Rekordowy dorobek medalowy polskiej reprezentacji na międzynarodowych zawodach

Studenci-sportowcy z Akademickiej Reprezentacji Polski to światowa czołówka. Potwierdzili to podczas uniwersjady letniej w Chengdu. Z tych prestiżowych zawodów wracają z rekordowym dorobkiem 43 medali. To najlepszy wynik w historii startów polskiej reprezentacji akademickiej. W klasyfikacji medalowej Biało-Czerwoni zajęli bardzo wysokie 5. miejsce. Akademicki Związek Sportowy sponsoruje PZU – narodowy ubezpieczyciel, który dostrzega duże znaczenie popularyzacji sportu oraz wspierania młodych zawodników.

Zakończyła się uniwersjada letnia w Chengdu, gdzie przez półtora tygodnia o medale najważniejszej imprezy sportowej w środowisku akademickim rywalizowali sportowcy z całego świata. Polskę reprezentowało blisko 200 zawodników z 13 dyscyplin. Zdobyli oni aż 43 medale, co jest najlepszym wynikiem w historii startów Polaków. Pobili tym samym rekord z 2013 roku, gdy z Kazania przywieźli 30 krążków.

– Jesteśmy bardzo dumni z postawy studentów-sportowców Akademickiej Reprezentacji Polski, którzy godnie reprezentują nasz kraj na świecie. Spodziewaliśmy się, że wrócą z tegorocznej uniwersjady letniej z wieloma medalami, ale poziom, jaki zaprezentowali w Chengdu, przerósł oczekiwania. To było pod wieloma względami rekordowe wydarzenie, w którym PZU, jako sponsor, miał swój udział. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że mamy w Polsce wielu młodych zawodników z ogromnym potencjałem, w których rozwój warto i należy inwestować. Jestem przekonana, że świat usłyszy o nich jeszcze nie raz. Życzę sukcesów w kolejnych sportowych zmaganiach – mówi Sylwia Matusiak, członek zarządu PZU Życie.

Polacy wywalczyli w Chengdu aż 15 złotych, 16 srebrnych i 12 brązowych medali. Dzieląc je na poszczególne dyscypliny najwięcej, bo aż  16 medali zdobyli lekkoatleci (6 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe), 15 pływacy (6 złotych, 7 srebrnych i 2 brązowe), 5 wioślarze (3 złote i 2 srebrne), 2 siatkarze (wszystkie srebrne), 2  taekwondzistki (wszystkie brązowe) oraz po jednym brązowym medalu w szermierce (floret), judo i strzelaniu.

Liczba wywalczonych krążków dała Polsce rekordowe piąte miejsce rankingu medalowego. Na podium znalazły się kolejno Chiny, Japonia i Korea Południowa. Tuż przed nami uplasowali się Włosi. Jeśli chodzi natomiast o klasyfikację medalową w poszczególnych dyscyplinach, to aż trzy razy Akademicka Reprezentacja Polski znalazła się w czołowej trójce. Drugie miejsce zajęliśmy w wioślarstwie, a trzecie w lekkiej atletyce i pływaniu. Na uwagę zasługuje również nowy rekord uniwersjady, który na dystansie 50 m stylem grzbietowym ustanowiła Adela Piskorska (27,84 s). Z kolei multimedalista z Chengdu Jaku Majerski na pływalni w Chengdu uzyskał minimum kwalifikacyjnym na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie, uzyskując czas 51,41 s na 100 m stylem motylkowym.

Uniwersjada letnia jest kolejnym w tym roku wydarzeniem, podczas którego mogliśmy podziwiać wybitne osiągnięcia zawodników Akademickiej Reprezentacji Polski, której sponsorem jest PZU. W styczniu br. studenci-sportowcy przywieźli z amerykańskiego Lake Placid 17 krążków, co było drugim najlepszym wynikiem w historii polskich startów na uniwersjadach zimowych. Potwierdza to, że Akademicki Związek Sportowy jest prawdziwą kuźnią sportowych talentów, z której wywodzą się prawdziwi mistrzowie na skalę światową. Gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy następnych!

ŹRÓDŁOPZU