Sezon rowerowy czas start! Co drugi Polak wybiera jazdę na rowerze jako formę aktywności fizycznej

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden blisko dwie trzecie Polaków wraz z nadejściem cieplejszych dni zdecydowało się zwiększyć swoją aktywność fizyczną – czy to za pomocą biegania czy też jazdy na rowerze. Dużym zainteresowaniem wśród ankietowanych cieszy się ta druga forma aktywności – zgodnie z odpowiedziami wybiera ją co druga osoba. I to nie tylko w ramach rekreacji, ale coraz częściej również jako środek transportu. Już blisko jedna szósta badanych przemieszcza się jednośladem do pracy lub na zakupy.

Wiosenny rozruch Polaków

W ostatnich latach można zauważyć wśród Polaków rosnące zainteresowanie aktywnością fizyczną, nie tylko w celu relaksu i odprężenia, ale także ze względów zdrowotnych. Szczególnie w okresie majówki i sezonie letnim więcej osób decyduje się na podjęcie wyzwań sportowych na świeżym powietrzu. Trend ten potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Zgodnie z nimi ponad 60 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że cieplejsze dni skłaniają ich do podjęcia aktywności fizycznej, która w opinii 40 proc., pozwala zachować równowagę w życiu.
A jak jest z regularnością? W świetle deklaracji respondentów, jedna piąta z nich podejmuje wysiłek fizyczny codziennie, a jedna czwarta przynajmniej kilka razy w tygodniu. Podobny odsetek osób stara się aktywnie spędzać czas raz lub dwa razy w tygodniu, natomiast co dziesiąty ankietowany twierdzi, że w ogóle nie uprawia sportu.
Najczęściej Polacy decydują się na spacer lub nordic walking – taką formę aktywności fizycznej wybiera blisko 60 proc. uczestników badania. Dużą popularnością wśród ankietowanych cieszy się również jazda na rowerze – dyscyplina ta jest praktykowana przez co drugiego respondenta. Co ciekawe, jednoślady najchętniej wykorzystywane są przez respondentów w wieku 50-59 lat (80 proc. wskazań), podczas gdy w grupie 18-29 lat na taką odpowiedź wskazuje nieco ponad jedna trzecia badanych

Rowerem na wycieczkę i po zakupy

Okazuje się, że jazda na rowerze to dla Polaków nie tylko hobby, ale coraz częściej także alternatywa dla komunikacji miejskiej. Według badania Nationale-Nederlanden, aż 41 proc. Polaków wskazuje, że korzystanie z jednośladu to dla nich dobry sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Podobna grupa respondentów traktuje to jako formę aktywności fizycznej. Z kolei dla ponad jednej piątej ankietowanych podróż rowerem to sprawdzony sposób na spędzenie czasu z rodziną. Ponadto, coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie go jako środka transportu – już jedna szósta badanych dojeżdża w ten sposób do pracy lub na zakupy. Ten wynik nie powinien jednak zaskakiwać. Roweremłatwo dostać się w różne miejsca, a rozwijająca się w Polsce infrastruktura rowerowa, umożliwia Polakom łatwiejsze i bezpieczniejsze przemieszczanie się.

Przygotowanie roweru do sezonu

Wyjeżdżając na wiosenną przejażdżkę, nie wszyscy jednak pamiętają o właściwym przygotowaniu swojego roweru do sezonu. Jak wynika z badania zaledwie czterech na dziesięciu Polaków w okresie wiosenno-letnim wykonuje przegląd sprzętu sportowego.
– W okresie zimowym rowery bardzo często przechowywane są w wilgotnych piwnicach, co może skutkować rdzewieniem sprzętu czy też jego poszczególnych części. Jeżeli nie przygotujemy naszego pojazdu w odpowiedni sposób, powrót na drogę może okazać się ryzykownym pomysłem. Tak samo w przypadku jazdy bez odpowiednich zabezpieczeń – mówi Mateusz Rostek, menedżer ds. produktów w Nationale-Nederlanden. – Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, co niesie ze sobą określone obowiązki. Zanim ruszymy w trasę, warto się do tego w odpowiedni sposób przygotować. Oprócz wyczyszczenia roweru i napompowania kół, dobrze jest wykonać pełny przegląd sprzętu i dzięki temu mieć pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu – dodaje.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze

Autorzy badania postanowili sprawdzić również, jak Polacy dbają o bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej. Ponad 40 proc. badanych przyznaje, że stosuje specjalistyczną odzież i obuwie podczas treningów w celu zapewnienia sobie odpowiedniego wsparcia. Natomiast jedynie 24 proc. Polaków ma wykupione ubezpieczenie, które może być wsparciem dla rowerzysty lub jego sprzętu w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia podczas przejażdżki. To stosunkowo niski odsetek, biorąc pod uwagę, że tylko 35 proc. osób poruszających się regularnie rowerem, jeździ w kasku, a prawie 20 proc. z nich nie korzysta z żadnego dodatkowego zabezpieczenia.
– Zatrważające są statystyki Komendy Głównej Policji, zgodnie z którymi tylko w ubiegłym roku rowerzyści uczestniczyli w blisko 3,7 tys. wypadków drogowych, z czego zdecydowana większość miała miejsce w obszarze zabudowanym. To wzrost o prawie 5 p.p. w stosunku do wyniku z 2021 r. Ta liczba powinna być przestrogą dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego, aby podczas krótszych i dłuższych wycieczek rowerowych czy po prostu codziennego dojazdu do pracy czuć się w pełni bezpiecznie, warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie. Należy pamiętać, że dostępne na rynku ubezpieczenie dla rowerzysty nie ogranicza się jedynie do wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży lub urazu. Może ono także zapewnić wsparcie w zakresie transportu, naprawy sprzętu oraz umówienia wizyty u lekarza – podkreśla Mateusz Rostek.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 17-20 marca 2023 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na grupie dorosłych Polaków (n=1000).

ŹRÓDŁONationale-Nederlanden