Zakończył się etap przyjmowania zgłoszeń do XV jubileuszowej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Finalistów wyłoni międzynarodowe jury złożone z jedenastu ekspertów – artystów, kuratorów i krytyków sztuki z Polski, USA oraz Hiszpanii. Laureatów poznamy 30 maja 2016 na gali rozdania nagród, która odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Konkurs Artystyczna Podróż Hestii przeznaczony jest dla studentów wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w Polsce. Udział w inicjatywie jest dla młodych twórców przede wszystkim próbą zmierzenia się z profesjonalną krytyką artystyczną, ale także szansą na poszerzenie własnych horyzontów twórczych i poszukiwanie nowych inspiracji na miesięcznej artystycznej rezydencji za granicą.
W tym roku do konkursu zgłosiło się 421 młodych twórców. To największa liczba zgłoszeń w ciągu 15 lat istnienia konkursu. Jury ogłosi grupę finalistów 25 kwietnia. Spośród wybranych młodych artystów, których prace zostaną pokazane 30 maja na wystawie finałowej, najlepsi pojadą do Nowego Jorku i Walencji w miesięczną artystyczną podróż. Ponadto zwycięzcy konkursu otrzymują możliwość wystaw porezydencyjnych w stołecznych galeriach, a prace wybranych finalistów cyklicznie pokazywane będą szerszej publiczności w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii.
Artystyczna podróż do znaczących centrów sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku i Walencji – jest nawiązaniem do tradycji wielkich mistrzów. Podczas tej podróży artyści spędzają czas na pracy twórczej i spotkaniach z tamtejszym środowiskiem artystycznym, odwiedzaniu licznych galerii oraz poznawaniu zbiorów muzeów.
– Do naszego konkursu zgłaszają się młodzi ludzie z całej Polski. To oczywiście daje nam, jako członkom jury, szerokie spektrum spojrzenia na to, co się dzieje w młodej polskiej sztuce –tłumaczy Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii oraz jedna z jurorek konkursu. – W konkursie nie ma stałej liczby finalistów. Zawsze chcemy zaprezentować publiczności jak najwięcej ciekawych prac, bo to jest ważne zarówno dla samych artystów, ale też i dla odbiorców – dodaje.
Ideą konkursu Artystyczna Podróż Hestii jest nie tylko promowanie młodych talentów, ale też zwrócenie uwagi na świeże, nowe trendy oraz kierunki w młodej sztuce. Konkurs to jeden z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w Polsce, kontynuowany konsekwentnie od 2002 roku. Mecenasem wydarzenia jest Grupa ERGO Hestia, dla której tegoroczna 15. edycja konkursu zbiega się z jubileuszem 25-lecia istnienia na polskim rynku ubezpieczeń.
Otwarty dla szerokiej publiczności wernisaż wystawy finałowej i gala rozdania nagród odbędą się 30 maja 2016 r. o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3) – ważnym ośrodku sztuki współczesnej w kraju i za granicą. Gale finałowe konkursu, co roku przyciągają szerokie grono publiczności zainteresowanej najświeższymi zjawiskami w młodej polskiej sztuce. Wystawa finalistów będzie trwać do 12 czerwca 2016.
Szczegółowe informacje o zasadach i harmonogramie konkursu na stronie: www.artystycznapodrozhestii.pl/konkurs
***
SKŁAD JURY:
Piotr M. Śliwicki – Przewodniczący, prezes Grupy ERGO Hestia;
Nathalie Anglès – kuratorka i krytyczna sztuki, dyrektor Residency Unlimited w Nowym Jorku;
Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone;
Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii;
Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Bęc Zmiana;
Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie;
Alicia Ventura – historyk sztuki, krytyk, kurator kolekcji sztuki DKV Seguros;
Sebastian Cichocki – krytyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;
Jarosław Fliciński – artysta;
Paweł Sosnowski – krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda;
Michał Suchora – kurator, Galeria BWA Warszawa;
Fundator:
Grupa ERGO Hestia
Organizator:
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Patronat Honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat:
Narodowe Centrum Kultury
Partner:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Partnerzy Medialni:
TVP Kultura, Magazyn SZUM, Magazyn Zwykłe Życie, Notes na 6 Tygodni, Artinfo.pl, Rynek i Sztuka, Contemporary Lynx, Warsawholic
źródło: Ergo Hestia