Poduszkę finansową należy budować regularnie. Aktualnie najbardziej korzystnym rozwiązaniem na rynku są Pracownicze Plany Kapitałowe, na które co miesiąc można odprowadzać wpłaty. Załamanie na giełdzie nie powinno być powodem do wycofania kapitału ani do wstrzymania wpłat. Dowód? Inwestując 100 zł miesięcznie przez ostatnie 20 lat w podobny do PPK sposób można było zyskać +77,7 proc. Natomiast gdyby PPK uruchomiono wcześniej, dzięki inwestowaniu oraz wpłatom pracodawcy i państwa, zysk dla uczestnika w ciągu minionych 20 lat wyniósłby +244,2 proc.
Giełdowe spadki nadgryzają oszczędności zgromadzone dotychczas w PPK– to niezaprzeczalny fakt*. Pamiętajmy jednak, że większość uczestników pierwsze wpłaty do PPK odprowadziła dopiero w grudniu i styczniu 2020 r. – to oznacza, że na rachunkach uczestnicy zgromadzili średnio kilkaset złotych. Nominalnie zatem straty nie są duże. Co więcej, w PPK w perspektywie mamy inwestowanie przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat – to wystarczająco dużo czasu, aby odrobić spadki i to z nawiązką
– mówi Katarzyna Czupa, analityk ds. programów emerytalnych w Nationale-Nederlanden PTE.
*Wyniki Funduszy Zdefiniowane Daty
Regularne, małe kwoty
Potencjalny zysk
W inwestowaniu warto zachować spokój
T- Trudno jest na ten moment oszacować koszty gospodarcze pandemii koronawirusa. Jednak jak pokazuje historia, warto przeczekać spadki i zachowując zimną krew, regularnie dalej inwestować. Uszczuplenie kapitału jest chwilowe, a systematycznie budując swoją poduszkę finansową, wyjdziemy na plus – mówi Katarzyna Czupa z Nationale-Nederlanden PTE.
Założenia obliczeń:
Zakładamy, że dana osoba inwestowała systematycznie od stycznia 2000 r. do grudnia 2019 r. – to 20-letni okres, w którym wystąpiły dwa załamania na globalnych rynkach finansowych (tzw. bańka internetowa oraz globalny kryzys finansowy). Biorąc pod uwagę, że artykuł adresujemy do uczestników PPK, struktura inwestycji jest analogiczna, jak ma to miejsce w funduszu Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro 2040. Relacja części akcyjnej i dłużnej zmienia się tak jak w powyższym funduszu (na początku analizowanego okresu udział akcji to 64%, a obligacji 36%, a na końcu wynosi odpowiednio 11,5% i 88,5%). Kapitał w ramach części akcyjnej jest inwestowany następująco: 10% w Europie Zachodniej, 25% w USA a 65% w Polsce. W ramach części dłużnej wpłaty do PPK są inwestowane w obligacje skarbowe*. W analizie uwzględniliśmy opłatę stałą za zarządzanie w wysokości 0,42% rocznie.
*Inwestycja zgodnie z benchmarkiem. Część akcyjna=10% MSCI Europa + 25% MSCI USA + 65% WIG Poland (inwestycje zagraniczne przeliczono na PLN zgodnie z kursem waluty na ostatni dzień miesiąca). Część dłużna=100% TBSP – W analizie uwzględniono indeks IROS obliczany przez Analizy Online, ponieważ historia notowań indeksu TBSP była zbyt krótka.