: Jacek Pierścieniak, Tomasz Szyluk, Adam Zacheja, Tomasz Piętka, Krzysztof Stachowicz oraz Piotr Walczuk. W czasie rzeczywistym bronili zwirtualizowanej infrastruktury fikcyjnego państwa Berylia przed skoordynowaną operacją agresora o kryptonimie Crimsonia.
– Po raz kolejny nasz zespół specjalistów od cyberbezpieczeństwa z PZU został doceniony i zaproszony przez podległe MON Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni do udziału w największych na świecie skoordynowanych ćwiczeniach z cyberbezpieczeństwa. Uczestniczące zespoły muszą nie tylko utrzymywać cyberbezpieczeństwo i dostępność rozbudowanych systemów IT, lecz także skutecznie działać w szeregu powiązanych dziedzin: obsłudze incydentów technicznych, informacyjno-psychologicznych, doradztwie prawnym, planowaniu operacyjnym oraz mitygacji wielodomenowych zagrożeń w realiach wojny informacyjnej – co w praktyce odzwierciedla realne wyzwania państw NATO w obecnej sytuacji geopolitycznej – opowiada Bartosz Zbyszewski, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w PZU.
Ćwiczenie obejmowało setki zwirtualizowanych systemów odtwarzających zróżnicowaną infrastrukturę – od sieci energetycznych po systemy łączności wojskowej, weryfikując zdolność do neutralizowania zróżnicowanych zagrożeń w cyberprzestrzeni.