Polacy z dużym wyprzedzeniem planują wydatki na ferie. W tym roku 61% sfinansuje wyjazd na zimowy wypoczynek z oszczędności – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ubezpieczeniową Compensa. Trzy czwarte ankietowanych stara się systematycznie odkładać pieniądze przez większą część roku, a niemal połowa (46%) z wyprzedzeniem dokładnie planuje wszystkie koszty, w tym zakup ubezpieczenia turystycznego.
Ten rok jest rekordowy pod względem zainteresowania Polaków wyjazdem na zimowy urlop. Ponad połowa z nich już wyjechała na ferie albo szykuje się do wyjazdu. To blisko dwukrotnie więcej niż rok temu. W ramach badania „Wyjazdy Polaków na ferie”, analizującego trendy turystyczne, Compensa sprawdziła, w jaki sposób Polacy finansują swój zimowy wypoczynek.
Oszczędności na pierwszym miejscu
61% badanych deklaruje, że koszty zimowego wypoczynku pokrywa ze wcześniej zgromadzonych oszczędności. 35% przeznacza na ten cel środki bieżące, takie jak wynagrodzenie czy świadczenie 800+. Jedynie 4% ankietowanych decyduje się na kredyt lub pożyczkę.
Wśród osób, które oszczędzają na wyjazd na ferie zimowe, największy odsetek (30%) odkłada pieniądze na ten cel przez okres trzech miesięcy lub krócej. 29% osób oszczędza przez cztery miesiące do pół roku, a 27% robi to przez ponad pół roku.
Planowanie wydatków
Trend długoterminowego planowania jest również widoczny w podejściu do organizacji wyjazdu. Aż 46% badanych deklaruje, że szczegółowo planuje wszystkie wydatki związane z wyjazdem na zimowy urlop, w tym zakup ubezpieczenia podróżnego. 43% osób podchodzi do planowania mniej skrupulatnie, skupiając się głównie na największych wydatkach, takich jak koszty noclegu czy transportu. Jedynie 11% decyzje podejmuje całkowicie spontanicznie, w ostatniej chwili wybierając zarówno cel wyjazdu, jak i wysokość wydatków.
Jak ferie wpływają na domowy budżet?
Choć zimowy wypoczynek kojarzy się przede wszystkim z relaksem, dla znacznej części Polaków wiąże się też z dużym wydatkiem. 40% respondentów deklaruje, że wyjazd na ferie oznacza zauważalne pogorszenie ich sytuacji finansowej, a 14% określa te wydatki jako bardzo obciążające dla swojego budżetu. Natomiast 36% osób nie zauważa wpływu wyjazdu na stan swoich finansów.
– Z naszego badania wynika, że Polacy z dużym wyprzedzeniem planują swoje wyjazdy na ferie i odkładają pieniądze na ten cel. Ubezpieczenie turystyczne to jeden z elementów, który warto uwzględnić w planowaniu budżetu na ferie. Dla większości Polaków wyjazd na ferie wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie w postaci polisy turystycznej oraz ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Polisa turystyczna zabezpieczy nas przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń podczas urlopu. Z kolei ubezpieczenie od kosztów rezygnacji uchroni przed stratami finansowymi w sytuacji, gdy np. choroba w ostatniej chwili uniemożliwi nam wyjazd – mówi Małgorzata Jakuta, menedżerka zespołu ubezpieczeń turystycznych w Compensie.
Z roku na rok coraz więcej osób wykupuje ubezpieczenie na ferie. W tym roku zamierza to zrobić aż 71% badanych. Dla porównania w 2024 roku było to 64%, a w 2023 roku – 61%. Zakup polisy staje się więc coraz powszechniejszym nawykiem, a jego wartość potwierdza 37% ankietowanych, którzy w poprzednich latach korzystali z ochrony ubezpieczeniowej podczas zimowego wypoczynku.
Tegoroczne ferie zimowe trwają wyjątkowo długo – od 20 stycznia do 2 marca 2025 roku, a ponad 1,3 mln uczniów i ich rodziców odpoczywa w czterech turach, zależnych od województwa. To jednak ostatni rok z takim podziałem – od przyszłego roku szkolnego ferie będą odbywały się w trzech turach i potrwają łącznie sześć tygodni.
Nota metodologiczna
Badanie przeprowadzone przez SW Research w dniach 12-19 grudnia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1042 osób w wieku 18 lat i więcej. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda badania: CAWI