Grupa PZU nagrodzona za program rozwoju menedżerów

Grupa PZU otrzymała nagrodę HR INNOVATOR 2015 za projekt„Inspiratorium Menedżer 2.0 – grywalizacja w rozwoju przywództwa”. Nowatorski projekt jest połączeniem stacjonarnych szkoleń kadry menedżerskiej z aktywnościami pracowników na platformie gamifikacyjnej i nowoczesnymi metodami edukacyjnymi on-line.

Celem projektu „Inspiratorium Menedżer 2.0 – grywalizacja w rozwoju przywództwa” było stworzenie innowacyjnego programu dla kadry menedżerskiej w PZU. Inicjatywa wspierała pozyskiwanie kompetencji przywódczych pracowników oraz zaangażowanie w ciągły rozwój własnych umiejętności.

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy kompleksowy program rozwoju kadry menedżerskiej tak, aby był to proces zgodny z aktualnymi trendami w edukacji dorosłych. Zależało nam na wzmocnieniu nawyku samokształcenia i przejmowania odpowiedzialności za własny rozwój metodą pull (dobrowolne uczenie się), zamiast push (działania obowiązkowe) mówi Anna Jastrzębska, Dyrektor ds. Zarządzania Rozwojem Pracowników PZU. – Bardzo wysoko oceniamy skuteczność tego projektu oraz jego skalę. Obecnie na platformie aktywnie działa ponad 600 pracowników PZU, a ich liczba ciągle rośnie – dodaje.

„Inspiratorium Menedżer 2.0” został przygotowany tak, aby pracownicy myśleli perspektywicznie o rozwoju swoich kompetencji. Idąc z duchem czasu, obok tradycyjnych aktywności wykorzystano mechanizmy gamifikacji. Na specjalnej platformie edukacyjnej umieszczono treści merytoryczne podzielone na porcje wiedzy (misje), w formie krótkich i przystępnych materiałów: filmów video, pigułek wiedzy, ebooków i quizów. Realizując zadania i przyswajając wiedzę, uczestnicy projektu zdobywają punkty – wirtualną walutę.

Ze świata gier zaczerpnięto również nagrody, które dobrano tak, aby utrzymać motywację i zaangażowanie użytkowników, m.in. książki, testy potencjału osobistego oraz kupony charytatywne wspierające fundację Zdążyć z Pomocą. Uczestnicy zachęcani są do bieżącego śledzenia swojej indywidualnej aktywności, zdobywania trofeów symbolizujących konkretne umiejętności i mogą porównywać swoje osiągnięcia z innymi. Pomaga to budować nawyk ciągłego rozwoju, który jest jednym z filarów organizacji uczącej się.

Obecnie w ramach projektu wprowadzamy na platformie nowe funkcjonalności, umożliwiające rekomendowanie przez użytkowników treści i ciekawych materiałów. Pozwoli to zbudować dodatkowe zaangażowanie i nagradzać najbardziej aktywnych. Rosnąca grupa użytkowników, zainteresowanych materiałami edukacyjnymi umożliwia nam utrwalanie pożądanych postaw i zachowań, które wspierają zmiany kulturowe w naszej firmie – podsumowuje Bogna Kostyk, Koordynator ds. Rozwoju Przywództwa w PZU i pomysłodawczyni projektu.

HR Innovator to ogólnopolski konkurs dla firm, które realizują innowacyjne projekty w zakresie zarządzania ludźmi. Nagroda jest kolejnym dowodem zmian na dobre w PZU i solidnych podstaw tegorocznych wyróżnień i awansów firmy w wizerunkowych badaniach „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów” (Antal International), „Pracodawca Roku” (AIESEC Polska) oraz „Idealny Pracodawca” (Universum). Ubezpieczycielowi przyznano również prestiżowe certyfikaty Top Employers, HR Najwyższej Jakości oraz Staże i Praktyki Wysokiej Jakości.

źródło: PZU