Do wakacji pozostało już zaledwie kilka dni. Wielu rodziców przygotowuje się więc do urlopu i planuje, gdzie w tym roku pojechać z dziećmi. Expander podpowiada, aby w wakacyjnym bagażu nie zabrakło odpowiedniego ubezpieczenia. W niektórych krajach zwykły ból zęba może nas bowiem kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Z kolei turyści nieopuszczający Polski powinni zadbać o ochronę OC i NNW.
Niezależnie od tego, czy planujemy wyjazd za granicę, czy w jeden z urokliwych zakątków naszego kraju, odpowiednia polisa powinna znaleźć się na liście rzeczy do spakowania. Za granicą ubezpieczenie turystyczne może być bardzo przydatne w sytuacji, gdy dziecko lub my sami zachorujemy albo ulegniemy wypadkowi. Będąc poza granicami Unii Europejskiej i nie mając takiej ochrony musielibyśmy ponieść samodzielnie wszystkie koszty leczenia. Jeśli np. rozboli nas ząb, to w niektórych krajach za jego wyleczenie zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku poważniejszych kłopotów zdrowotnych, wymagających np. pobytu w szpitalu lub transportu medycznego, koszty mogą być ogromne.
Nieco lepiej jest w sytuacji, gdy wybieramy się do kraju należącego do Unii Europejskiej. Na jej terenie możemy bowiem wykorzystywać zalety karty EKUZ, która pozwala na bezpłatne uzyskanie pomocy publicznej służby zdrowia. Nie oznacza to jednak, że ze wszystkich usług medycznym będziemy mogli korzystać za darmo. W zależności od kraju mogą być pobierane opłaty np. za wizytę u lekarza czy za każdy dzień pobytu w szpitalu. Poza tym EKUZ standardowo nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju, ani kosztów akcji poszukiwawczej i ratownictwa górskiego. Warto też dodać, że jeśli w danym regionie funkcjonować będzie jedynie prywatna placówka medyczna, to za pomoc w niej udzieloną będziemy musieli zapłacić sami. Dlatego też, oprócz karty EKUZ wydawanej bezpłatnie przez NFZ, warto wyposażyć się w dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.
Podróżując po Polsce nie musimy się obawiać wysokich kosztów leczenia. Jednak w czasie wypoczynku zarówno w kraju, jak i za granicą przydatne może okazać się ubezpieczenie OC oraz NNW. To pierwsze pokryje koszty roszczeń w sytuacji, gdy zrobimy komuś krzywdę lub zniszczymy należącą do niego rzecz. Ubezpieczenie NNW oznacza natomiast ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wysokość odszkodowania wypłaconego w razie takich zdarzeń będzie uzależniona od tego jak duży będzie uszczerbek na zdrowiu.
Niezależnie od tego, jakie ubezpieczenie zamierzamy wykupić, pamiętajmy, aby zwracać uwagę nie tylko na cenę. Istotne jest również to, w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapisy OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), które mówią o tzw. wyłączeniach. Są to sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Zwykle jest tam mowa np. o wypadkach pod wpływem alkoholu czy powstałych w wyniku ataków terrorystycznych. W przypadku ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny ważne może być np. wyłączenie w sytuacji zaostrzenia się chorób przewlekłych. Jeśli cierpimy na tego typu schorzenia warto wykupić rozszerzenie ochrony obejmujące taką ewentualność.
źródło: Expander