Podróżuj bezpiecznie z dobrą polisą

Wakacje to czas uprawnionego wypoczynku i wyjazdów, często za granicę. Przy planowaniu urlopu skupiamy się przede wszystkim na przyjemnych stronach wyprawy. Staramy się, aby jak najmniej formalności krępowało nas na wyjeździe. Dobrze mieć więc odpowiednią polisę czyli taką, która zapewni wygodny i bezstresowy urlop.

Ubezpieczenie powinno dawać kompleksową ochronę, adekwatną do formy i charakteru urlopu. Ważne, aby działało od wyjścia do powrotu do domu, bez względu na to czy podróżujemy w Polsce, czy za granicą.

Taką elastyczną polisą jest PZU Wojażer. To kompleksowe ubezpieczenie. W razie wypadku lub nagłej choroby zapewnia organizację i pokrycie kosztów pomocy medycznej, m.in. leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, transportu medycznego w miejscu pobytu, transportu do kraju, poszukiwania i ratownictwa w trudno dostępnych rejonach. To nie wszystko. Różnorodne pakiety assistance umożliwiają organizację dodatkowych usług związanych z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłą chorobą np. dosłanie niezbędnych rzeczy osobistych, wizytę bliskiej osoby czy opiekę nad dziećmi.

Ofert na rynku nie brakuje. Przy wyborze najlepszego ubezpieczenia trzeba się kierować przede wszystkim celem podróży i sposobem spędzania czasu. Istotny jest kraj, w którym będziemy spędzać urlop i jaki jest w nim system opieki medycznej, tzn. czy można liczyć na pomoc w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego oraz jakie koszty ponosi pacjent w państwowej służbie zdrowia. To determinuje wysokość sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia.
Duże znaczenie ma również sposób spędzania urlopu, czy będzie to wypoczynek statyczny, plażowy, czy aktywny np. wyprawa surwiwalowa lub sport ? Czy jedziemy sami czy z rodziną, dziećmi? Od tego zależy zakres ochrony, który powinniśmy sobie zapewnić.

– Przy wyborze ubezpieczenia ważne jest dopasowanie sumy i zakresu ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb klienta. – mówi Anna Staniszewska, ekspert z PZU.

A zatem, sprawdź czy zakres ubezpieczenia odpowiada celowi podróży. Nie wszystkie polisy obejmują ochroną wyprawy surwiwalowe czy uprawianie sportów niebezpiecznych, np. wspinaczkę wysokogórską lub nurkowanie albo surfowanie na desce.

Jeżeli chorujesz przewlekle, wykup ubezpieczenie z ochroną na wypadek zaostrzenia objawów bądź wystąpienia niespodziewanych powikłań choroby.

Sumę ubezpieczenia należy także dopasować do regionu świata będącego celem podróży. Musi ona wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów leczenia. I tak np. w Polsce może to być niewielka kwota – ok. 2000 zł, w krajach UE radzimy wybrać np. 40 000 zł. Jednak przy wyjeździe np. do Kanady, Japonii czy USA kwota powinna wynieść co najmniej 200 000 zł.

Zwróć uwagę, czy koszty transportu świadczone są w ramach limitu sumy ubezpieczenia i czy wyczerpanie sumy ubezpieczenia na koszty leczenia nie pozbawi możliwości skorzystania z transportu do kraju. PZU Wojażer zapewnia transport chorego do kraju poza limitem sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Jeśli podróżują z nami dzieci warto kupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

I wreszcie – ważne jest, czy kraj podróży jest bezpieczny i czy polisa obejmuje wypadki, które mogą być wynikiem zamieszek, wojny, stanu wyjątkowego czy ataków terrorystycznych. Jeżeli nie – trzeba sprawdzić czy jest możliwość rozszerzenie polisy na takie ryzyko. Jeśli jedziesz do kraju położonego w regionie zagrożonym aktami terroryzmu lub działaniami wojennymi, to w PZU Wojażer możesz rozszerzyć ochronę w tym zakresie za opłatą dodatkowej składki. A zatem, dodatkową składkę trzeba zapłacić gdy celem podróży są kraje np. Iran, Irak, Palestyna, Afganistan, Tunezja itp. Informację o zagrożeniach podaje MSZ na swojej stronie internetowej.

Natomiast jeśli ubezpieczony zostanie poszkodowany w wyniku zamachu terrorystycznego w kraju, w którym o „normalnym ” ryzyku terrorystycznym np. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy USA, to PZU udzieli pomoc w ramach standardowej składki.

źródło: PZU