Rzeźba dla projektu UNIQA Art Łódź

  • W Łodzi powstała piąta realizacja artystyczna projektu UNIQA Art Łódź

  • „Głowa Jana Chrzciciela” to nazwa nowej rzeźby

  • Autorem jest Szymon Ryczek

  • Do końca lipca w ramach projektu powstanie jeszcze jedna rzeźba, która stanie przy odnowionym dworcu Łódź Fabryczna.

W Parku Staromiejskim powstała piąta realizacja artystyczna w ramach projektu UNIQA Art Łódź organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Tym razem jest to rzeźba przedstawiająca odciętą głowę Jana Chrzciciela. Została usytuowana na cokole w oczku wodnym pośrodku parku. Autorem rzeźby jest Szymon Ryczek – absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Po kilku miesiącach przerwy wracamy z projektem street artowym, którego UNIQA jest sponsorem tytularnym. Po raz pierwszy, choć nie ostatni, możemy w ramach projektu zaprezentować rzeźbę. Do tego w naszym projekcie znalazło się miejsce również dla młodego łódzkiego artysty – mówi Katarzyna Ostrowska, dyrektor Departamentu Marketingu i PR UNIQA.

Rzeźba została wykonana w tworzywie z żywicy epoksydowej zabarwionej pyłem węglowym. Okres ekspozycji rzeźby przewidziany jest do czasu, kiedy w oczku zostanie spuszczona woda, czyli do połowy października.

Rzeźba Szymona Ryczka jest znakomitym przykładem realizacji site specific, czyli takiej, w której obiekt artystyczny jest ściśle związany z miejscem, w którym powstaje.  W tym przypadku, zarówno pod kątem formy, jak i treści, rzeźba została świetnie dopasowana do historii i tożsamości Parku Staromiejskiego – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

– Założeniem formalnym było przedstawienie postaci Jana Chrzciciela w następującej chwili po jego męczeńskiej śmierci, nie rezygnując jednocześnie z ukazania żywych emocji zawartych w portrecie. Podobnie jak Jan Chrzciciel, wielu łodzian poniosło śmierć za swoją wiarę i pochodzenie. Rzeźba ma stanowić upamiętnienie ofiar getta i okupowanej przez niemiecką Rzeszę Łodzi – podkreśla Szymon Ryczek, autor rzeźby.

Szymon Ryczek, artysta grafik, urodził się w 1991 roku w Łodzi. W latach 2011-2016 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Zrobił dyplom w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej pod kierunkiem profesora Dariusza Kacy. Uprawia grafikę warsztatową, w tym rzadko już dziś kultywowaną przez młodych twórców technikę gipsorytu.

Celem projektu UNIQA Art Łódź jest tworzenie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo, wpisują się w krajobraz miasta. Pierwszym artystą, który został zaproszony do projektu UNIQA Art Łódź był Lump, artysta ze Szczecina, absolwent poznańskiej ASP. Stworzył cykl 6 tymczasowych instalacji artystycznych wykorzystujących słupy plakatowe przy ul. Piotrkowskiej. Kolejną realizacją był mural trójki artystów – Grupy Etam i Roberta Procha, który powstał w centrum Łodzi, przy słynnej OFF Piotrkowskiej (przy ul. Roosevelta 18). Amerykańska artystka Crystal Wagner stworzyła różnokolorową instalację artystyczną na narożnej fasadzie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 29, z kolei Katowiczanka Mona Tusz – przestrzenny mural pod tytułem „Najdłuższa noc w roku”, który powstał na murze przy siedzibie UNIQA w Łodzi (przy ul. Gdańskiej 132). Następną realizacją będzie wielkoformatowa rzeźba autorstwa dwójki artystów z Warszawy – Tomasza Górnickiego i Chazme – która stanie w lipcu przy dworcu Łódź Fabryczna.

Od lipca 2016 r. w ramach UNIQA Art Łódź w różnych punktach miasta powstały:

  • czasowe instalacje przestrzenne, wykorzystujące słupy teatralne – Lump (Polska) –
  • mural „Enjoy the silence”  – Grupa Etam oraz Robert Proch (Polska)
  • czasowa wielokolorowa instalacja z brezentu „Hyperbolic” – Crystal Wagner (USA)
  • mural z wykorzystaniem szkła barwionego, drewna oraz metalu „Najdłuższa noc w roku” – Mona Tusz (Polska)
  • czasowa rzeźba „Głowa Jana Chrzciciela” – Szymon Ryczek (Polska)
  • rzeźba – Chazme i Tomasz Górnicki (Polska) – w realizacji

UNIQA Polska

Exit mobile version