Światowe Forum Ekonomiczne: Dom Polski w Davos

Podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum), które odbędzie się w dniach 16-20 stycznia 2023 r., kolejny raz swoje podwoje w szwajcarskim Davos otworzy Dom Polski (Polish House Davos), organizowany pod auspicjami Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dom Polski w Davos promuje nasz kraj i gospodarkę podczas dorocznego spotkania najważniejszych globalnych liderów, które gromadzi blisko 3000 gości: od  głów państw, premierów i członków rządów oraz szefów międzynarodowych organizacji przez właścicieli i zarządzających największych globalnych firm po znanych naukowców, ekonomistów czy przedstawicieli sektora organizacji pozarządowych. Obecna, czwarta edycja przedsięwzięcia odbędzie się pod auspicjami Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który kilka lat temu zainspirował powstanie Domu Polskiego, a co roku aktywnie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach Światowego Forum Ekonomicznego.

Dom Polski w Davos to przestrzeń spotkań i dyskusji, dających możliwość przedstawienia polskiego sukcesu gospodarczego i Polski jako atrakcyjnego, bezpiecznego miejsca do inwestycji, sprzyjających budowaniu wartościowych relacji biznesowych. Pozwala też zaakcentować na forum międzynarodowym te geopolityczne tematy, które dla naszego kraju są najważniejsze. W tym roku inicjatywie towarzyszy hasło „Poland. Bridge to freedom” („Polska. Most do wolności”), podkreślające rolę naszego kraju jako regionalnego lidera w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, nasze wsparcie dla Ukrainy w jej walce o wolność (od pomocy humanitarnej i dyplomatycznej po rolę logistycznego hubu, niezbędnego dla podtrzymania zdolności obronnych Ukrainy), ale także umiejscowienie Polski, pozwalające jej pełnić rolę „bramy” do wspólnotowego rynku unijnego.

W latach 2019 i 2020 Polish House przygotowywały wspólnie PZU i Bank Pekao, a od ubiegłego roku współorganizuje go większa grupa najważniejszych polskich spółek i instytucji finansowych (wyjątkiem był 2021 r., gdy z powodu pandemii forum w Davos odwołano). W 2023 r. Dom Polski w Davos to wspólny projekt Grupy PZU – jako koordynatora całości, Polskiego Banku Rozwoju BGK, Banku Pekao, PKO Banku Polskiego, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, KGHM, Polskiego Funduszu Rozwoju i PGE.

Co roku gośćmi honorowymi Domu Polskiego w Davos są m.in. prezydent RP, premier, minister aktywów państwowych oraz inni członkowie polskiego rządu, czołowi politycy państw Trójmorza, szefowie dużych polskich i zagranicznych korporacji, uznani międzynarodowi ekonomiści i publicyści. Z każdą kolejną edycją Dom Polski budzi coraz większe zainteresowanie zagranicznych gości, ekspertów i mediów. Wśród gości i panelistów obecnych w styczniu w Davos nie zabraknie też przedstawicieli Grupy PZU.

Uczestnicy debat, jakie odbędą się w Domu Polskim w samym centrum Davos przy ul. Promenade 67, będą rozmawiali m.in. o szansach i wyzwaniach związanych z obecnym procesem deglobalizacji, budowaniem niezależności energetycznej, rozwijaniem potencjału naszego regionu w obszarze innowacyjnych technologii cyfrowych, rolą biznesu, w tym sektora finansowego, w wyznaczaniu nowych, zrównoważonych ścieżek rozwoju czy powojenną odbudową Ukrainy. Całodziennym dyskusjom towarzyszyć będą wieczorne wydarzenia networkingowe, m.in. ciesząca się dużym zainteresowaniem Polish Night.

ŹRÓDŁOPZU