Fundacja Integralia rozpoczyna kolejną edycję programu „Sprawny staż”. Firmy zainteresowane udziałem w projekcie, mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 14 marca 2025 roku.
W IV edycji „Sprawnego stażu” może wziąć udział 15 pracodawców. Program skierowany jest do firm, które posiadają status dużego przedsiębiorstwa, wdrażają strategię zrównoważonego rozwoju oraz chcą zorganizować 3-miesięczne płatne staże wakacyjne dla studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami.
Jak przebiega rekrutacja?
Rekrutację kandydatów i kandydatek przeprowadzi Fundacja Integralia – organizator projektu. Osoby spełniające wymagania zawarte w ofercie stażu, zostaną zarekomendowane do drugiego etapu rekrutacji, który prowadzi firma. W czerwcu pracodawcy dokonają ostatecznego wyboru stażystów. W tym okresie zespoły oczekujące na praktykantów wezmą udział w szkoleniach z zakresu inkluzywnej współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. Uczestnicy, pod okiem doświadczonych trenerek Fundacji Integralia, poznają rodzaje niepełnosprawności, sposoby nawiązywania kontaktu z osobami o różnych typach schorzeń i zasady savoir vivre. Tym samym przełamią swoje bariery i obawy. Aby zadbać o wszystkie aspekty włączającego środowiska pracy, przez cały okres trwania programu firmy mogą liczyć na doradztwo w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, przystosowania stanowisk pracy, zarządzania różnorodnością i integracji zespołów.
– Ekspertki z Fundacji towarzyszą pracodawcom oraz stażystom na każdym etapie programu – od rekrutacji, przez przygotowania do przyjęcia stażysty, do procesu wdrożenia i stażu. Wszyscy stażyści uczestniczący w inicjatywie kończą staż z poczuciem satysfakcji i rozwoju zawodowego, chwalą atmosferę, wdrożone usprawnienia – stają się naturalnymi ambasadorami firmy. Cieszymy się, że 40% uczestników kontynuuje współpracę po stażu i liczymy, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – mówi Dagmara Senda, prezeska Fundacji Grupy ERGO Hestia Integralia. – Pracodawcy, którzy wzięli udział w programie, cenią zmianę perspektywy w efekcie kontaktów z pracownikami z niepełnosprawnościami i dostrzegają komfort tej zmiany dzięki wsparciu Fundacji – dodaje.
Forma zatrudnienia i wynagrodzenie
Po wyłonieniu stażystów, pracodawca przygotowuje stanowisko pracy, podpisuje umowę, wyznacza opiekuna i realizuje staż w wybranym obszarze. Firmy we własnym zakresie decydują o rodzaju umowy ze stażystą oraz o stacjonarnej bądź zdalnej formie wykonywania pracy. W tym roku minimalne wynagrodzenie, które otrzymają stażyści, wynosi 5 208 zł brutto za miesiąc przy wymiarze pracy równym pełnemu etatowi.
Firmy zainteresowane przystąpieniem do programu mogą aplikować do 14 marca 2025 r. Warto jednak zgłosić się wcześniej. W przypadku większej liczby chętnych przedsiębiorstw o przyjęciu do programu zdecyduje m.in. kolejność zgłoszeń.
– Zapraszam do „Sprawnego stażu” zarówno pracodawców, którzy dopiero zaczynają budować różnorodne zespoły pod względem sprawności, jak i bardziej doświadczone w tym zakresie organizacje. W projekcie każdy zyskuje cenne doświadczenie, a Fundacja dba o odpowiednią rekrutację stażystów, doradztwo, codzienny kontakt z opiekunami programu w firmach – podkreśla Dagmara Senda.
Jak dołączyć do „Sprawnego stażu”?
Aby wziąć udział w programie, należy wysłać formularz zgłoszeniowy na adres: fundacja@integralia.pl. Formularz zawiera oferty staży, czyli zadania, wymagania wobec kandydatów oraz korzyści ze współpracy. Uwzględnia również analizę stanowiska pracy pod kątem przystosowania dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Każda firma może zgłosić maksymalnie 3 miejsca stażowe. Jeśli liczba kandydatów spełniających wymagania jest większa, istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych staży. Udział w programie wiąże się z wniesieniem opłaty.
Kandydaci na staż mogą przesyłać CV od momentu ukazania się ofert na stronie internetowej programu. Termin zakończenia rekrutacji na staż upływa 25 maja 2025 r. o godz. 23:59. Uczestnikiem może zostać każdy student/studentka lub absolwent/absolwentka do 30 roku życia. Inicjatywa jest skierowana do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Oferty staży oraz informacje dotyczące rozpoczęcia rekrutacji ukażą się na stronie internetowej sprawnystaz.pl pod koniec marca.