Początek roku to czas podsumowań, ale również podejmowania kolejnych wyzwań. Część z nich dotyczy kwestii związanych z finansami. Jak wynika z badań Avivy, aż trzech na czterech Polaków chciałoby skuteczniej i więcej oszczędzać w 2016 r.[1] Co jednak zrobić, by postanowienie to nie pozostało jedynie w sferze marzeń? Eksperci wskazują, by przede wszystkim być gotowym na wydatki, które można zaplanować. Wakacyjne i zimowe podróże, święta, podczas których wręczamy prezenty, urodziny bliskich czy wiosenny remont. Styczeń to czas, kiedy określamy kwoty, potrzebne w kolejnych miesiącach. Wtedy niespodziewane wydatki nie będą dla nas tak kłopotliwe.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Jak wskazują badania przeprowadzone przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy, trzech na czterech Polaków w 2016 roku chciałoby więcej i skuteczniej oszczędzać. Aby zrealizować to postanowienie aż 22% z nas zamierza po prostu więcej odkładać, a ponad jedna czwarta ograniczyć wydatki i lepiej je planować. Co jednak zrobić, by te plany wcielić w życie?
– Warto na początku roku policzyć, o ile chcemy i faktycznie możemy zwiększyć oszczędności. Najpierw przeanalizujmy budżet domowy i zaplanujmy najważniejsze i niezbędne wydatki. Potem sprawdźmy, jakie koszty jesteśmy w stanie ograniczyć i ile pieniędzy w ten sposób zaoszczędzimy. Sprawdźmy też, jaką sumą oszczędności już dysponujemy, gdzie one są ulokowane, jakie zyski przynoszą, kiedy zapadają terminy posiadanych lokat bankowych. Narzucenie nierzeczywistych i niemożliwych do realizacji planów może zniechęcić zamiast zmotywować do działania. Znacznie lepiej będzie, jeśli w ciągu roku uda się zaoszczędzić więcej od planowanej kwoty, niż jeśli założymy bardzo ambitne cele i ich nie osiągniemy – radzi Marek Przybylski z Aviva Investors TFI.
Finansowy master plan
Przełom roku sprzyja tworzeniu planów na najbliższe 12 miesięcy. Kupno nowego samochodu, wakacje życia czy remont mieszkania – niezależnie jaki cel obierzemy, do jego realizacji niezbędne jest dysponowanie większą sumą pieniędzy. Kwoty te mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. W jaki sposób podołać finansowym wyzwaniom?
Pocieszające jest to, że takie wydatki nie spadają na nas jak grom z jasnego nieba, a więc możemy się do nich przygotować. Ważne, by zrobić to odpowiednio wcześniej. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest efektywne zarządzanie budżetem przez cały rok. Poza wyeliminowaniem bądź ograniczeniem niektórych wydatków najlepiej odkładać stałą sumę co miesiąc. Najlepsze efekty przynosi oszczędzanie systematyczne i konsekwentne. Dodatkowym wsparciem jest korzystanie z takich rozwiązań finansowych, dzięki którym odłożone pieniądze będą procentowały, przynosząc zysk.
Skuteczną motywacją do oszczędzania jest konkretny cel. Pamiętając, że każde odłożone 100 zł przybliża nas do jego realizacji, łatwiej jest nam wytrwać w postanowieniu gromadzenia nadwyżek finansowych.
Cicha woda brzegi rwie
W planowaniu budżetu często nie zwracamy uwagi na niektóre koszty, np. dodatkowy wyjazd, prezenty na urodziny czy śluby. Brakuje nam też rezerwy na wydatki niespodziewane, jak np. konieczność wymiany zepsutego sprzętu AGD. Takie wydatki często okazują się przysłowiową „cichą wodą” – z pozoru małe i nieznaczące, mogą mieć duży wpływ na naszą kieszeń. Po zsumowaniu takich wydatków może okazać się, że nasz budżet został uszczuplony o kilka tysięcy złotych. Dla porównania, wakacyjny wypoczynek w kraju to koszt ok. 1,9 tys. zł, na dwukrotnie większy wydatek muszą się przygotować osoby planujące wczasy za granicą[1]. Jeśli nie pamiętamy o takich wydatkach, najczęściej w celu ich sfinansowania naruszamy nasze oszczędności przeznaczone na inny cel.
– Większość pozornie nieoczekiwanych wydatków można jednak przewidzieć i zaplanować, bo dotyczą świąt, urodzin czy imienin, które każdego roku wypadają w tym samym czasie. Co ciekawe, często z wyprzedzeniem planujemy większe wydatki, ale zapominamy o tych mniejszych. Pomijanie ich w budżecie może skutkować jego uszczupleniem o kwoty porównywalne z opłaceniem tygodniowych wakacji dla rodziny. Warto wziąć to pod uwagę, tworząc plan oszczędzania, w czym może pomóc przygotowany przez nas kalendarz finansowy – przypomina Marek Przybylski z Aviva Investors TFI.
[1] Raport KPMG, Wakacyjne wyjazdy Polaków, 2015 r.
[1] Wynika z badania przeprowadzonego przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy, 2015
źródło: Aviva